Yabancıya satışta rekorla birlikte konut fiyatları tırmanıyor!
banner121

Sözcü Gazetesi'nden Emre Deveci'nin haberine kadar konutun bir barınma yok yatırım aracı olarak görülmesi, talep-istek dengesizliği, düşük faizli kampanyalar ve inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte ülkelerin yurt dışından kaynak sürüklemek için yaptığı yabancılara satışlar, artışın gerekçeleri olarak tartışmalarda öne çıkıyor.

Türkiye'de de hükümetin 250 bin dolar ve üstü değerde gayrimenkul satın alanlara yurttaşlık verilmesini öngören düzenlemesi ardından yabancılara konut satışlarındaki çoğaltma dikkat çekiyor.

AĞUSTOS'TA REKORA YAKLAŞILDI

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün açıkladığı verilere kadar, ağustosta yabancılara 5 bin 866 adet ev satıldı. Bu sayı, Ekim 2018'deki 6 bin 276 adetlik rekorun ardından en yüksek satmak rakamı oldu.

Yabancılara yapılan ev satışları ağustosta bir önceki yılın aynı ayına kadar yüzde 50,7 arttı.

Yabancılara yapılan ev satışlarında, ilk sırayı 2 bin 729 ev satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 976 konut satışı ile Antalya, 400 ev satışı ile Ankara, 242 ev satışı ile Mersin ve 233 konut satışı ile Yalova izledi.

Ülke uyruklarına kadar en çok ev satışı İran vatandaşlarına yapıldı. Ağustos ayında İran vatandaşları Türkiye’den 911 ev satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 900 ev ile Irak, 451 ev ile Rusya Federasyonu, 313 ev ile Afganistan ve 264 ev ile Kuveyt vatandaşları izledi.

8 AYDA YABANCIYA SATIŞLAR 30 BİNİ AŞTI

Yabancılara yapılan ev satışları, Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın benzer dönemine göre yüzde 47,6 artarak 30 bin 849 oldu.

İlk sekiz aylar itibarıyla bakıldığında ise 2021 yılı 30 bin 849 adetlik satışla bütün zamanların zirvesinde yer aldı. İlk sekiz aylık dönemde 2020'de 20 bin 896, 2019'da 27 bin 479, 2018'de 18 bin 540 adet konut satılmıştı.

İSTANBUL'DA HER 100 KONUTUN 11'İ YABANCIYA

Ağustos'ta İstanbul'da 24 bin 286 adet ev satılırken, bunun 2 bin 729 adetle yüzde 11,2'lik bölümü yabancılara satıldı.

Ocak-Ağustos döneminde İstanbul'da 151 bin 221 konut satılırken, bunun 14 bin 788 adetle yüzde 9,8'lik bölümü yabancılara satıldı.

ANTALYA’DA HER 100 KONUTUN 18’İ YABANCIYA

Türkiye genelinde ilk sekiz ayda konut satışları içinde yabancı payı yüzde 3,8 oldu.

Antalya'da Ağustos'ta satılan toplam 5 bin 487 konut içinde yabancı payı yüzde yüzde 17,8'e ulaştı.

Antalya’da ocak-ağustos döneminde toplam 34 bin 827 ev satılırken, bunun 5897 adetle yüzde 16,9’u yabancılara satıldı.

YABANCIYA SATIŞ FİYATLARI ARTIRIYOR

Sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Gayrimenkul Değerlendirme şirketinden değerleme uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman’a tarafından, geçen yıl pandemi sebebiyle yavaşlayan yabancıya ev satışları, bu sene ayrıca TL'deki değer kaybı ayrıca de karantina sonrası açılmayla birlikte hızlandı.

Türkiye genelinde konut satışlarında yabancı payının adet bazında yüzde 3,5 civarında olduğunu fakat ciro olarak bakıldığında yüzde 7-8'lerde çıkıldığını belirten Büyükduman, İstanbul'da ilk el konut satışları cirosunda yabancı payının yüzde 15'leri bulduğunu, bu piyasada fiyat artışında yabancıya satışların etkisinin bulunduğunu söyledi.

Yabancıya satışlarda adet bazında ortalama değerin, yerlilerinkinin takriben iki katı olduğunu gösteren Büyükduman, 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı karşılığı vatandaşlık düzenlemesinin de yabancı talebi artırdığını vurguladı.

Ev piyasasının geçen yıla tarafından yavaşlasa da özellikle haziran ayından itibaren hareketlendiğini gösteren Büyükduman, çalışma günü başına 6-7 bin adetlik satış olduğunu, bunun güçlü bir performans olduğunu söyledi.

Yüzde 3,5 payları ama cirosal payları bunun yaklaşık iki katıdır. Birinci el piyasada etkin olduklarını görüyorum. Birinci el konutta istanbulda payları yüzde 15'lara yakın. Proje satışlarda. O tarafta fiyatları etkiliyordur.

BETAM tarafından hazırlanan rapora göre, ağustosta Türkiye genelindeki satılık konutların fiyatı bir önceki yılın benzer ayına tarafından 38,9, kiralık konutların fiyatları ise bir önceki yılın benzer ayına tarafından 34,6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin takvim fiyat artışı ise yüzde 50,7 oldu.

Antalya, ev fiyatlarının en hızlı arttığı illerden biri durumunda.

VATANDAŞLIKLA YABANCIYA SATIŞ 130 BİNİ AŞTI

Hükümetin 250 bin dolar ve üstü değerde gayrimenkul satın alanlara vatandaşlık verilmesini öngören düzenlemesi sonrasındaki üç buçuk yılda yabancılar Türkiye'de toplamda 134 bin 100 adet konut satın aldı.

İlk dört sırada Irak, İran, Rusya ve Afganistan vatandaşları yer alıyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/yabanciya-satista-rekorla-birlikte-konut-fiyatlari-tirmaniyor-haberi-538368
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.