Onkoloji, kanserin oluşumu, tanısı, nedenleri ve tedavisiyle ilgilenen bir tıp dalı olarak tanımlanıyor. Dünya Sıhhat Örgütü'nün araştırmalarına kadar geçen sene dünyada takriben 18,1 milyon yeni kanser vakası ortaya çıktı. Son yıllarda olgu sayısının yükselmesine paralel olarak kanser tedavi stratejisine görüş da değişti. Hasta tedavisinde kanseri önlemek, erken tanı ayarlamak, hayat süresini uzatmak, yaşam kalitesini çoğaltmak gibi prensipler ön plana çıktı. 

Onkoloji alanına odaklanan sıhhat girişimi Vinehealth, tohum turunda 5.5 milyon dolar yatırım aldı. Tura şirketin önceki yatırımcılarından Playfair Capital ve Ascension katıldı. Tur, Talis Capital tarafından yönetildi. Şirket, yeni gelen yatırımı ürün gamını genişletmek, ekibi daha da desteklemek ve ABD'ye başlatmak için kullanacak. Vinehealth'in kurucusu ve CEO'su Rayna Patel “Kanser tedavilerin hastaları nasıl etkilediğini anlamaya başlamamız bizim için  gerekli bir işti" diyerek şirketi kurma motivasyonunun nereden geldiğini anlatıyor. 

2018 yılında Rayna Patel ve Georgina Kirby göre kurulan Vinehealth, kanser hastalarının hayat kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan dijital bir afiyet platformu olarak tanımlanıyor. Şirketin amacı hastaların ilaçların alt etkilerini anlaması sağlayarak hastaların semptomları nasıl yönetmesi gerektiği konusunda bilgilendirmek.

Suni zeka teknolojisini kullanan şirket, hasta destek programları veriyor. Buradan topladığı verileri Novartis gibi büyük ilaç şirketleri, sigortacılar ve hastanelerle paylaşıyor. Bir taraftan yapay zeka teknolojisi bu alanda teşhis düzenlemek içinde kullanılmaya başlandı. Buna paralel olarak Ibex Medical Analytics, rutin kanser teşhisi esnasında patologları destekleyen AI çözümünün İsviçre'deki birincil dağıtımını kısa vakit önce duyurdu.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/12/06/onkolojiye-odaklanan-saglik-girisimi-vinehealth-5-5-milyon-dolar-yatirim-aldi