WHO ve ILO iş yerlerinde ruh sağlığı sorunları için yeni önlemler çağrısı yaptı
banner121

WHO ve ILO iş yerlerinde ruh sağlığı sorunları için yeni önlemler çağrısı yaptı

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), çalışan nüfusun düşünce sağlığı kaygıları konusunda maddi adımlar atılması çağrısında bulundu.

Buhran ve endişe bozuklukları sebebiyle 12 milyar meslek gününün kaybedildiği ve global ekonomiye takriben 1 trilyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Bu soruna değinen iki yayınlama, WHO işte fikir sağlığı rehberi ile WHO ve ILO’nun bu konudaki politika belgesi yayımlandı.

WHO’nun rehberinde, ağır meslek yükü, olumsuz davranışlar ve iş yerlerinde stres yaratan diğer faktörlerle mücadele için atılması nasihat edilen adımlar yer aldı.

WHO ilk önce, müdürlerin stresli meslek ortamlarını önleme ve gerginlik altındaki çalışanlarla ilgilenmekte kapasitelerini artırmaları için eğitimler yapılması tavsiyesi verdi.

Haziran 2022’de yayımlanan WHO’nun zihin sağlığı raporunda 2019’da bir milyar kişinin, egzersiz yaşındaki yetişkinlerin de yüzde 15’inin bir psikolojik sorunla yaşadığı belirtildi.

İş yerleri, ayrımcılık ve eşitsizlik de dahil zihin sağlığını negatif etkileyen toplumsal sorunları artırabiliyor. “Mobbing” diye de tanıdık despotluk ve psikolojik kuvvet, meslek yerlerinde ruhsal sağlığa olumsuz etki eden şikayetlerden biri. Fakat iş yerlerinde ruhsal sağlığını konuşmak ve açığa vurmak küresel düzeyde hâlâ bir tabu.

Rehberde, ruhsal sorunları yer alan çalışanların ihtiyaçlarını yerine getirmek için daha iyi yollar bulunması, işe ve ücretli istihdama dönüşlerini destekleyen ve ağır ruhsal sorunlar yaşayanlar için müdahaleler öneri edilmesi öneriliyor. Rehberde, sağlık durumu, insani ve ivedi koşul çalışanlarının korunması için müdahale çağrısında da bulunuluyor.

WHO Genel Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “İşin ruh sağlığımız üzerindeki bozucu etkisine odaklanma zamanı. Bireyin refahı harekete dinmek için yeterince iyi bir niçin ama ruh sağlığı bozukluğunun kişinin performansı ve üretkenliği üzerinde yok edici etkileri de olabilir. Bu yeni kılavuz iş yerlerinde olumsuz durumları ve kültürleri önlemeye ve fazla ihtiyaç duyulan çalışanların ruh sağlığının korunmasına ve destek verilmesine asistan olabilir” dedi.

WHO/ILO politika belgesinde ise, kamu ve özel sektörde hükümetler, çalışanlar, işverenler ve bunların temsil örgütleri için başvuru stratejileri açıklanıyor.

Covid ile bunalım ve anksiyetede yüzde 25 artış
ILO Genel Sekreteri Guy Ryder da “İnsanlar yaşamının büyük bir bölümünü iş yerlerinde harcadıkları için tehlikesiz ve dinç bir alıştırma ortamı kritik önemde. İş yerlerinde ruh sağlığı anlamında bir önleme kültürü inşa etmek, damgalanma ve sosyal dışlanmayı önlemek için çalışma ortamını her yerde biçimlendirmek ve ruh sağlığı sorunları olan çalışanların korunması ve desteklenmesi için yatırım yapmalıyız” dedi.

Ama WHO’nun Ruh Sağlığı Atlası'na kadar ülkelerin sadece yüzde 35’i meslek yerlerinde ruh sağlığını ilerletmek ve sorunları durdurmak adına birer programa sahip.

Covid-19 sağlığı dünya genelinde vesvese bozukluğu ve depresyon vakalarında yüzde 25’lik bir artışı tetikledi ve ruh sağlığı anlamındaki kaynakların küresel düzeydeki azlığını gözler önüne serdi. 2020’de hükümetler sıhhat bütçesinin sadece yüzde 2’sini ruh sağlığına harcadı ve bu oran orta kazanç düzeyindeki ülkelerde yüzde 1’in altına indi.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/who-ve-ilo-is-yerlerinde-ruh-sagligi-sorunlari-icin-yeni-onlemler-cagrisi-yapti-haberi-555068

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.