Apple, 2023'te Tim Cook'un maaşında yüzde 40'tan fazla kesinti yapacak
banner121

Geçen birkaç sene içinde, global olarak etkileri hissedilen büyük istifa dalgasıyla birçok farklı sektörden milyonlarca çalışan kitlesel şekilde istifa etti. Aynı dönemde çalışanlar kariyer gelişimi, iş-yaşam dengesi, layık ve takdir kavramlarını sorgulamaya başladı. Alıştırma hayatına dahil olan genç kuşakların farklılaşan beklentileri ve yeni çalışma trendleri de İK yaklaşımında değişimi gerekli kıldı.  İnsanı odağına bölge İKY yaklaşımının en kayda değer unsurları arasında bulunan elde tutma konusu birçok İK profesyonelinin öncelikleri aralarında yerini aldı.

Etkili Bir Çalışan Elde Alıkoyma Stratejisi Ilerletmek Neden Önemlidir?

Kayıtlı süreler içerisinde işletmeye katılan ve işletmeden ayrılan çalışanların yüzdelik oranı çalışan atama oranını gösteriyor. Çalışan ödev oranının artması şirketler için ciddi finansal kayıplara niçin oluyor. Bunun yanı sıra iş arkadaşlarının ayrılması ekibin iş yükünün artmasına ve takım üyelerinin strese girmelerine neden olabiliyor. Kabiliyet krizinin sonuçları da bu konunun önemini artıran etkenler arasında yer alıyor.

Yetenek krizi, imtiyazlı bir konumu yok meslek süreçlerinde gereklilik duyulan dürüst niteliklere sahip adaylara ulaşma hususunda yaşanan zorlukları ifade ediyor. Günümüzde doğru yeteneklere gelmek ve sonrasında onları elde yakalamak İK gündeminde tartı kazanan konular aralarında yer alıyor.

Bu noktada kurum kültürüne yerinde sürdürülebilir bir çalışan elde alıkoyma stratejisi geliştirilmesi gerekli ışık halkası geliyor.  İşte çalışanların kurum bağlılığını artırmak ve en iyi çalışanlarınızı elinizde tutmanıza yardımcı olmak için 5 etkin taktik.

Yeteneklerin Elde Tutulmasını İyileştirmeye Muavin Olacak 5 Strateji

1. Çalışanların Kariyer Gelişimlerini Destekleyin

LinkedIn'e tarafından çalışanların %94'ü, kariyer gelişimlerine takviye karşılayan şirketlerde uzun vakit hedeflemek istediğini belirtiyor.  Dijitalleşen meslek süreçleri ve iş dünyasının çabucak değişen dinamikleri çalışanların becerilerini kesintisiz güncellemesini gerektiriyor.

Şirketlerin mentorluk programları, şirket içi ve şirket dışı eğitim programları düzenleyerek çalışanlarının becerilerini her yerde kazanması ve gelişmesine takviye sağlaması yük taşıyor. Günümüzde kullanımı günden güne yaygınlaşan çevrim içi eğitim kursları ile kurumların dahili yetenek hareketliliği olasılığı da artıyor.

2. Onboarding Deneyimini Önemseyin

Etkin bir işe alım sürecinin arkasından doğru yeteneğe ulaşınca sürecin sona erdiği algısı kurumları hataya sürüklüyor. Onboarding sürecine gereken özenin gösterilmesi çalışanların ilk andan itibaren kıymetli hissetmelerine muavin oluyor.  Onboarding, çalışanları rollerine, şirketinizin değerlerine hazırlamanın yanı sıra çalışan deneyiminin geliştirilmesine de destek sağlıyor. idenfit onboarding modülüyle, bütün rutin onboarding işlemleri sorunsuz bir sızıntı içinde tamamlanıyor.

3. Çalışanlarınızı Dinleyin, Önemseyin ve Takdir Edin

Hiç kuşkusuz hayatın her alanında olduğu gibi iş süreçlerinde de bireyler çabalarının ve özel niteliklerinin tanınmasını ve takdir edilmesini bekliyor. Çalışan bağlılığı söz konusu olduğunda etkili bir geri bildirim stratejisi geliştiren kurumlar önemli avantajlar sağlıyor. Dijitale taşınan İKY süreçlerinde geleneksel İKY yaklaşımının tersine çok daha sık uygulanan anketlerle çalışanlarla ilk elden temas kuruluyor. Keza etkin bir geri bildirim stratejisi geliştirilmesi de çalışanların desteklenmiş hissetmelerini sağlıyor. 

4. İş-Hayat Dengesine Öncelik Verin

İş-hayat dengesi kavramı özellikle uzaktan çalışma modelleri ve esnek zamanlama politikalarının varlığını güçlendirerek sürdürdüğü günümüzde ağırlık içeren detaylar aralarında yer alıyor.  Çalışanların sürekli ulaşılabilir olmasını istek eden yöneticiler dikkatle geliştirdiğiniz çalışan deneyimine hasar verebiliyor. Çalışanlara mesai sürelerinde tamamlamaları olası olmayan yoğunlukta iş yükü verilmediğinden belli olunması da keza kayda değer bir husus oluyor.

5.Çalışanların Dahil Olmaktan Mutlu Olacağı Bir Kurum Kültürü İnşa Edin

Kurum kültürünün dinç olması çalışan elde alıkoyma ve içten yetenekleri çekme konusunda fark yaratıyor. Çalışanların büyük bir kısmı kurum kültürünün bir şirkette uzun vakit çalışması için kayda değer kriterler arasında yer aldığını belirtiyor. Nitelik devingen ve çalışanların kayda değer kararlara dahil edildiği bir kurum kültürünün şirketlere sektörlerinde ciddi rekabet avantajı sağladığı biliniyor. İnsanı odağına bölge İKY yaklaşımın olmazsa olmazları arasında bulunan çeşitlilik ve kapsayıcılık konusuna iş süreçlerinin her aşamasında itina gösterilmesi gerekiyor.  Kapsayıcı ve eşitlikten yanlamasına bir kurum kültürü daha dinç ekipler yaratılması ve bu ekiplerin elde tutulmasında önemli bir yardım arabulucu olarak ortaya çıkıyor.

İKY trendlerinde öncü ve tetikleyici rol üstlenen idenfit'in sunduğu avantajlar hakkında daha ayrıntılı veri sahibi edinmek için idenfit.com/tr ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/01/13/2023-icin-bes-etkili-calisan-elde-tutma-stratejisi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.