Porsche'un 911 spor aracından ilham bölge NFT koleksiyonu PORSCHΞ 911 Pazartesi günü hayranlarıyla buluşmak üzere görücüye çıktı. İlk etapta bekleme listesindeki (allowlist) kullanıcılar, NFT basımını gerçekleştirdikten sonradan koleksiyon bütün kullanıcılara açıldı. Ama efsanevi otomobil markası Porsche NFT satışlarından beklediğini bulamadı.

Bugün sabahtan saatlerinde taban fiyatları, NFT'lerin mint fiyatlarının altına düşerken, sitede bulunan bilgilere göre 7 bin 500 NFT'nin yer aldığı NFT koleksiyonundan sadece 1423 NFT satıldı. Kripto ve NFT piyasasının durgunluğunda, Porsche NFT'lerinin geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz üzere kısa sürede tükenmesi böylece de olası yok.

Şu an için NFT koleksiyonunun çarçabuk tükenmemiş olması, ikincil satışları da etkilemiş durumda. OpenSea üzerinde Taban fiyatı 0,9049 ETH olarak öne çıkarken en iyi önerge 0,862 WETH olarak görünmekte. Şirketin sitesindeki fiyat ise 0.911 ETH olarak öne çıkmakta. 

Porsche, Web3 odaklı pazarlama alanında çalışan pek çok birey tarafından eleştirildi. Bilhassa yüksek NFT basım (mint) fiyatları eleştirilirken, Porsche'nin NFT koleksiyonunun Web3 ruhu ile çeliştiği açıklama edildi. Eleştiriler aralarında şirketin .ETH uzantılı bir hesaba sahip olmaması, tokenomics kurgusunu her tarafta gözden geçirmesi gerektiği de yer aldı. 

Aslına bakarsanız, Porsche, NFT koleksiyonunun sitesinde projenin yol haritası paylaşılıyor. Fakat Web3 toplulukları, bu yol haritasını gerçekçi bulmadığı gibi, şirketin odağının topluluğa katkıda bulunmaktan ziyade topluluk üzerinden gelir edinmek olduğunu öne sürdü. 

Hatırlarsanız, şirketler için 2023'ün 8 Web3 trendini sizlerle paylaşırken, Web3 projelerine yönelen markaların daha net Web3 ürünleri çıkaracağını, alıcı hedeflemesinde daha incelikli davranarak Web3'e özel tasarlanmış pazara giriş stratejilerine sahip olacağını belirtmiştik. 

Her ne dek Porsche, ortak üretim (co-creation) yaklaşımını vurgulasa da; projenin hedef kitleye hitap ederken daha spesifik layık önerileri sunmaması, maddi ve dijital özel erişim imkanlarını detaylı bir şekilde belirtmemesi eleştirilere neden olmuş olabilir. Gerçekten Porsche, sitesinde NFT sahiplerinin bu stil özel erişimlere sahip olduğunu belirtiyor oysa görünen o oysa; bu ifadeler Web3 topluluğunun beklentileriyle kesişmiyor. 

Yine daha önce bahsettiğimiz üzere; 2023'te net bir amacı olmayan ve tek seferlik yayınlanan NFT koleksiyonları yerine, daha uzun soluklu yol haritalarının öne çıkması bekleniyor. Uzun dönemli program tasarımı, ürün lansmanları ve topluluk inşası içeren güçlü pazara giriş stratejileri geliştiren firmaların, bu alanda şampiyon firmalar olacağı belirtiliyor. 

Porsche sitesinde bunun tek seferlik bir proje olmadığını dile getirse de; şu lahza için Web3 topluluklarının beklentisini karşılayamadığını anlatmak mümkün. Şirketin önümüzdeki dönemde atacağı adımlar bu durumu değiştirebilir. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/01/24/porsche-nft