Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Habertürk'ün haberine kadar politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 17'de değişmez tutuldu. Piyasadaki ağırlıklı beklenti de faizde değişikliğe gidilmeyeceği yönündeydi.

TCMB karar metninde şu ifadeler kullanıldı:

- İktisadi faaliyet kuvvetli bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağıda yönlü etkileri sınırlı kalırken, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler sürmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle şiddet kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki negatif etkisi devam etmektedir. diğer taraftan, mali koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

- İç talep koşulları, döviz kuru ilk önce elde etmek üzere birikimli maliyet etkileri, milletlerarası yiyecek ve öteki emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Gerçekleştirilen dinç finansal sıkılaştırmanın krediler ve iç istek üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha bariz ışık halkası gelmesi beklenmekte, bu vesile ile enflasyon üstünde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. öte taraftan, milletlerarası emtia fiyatlarında süregelen artış eğilimi ve bir takım sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen aidat ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır.

- Bu doğrultuda, 2021 yılsonu varsayım hedefi dikkate alınarak, enflasyonda daimi düşüşe ve fiyat istikrarına göze çarpan eden zinde göstergeler oluşana değin, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına göze çarpan eden kuvvetli göstergeler zarfında enflasyonun başlıca eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılma endeksleri, istek ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin varsayım ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmektedir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

- Daimi fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, enerjik dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını daimi olarak tesis etmesinin yanına, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin yükselme eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi aracılığıyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

- TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini esas alan bir tahlil çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/merkez-bankasi-faiz-kararini-acikladi-haberi-528819
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.