Sayıştay'dan Ziya Selçuk’un bakan olduğu dönemle ilgili şok denetim raporu!
banner121

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre Sayıştay’ın Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda 2020 yılında gerçekleştirdiği denetimlerden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde istifa eden Ziya Selçuk’un bakan olduğu dönemde yapılan incelemelerde fazla sayıda kaçak operasyon saptandı.

ATAMALAR HUKUKİ DEĞİL

İlçe ulusal eğitim müdürlüğü kadrolarına mevzuatta öngörülen atanma şartlarını taşımayan 49 birey asaleten atandı. Bakanlık, bu durumun insan kaynağı yetersizliğinin getirdiği zorunluluklardan kaynaklandığını açıklama etti. Sayıştay ise bu durumun mevzuatın dışına çıkılmasının gerekçesi olamayacağını belirtti.

Sayıştay, eğitim sisteminin etkili, güven duyulan ve hukuki çerçevesi ile ahenkli bir şekilde yönetilmesinin teminat altına alınmasını temin etmek amacıyla ilçe ulusal eğitim müdürlüğü kadrolarına yapılan atamalarda hukuki düzenlemelere riayet edilmesini, mevzuata aykırı atamaların iptal edilmesini ve bundan sonra yapılacak atamalarda hukuki düzenlemelere uygunsuz uygulamalara müsade verilmemesini istedi.

ŞARTLAR OLUŞMADIĞI HALDE PAZARLIK

Sayıştay’ın bulgularına kadar Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2020 yılında zorunlu şartlar oluşmadığı halde bir takım yapım işlerinde pazarlık usulü (21/b) ihaleler yaptı. Bu ihalelerde rekabetin yeterince sağlanamaması nedeniyle ihale/sözleşme bedelinin işlerin takriben maliyetine çok yakın gerçekleştiği ve gerekçeleri açıklanamayan bazı uygulamaların yapıldığı tespit edildi.

Bakanlığın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kadar yapılan;
– Hızlandırılmış Eğitim Programı Kırtasiye Setleri Alımı (ihale tarihi 18.03.2020)
– Halk Eğitim Merkezleri Temizleme Malzemesi Alımı (ihale tarihi 23.07.2020)
– Hızlandırılmış Eğitim Programı Kırtasiye Setleri Alımı (ihale tarihi 28.07.2020)

ihalelerinin 21/b zarfında değerlendirilerek ihale edilmesinin mümkün olmadığını açıklayan Sayıştay denetçileri, temizleme ve kırtasiye malzemeleri üreten ve pazarlayan firmalar yerine, yolcu taşımacılığı, filo kiralama, hap ve tıbbi cihaz, bilişim ve yazılım gibi aldırışsız alanlarında etkinlik belirten firmalardan, hem yaklaşık maliyetin hesaplanmasına başlıca piyasa araştırması yapıldığını hem de ihaleye ağırlama edilerek alımlar yapıldığını belirledi.

FİRMALAR İHALELERDEN DERHAL ÖNCE BELIRLENMIŞ

İhalelere teklif vermeye davet edilen veya alımın yapıldığı bir takım firmaların, ihale tarihinden yaklaşık bir ay önce kurulduğuna uyarı çeken denetçiler, bu firmaların hangi özelliklerinden nedeniyle ihaleye ziyafet edildiği konusunda her hangi bir ileri sürülemediğini raporuna yazdı. Temizlik malzemesi alım ihalesinde ihaleye önerge veren 3 firmadan 2'sinin adreslerinin de benzer olduğu görüldü.

ÜÇ KAT FİYATLA SATTILAR

Sayıştay’ın raporunda ihalelerle ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Temizleme ve kırtasiye malzemeleri alımlarının takriben maliyet ve ihale fiyatları gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmadığı görülmüştür.

Söz konusu alımların ihale tarihlerindeki fiyatlarına ilişkin Ankara Ticaret Odası’ndan devlete ait yazı ile rayiç fiyat tespiti istenilmiş; gelen cevapta alımların ihale tarihindeki fiyatları (kontrat fiyatları) toplamı ile Ankara Ticaret Odası rayiç tespit fiyatları toplamı arasında büyük farklar olduğu tespit edilmiştir.

Bu fark temizlik malzemesi alım ihalesinde 3,25 kat olup alımların belirlenen Irk Eğitim Merkezlerine nakliye dahil teslim fiyatı olması da arada bu derece yüksek fiyat farkı olmasını gerektirmemektedir.

Teknik şartnameleri bire bir benzer olan Mart ve Temmuz ayında yapılan kırtasiye setleri alım ihalelerindeki bazı kalemlerde, yaklaşık maliyet ve ihale fiyatlarında yaklaşık 3-4 kat fiyat farkı olup, keza yaklaşık maliyet ayrıca ihale fiyatlarının hakiki piyasa fiyatlarını yansıtmadığı
görülmektedir.”

HİBELER TAKİP EDİLMEDİ

Sayıştay’ın denetimlerine kadar Milli Eğitim Bakanlığı, bütçe dışı kaynaklarla finanse edilen projelerle sağlanan eğitim hizmetleri ile yapılan yatırımlar için merkezi bir izleme, raporlama ve takip sistemi kurmadı.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve UNESCO gibi yapılardan gelen hibelerle 2020 yılında 2 bin 241 proje hayata geçirildi. Burada kullanılan kaynağın büyüklüğü 2 milyar 38 milyon liraydı.

Sayıştay, bakanlığın taşra teşkilatlarında kullanılan fonlara ilişkin tüm işlem ve uygulamaların karşılıklı bir platformda kayıt altına alınmasını ve bütün verilerin ulaşılabilir olmasını, projelerin bölge ve iller aralarında dengeli dağıtılmasını istedi.

DOĞALGAZ DAĞITIM ŞİRKETLERİNE GÜVENCE

Sayıştay incelemelerinde, serbest olmayan alıcı konumunda olan Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumları ile dağıtım şirketleri arasında imzalanan doğalgaz başvuru formu sözleşmeleri zarfında 2018-2020 yılları aralarında toplam 94 milyon lira tutarında doğalgaz güvence bedeli ödendiğini tespit etti.

Uygulamanın kaçak olduğunu belirten Sayıştay denetçileri, doğalgaz başvuru formu sözleşmelerinin kamu yararı gözetilerek düzenlenmesi ve yayma şirketlerine doğalgaz güvence bedeli adı aşağı ödemede bulunulmaması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/egitim/milli-egitim-bakanligi-ile-ilgili-sok-kontrol-raporu-6674519/

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/sayistaydan-ziya-selcukun-bakan-oldugu-donemle-ilgili-sok-denetim-raporu-haberi-538980
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.