Esas merkezi Londra'da bulunan, İsrail'de hayata geçirilen fintech girişimi eToro, 3.5 milyar değerleme ile 250 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna ION Group, SoftBank Vision Fund 2, Velvet Sea Ventures ile ismi açıklanmayan bazı yatırımcılar katıldı.

Laf konusu yatırım, eToro'nun önerilen SPAC işleminin bir parçası olarak gerçekleşti. Zira şirket, 2021 Şubat'ta Advance Investment Agreement (AIA) anlaşmasını imzalamıştı. Yani bu da şu çağrıda bulunmak; şirket, AIA'yı, önerilen SPAC'ın başarısız olması durumunda mevcut destekçilerden bir cins geri dönüş olarak almıştı. hemen gerçekleşen de bu yatırım aslında.

Next Round Capital Partners'ın kurucusu ve CEO'su Ken Smythe, TechCrunch'a bir AIA anlaşmasının, bir yatırımcının veya yatırımcıların, daha sonraki bir tarihte, bazen kesilmiş olarak atama edilecek hisseler için önceden ödeme yaptığı bir anlaşma olduğunu söyledi. eToro'ya kadar şirket, yatırımcılarla, anlaşmanın imzalanmasından iki sene daha sonra aşağıdaki koşullara dayanarak yatırımın dönüştürüleceği konusunda bir anlaşmaya varmıştı. Buna tarafından şirketin SPAC işlemini takip etmemiş veya herhangi bir ilave sermaye toplamamış olması gerekiyordu.

eToro, 31 Aralık 2022'de sona eren finansal yıla ait mali sonuçları da açıkladı. Paylaşılanlara kadar şirket, 2021'deki 1,2 milyar dolardan yıllık yüzde 47 düşüşle 2022'nin tamamı için 631 milyon dolar kazanç elde etti. Buna ilave olarak rapor, eToro'nun 31 Aralık 2022 itibarıyla toplam 31,4 milyon kullanıcıya ve 2,8 milyon finanse edilen hesaba sahip olduğunu özetliyor. Bu da 2021'de 27 milyon kullanıcıya ve 2,4 milyon finanse edilen hesaba karşılık geliyor. 

eToro, Mart 2021'de Betsy Cohen destekli FinTech Acquisition Corp. V ile 10,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla birleşerek halka açılacağını duyurmuştu. Ardındaki Ocak 2022'de şirketin değeri yüzde 15'in üstünde düşerek 8,8 milyar dolara indi.

Özet Olarak; şirketin yeni değerlemesi çekici olsa da gerçekte SPAC anlaşmasına göre değerlemesi 10.4 milyar dolardı, hatta bu değerlemeyi sonradan 8.8 milyar dolara düştü. Şirket, halka talep edilebilseydi fazla daha yüksek bir değerlemeye sahip olabilirdi. Halbuki derhal beklentilerin yarısından bile daha düşük bir değerlemesi var.

eToro, kullanıcıların para birimleri, emtialar, endeksler, kripto varlıkları ve hisse senetleri ticareti yapmasına olanak tanıyan bir sosyal ticaret ve yatırım ağı olarak etkinlik gösteriyor. Şirket, geçtiğimiz ağustos ayında yatırım uygulaması Gatsby'yi 50 milyon dolara satın almıştı. 

Son olarak, şirketin web sitesine globalde girilebilirken, ülkemizden lahza itibarıyla girilemediğinin altını çizelim.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/03/22/250-milyon-dolar-yatirim-fintech-etoro/