Bu yeni duyurunun öncesinde Meta, artırılmış gerçeklik reklamlarını Facebook, Instagram akışlarında ve Instagram hikayelerinde markalara sunmaktaydı. Şirketin paylaştığı verilere tarafından bu reklamlar, 18 ila 24 yaş arası nüfus istatistiklerine göre grupta yüzde 87 oranında reklam hatırlanabilirliğini artırarak AR destekli olmayan reklamlardan daha iyi performans gösterdi. 

AR destekli reklamların artık kendini Facebook ve Instagram Reels ile Facebook Hikayelerinde göstereceğini belirtelim. Markaların attığı birincil adımlara baktığımızda ise Sephora'nın parfümleri öne çıkardığını görüyoruz. Bu AR destekli reklamda kullanıcılar, başparmaklarını ekrana bastırarak bir "aura vibe" filtresi oluşturabiliyor. AR destekli reklam aracılığıyla kullanıcıların kendilerine en yerinde kokuyu seçip satın alması hedefleniyor. Bu reklamın gaye kitlesinin yarısından fazlası ise Z kuşağı kullanıcıları. 

Reels reklamlarına getirilen tek yenilik artırılmış hakikat desteği değil. Şirket, Reels reklamlarını daha interaktif ayla getirmek için reklam veren bilgilerinin yer aldığı daha geniş bir eylem çağrısı (CTA) düğmesi deneme etmeye başladı. Düğmede reklam thumbnail'i, başlık ve website bilgileri gibi detaylı işletme detayları yer alıyor. 

Keza bu güncellemeyle birlikte markalar, Reels kampanyalarına üçüncü taraf ölçümleme ortakları da ekleyebilecek. Bu ortaklar arasında Double Verify, IAS ve MOAT yer almakta. Buna ilave olarak derhal test edilmekte olan Reels Görüntülenebilirlik raporları da bir daha sonra markaların ilgisine sunulacak. 

Yenilikler zarfında Facebook kullanıcılarının video reklamı durdurması ve reklamla birlikte sunulan bağlantıları önizlemesi sağlanıyor. Bu da Reels reklamlarındaki bağlantıya tıklanma oranlarını artırabilir. 

Alışveriş reklamlarında ise Reels, ilk elden web siteye veya ürün sayfasına yönlendirilen reklamlar yerine çoklu varış noktası içeren yeni mahsul reklamlarını duyurdu. Böylece kullanıcılar, Reels reklamını terketmeden aşağı bulunan carousel üzerinden aniden artı ürün görselini inceleyebilecek.  

Şimdiye dek Artırılmış Gereklik konusunda sektöre önderlik eden Snap, yakın zamanda duyurduğu yapay zeka destekli chatbot'u My AI ile dikkatleri üstüne çekti. Şirket, geçtiğimiz günlerde My AI için sponsorlu bağlantılar özelliğini tanıttı.

Meta, artırılmış gerçeklik destekli reklamlar ile Snap'e kayan markaları kendine çekmenin yeni yollarını arıyor olabilir. Şirketin bu özellikleri tanıtırken, suni zeka ürünlerinden bahsetmesi de bunun bir göstergesi. Meta'nın Küresel İş Grubu'ndan sorumlu Daire Başkanı Nicola Mendelsohn, şirketin geçen Ağustos ayında yayına aldığı Advantage+ Shopping ürününe uyarı çekti. Reklam verenler, Advantage+ Shopping kampanyalarını kullanarak milisaniyeler içinde milyonlarca hedefleme performansı senaryosunu yürütebiliyor. Bu sayede doğru zamanda dürüst kişiye en iyi reklamı göndermek için en iyi kombinasyonu seçebiliyor. Meta'nın keza suni akıl hem de artırılmış realite odağında yeni ürünlerle karşımıza çıkmayı sürdüreceğini anlatmak muhtemel. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/05/05/reels-reklamlari-facebook-hikayeleri-artirilmis-gerceklik/