OpenAI ile yaptığı meslek birliği sonrasında çoğu ürününe suni zekayı ekleyen Microsoft, şimdi de OpenAI'ın görünüm oluşturucusu DALL-E'yi yeni Bing'e entegre ettiğini açıkladı. Bu entegrasyon ile Bing kullanıcıları, Bing Chat ile görüntü oluşturabilecek. 

"Bing Image Creator" olarak adlandırılan bu yeni özellik, bakmak istenilen resmi anlatmak için kişinin kendi sözcüklerini kullanarak bir görüş oluşturmasına olanak tanıyor. 

Bing ön izlemesinde olanlar için Bing Image Creator, Bing sohbet deneyimine tamamiyle entegre olacak ve ilk olarak "Creator" modda kullanıma sunulacak, oysa daha sonra "Balanced" ve "Precise" modları için de faal olacak. Image Creator, bir görüntünün açıklamasını yazarak, konum ya da faaliyet gibi ek bağlam sağlayarak ve bir sanat stili seçerek kişinin kendi düş gücünü içeren bir gösterme oluşturacak.

Bing Image Creator ön izlemesi, Microsoft Edge'de de bulunacak. Bing Image Creator'ı Edge'de göstermek için kenar çubuğundaki Bing Image Creator simgesine değmek tatmin edici olacak. 

Şirket, Image Creator'ın muhtemel kötüye kullanımını engellemek ve Image Creator'ın sorumluluk sahibi kullanımını teşvik eden bir tecrübe sunmak için DALL-E'yi geliştiren OpenAI ile birlikte çalıştıklarını söylüyor. Bu kapsamda OpenAI korumalarının yanı sıra ek korumaların Image Creator'a dahil edildiğini anlatmak mümkün.

Microsoft, zararlı ya da tehlikeli görüntülerin oluşturulmasını sınırlamayı amaçlayan kontroller koyduklarını ve sistemin, bir veri istemi tarafından potansiyel olarak zararlı bir görüntünün oluşturulabileceğini algıladığında, istemi engelleyeceğini ve kullanıcıyı uyaracağını söylüyor.

Bu manâlı bir şey, zira Microsoft son dönemde yapay zekanın ahlak kısmı ile ilgilenen ekibini işten çıkarmıştı ve bu da fiilen büyük problemlerin yaşanabileceği anlamına geliyordu. aynı zamanda Microsoft, şirketin yapay zeka girişimlerini yönetmek için kurallar ve ilkeler oluşturmakla görevli Office of Responsible AI (ORA) kısmını ise hala etkin tutuyordu. Zaten ürünün entegrasyonu sırasında da ORA ile dirsek temasında bulunuldu.

Bing Image Creator, bugünden itibaren keza masaüstü hem de mobil cihazlarda Bing ön izleme kullanıcılarına sunulmaya başlanıyor. Yeni Bing önizlemesinde olmayanlar için, Image Creator'ın ön izleme deneyimi global olarak tüm Bing kullanıcıları için bing.com/create adresinde mevcut. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/03/21/microsoft-bing-dalle-openai-2023/