Aras Kargo ve Hepsiburada'dan E-ticaret'te 2021 beklentileri

Webrazzi'nin 2021'deki ilk online etkinliği Webrazzi E-Ticaret 2021bütün hızıyla devam ediyor. Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Tanrısal, Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ve Hepsiburada CEO'su Murat Emirdağ ile " E-ticaret'te 2021 beklentileri" başlıklı bir oturum gerçekleştirdi. 

5 milyon kredi kartı internetle tanıştı

Arda Tanrısal oturuma "2020 yılını değerlendirir misiniz? Pandemi dönemini de kapsayacak şekilde alıcı beklentilerini nasıl yönettiniz?" sorusu ile başladı.

Tüm sektörde 3 sene içinde gerçekleşmesi gereken dijital dönüşümün 3 ay içinde hayata geçirildiğini belirten Murat Emirdağ sözlerini şöyle devam ettirdi: "2020 yılını şekillendiren pandeminin etkisiyle, alıcı alışkanlıkları ve beklentilerinde yaşanan değişim, teknolojik gelişmeler ve dijital değişim ivme kazandırdı.

 Pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde, dijitale yönelimin devam edeceğinin bir göstergesi sayılabilecek şekilde 5 milyon kredi kartı internetle tanıştı; 2019 yılında e-ticaretin perakende içindeki payı %5 dolaylarında seyrederken, pandemiyle birlikte, 2023 yılında ulaşılması hedeflenen çift haneli rakamlara 2020'nin 3 ayında ulaşıldı.

İnsanlar pandemi dönemi öncesine kıyasla %70, bilgisayarlarıyla nerdeyse %50 oranında daha artı vakit geçiriyor. Şu an baktığımızda dünya nüfusunun %60'a yakını; yani sıradan 4,5 milyar insan internet kullanıyor ve her geçen gün bu sayı daha da artıyor."

Hepsiburada'nın Pandemi dönemindeki faaliyetlerini de aktaran Murat Emirdağ, Türkiye'de daha vaka görülmeden pandemi  önlemleri aldıklarını belirtti.  "Aldığımız tedbirler zarfında; tüm siparişlerin gerekli dezenfeksiyon işlemlerinin peşinde ulaşmasını sağladık. Hemen Şimdi pandeminin başında, bütün Genel Merkez çalışanlarımız uzak egzersiz modeline geçerken, işlem ekibimiz ayrıntılı sağlık ve emniyet uygulamalarıyla çalışmalarını sürdürmeye başladı."

Güven, kalite ve sağlık kavramlarına odaklandıklarını vurgulayan Emirdağ, 7/24 sürekli teslimat süreçlerini başlattıklarını hatırlattı:"E-ticarete ve sektörün lideri konumundaki markamıza arttan alaka ve talebi, hizmet kalitemizden imtiyaz vermeden aralıksız hizmetimizi sürdürmek için Gebze Akıllı Işlem Merkezi, Hepsijet Lojistik ve Hepsiexpress birimlerimizde operasyon ve bölüştürme ağında talimat vermek üzere 5.000 karakter bir ilave istihdam kararı aldık."

Hepsilojistik ile dijital fullfilment hizmeti 

Hepsiburada CEO'su Murat Emirdağ, başlangıçta Webrazzi Eticaret'te Hepsilojistik ile bütün Türkiye'de iş ortakları dijital fullfiment hizmet sunmaya başlayacaklarını duyurdu. Böylece e-ticaret ve pandemi ile değişen ve sürat kazanan lojistik sektörü, Hepsilojistik ile yeni bir döneme giriş yapacak.  

Yatırımlara hız kattıklarını ve  Diyarbakır ve Erzurum'da yeni merkezler açtıklarını duyuran Murat Emirdağ, 2020 boyunca attıkları adımları detaylandırdı: "İş ortaklarımıza, basit ihracat modeliyle, meslek ortaklarımıza birer dünya oyuncusu olma fırsatı veren Hepsiglobal, onların görünürlüklerini artırarak daha pozitif müşteriye ulaşmalarına yardım olan reklam platformumuz HepsiAd, sunduğu dijital ödeme çözümleri ve parasal hizmetlerle, alışveriş deneyimini güvenilir ve çok daha kolay bir ışık halkası getiren Hepsipay ile e-ticaretin çıtasını yükselten yeniliklere imza atmaya devam ederken, pandemi döneminde en fazla gereklilik duyulan, taze gıda, market ve yemek siparişi gibi jurnal ihtiyaçları dakikalar içinde müşterilerimizin kapılarına ulaştıran Hepsiexpress,ve sunduğu inovasyona dayalı lojistik hizmetiyle, tip deneyimini mükemmelliğe içeren Hepsijet'in hizmet ağını ilerletmek için yatırımlarımızı sürdürdük.

Hem Hepsimat ile müşterilerimize kargolarını evleri dışındaki yüzlerce sabit lokasyondaki marka ve esnaftan teslim alma imkanı sağlayarak e-ticarette kargo teslimatı ile ilgili yaşanan aksaklıkları en üye indirdik.Dünyada bir birincil olan Randevulu Kolay İade ile müşterilerimize evlerinin konforunda sağladığımız iade hizmeti ile güvenli bir alışveriş deneyimi sunduk."

Ayyarkın: Günde 8 milyon kapı çalıyoruz

Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ise yüzde 15'lik artışların, irtifa (peak) sezonunda konuşulur olduğunu belirtti. Ayyarkın, sektörün e-ticaret ve pandemi etkisiyle 2 haneli rakamlardan 3 haneli rakamlara geldiğini söyledi.  

Ayyarkın, paket teslimatında pnormalde günlük 4 milyon olan teslimat sayısının yükseklik döneminde günlük 5 milyon hacme ulaştığını açıkladı. Teslimat ve birleştirme ile birlikte "toplamda günde 8 milyon kapı çalınıyor" dedi.  

Hem sektörün hem de Aras Kargo'nun büyüdüğünü belirten 2019'un son çeyreğindeki kampanyalarla talep talep dengesinin değiştiğini açıkladı. Sektörün 3 kattan pozitif büyüdüğünü de sözlerine ekledi.  

Aras Kargo 2020'de 300 milyon TL'nin üstünde yatırım yaptı

Ayyarkın, e-ticaretin etkisi ile çoğalan talebi karşılamakta, otomasyon teknolojileri ve dijitalleşmeye yöneldiklerini de aktardı. Utku Ayyarkın "bu süreçte toplamda 3 bambaşka alana 300 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptık" dedi.  Bu 3 farklı alanın Transfer merkezleri, tip entegrasyonu ve harita altyapısı ve herif memnuniyeti olduğunu belirtti. 1.3 milyon müşteriye hizmet verebilen aktarma merkezlerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa metropollerinde güçlendirdiklerini ve saatlık kapasiteyi 6 milyona taşıdıklarını aktardı. Ayyarkın, "Yeni 5 milyon müşteri ile birlikte tip entegrasyonu ve harita alt yapısı değişti" dedi. Tip memnuniyeti için ise self servis uygulamaları ile daha süratli ulaşıma odaklandıklarını açıkladı. 

2021'de Hepsiburada Hiperkişiselleştirme ve Süper Başvuru Formu vizyonuna odaklanacak 

Arda Tanrısal, konuşmacılara "2021 yılında ajandanızda neler var? Tüketicilerin hayatını hızlandıracak ne gibi yatırım, özellikler geliyor?" sorusunu yöneltti. 

Hepsiburada CEO'su Murat Emirdağ  Tekrar Tekrar deneyime tartma verdiklerini vurgularken Hiperkişiselleştirme (Hyperpersonalisation) ile kullanıcılara daha yerel kendine has ve özel bir tecrübe yaşatacaklarını açıkladı.  Süper Dilekçe vizyonunu devam ettirmenin 2021 haritasındaki öncelikler arasında yer aldığını şu sözlerle aktardı: "Hindistan'ın batısıyla Almanya'nın doğusu arasında kalan geniş coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi olma hedefimiz doğrultusunda, İstanbul'dan 4 saat uçak mesafesinde yer alan 1 milyar müşteriye hitap edecek dev bir ekosistem olma nedeniyle çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 

2021 yılında bölgenin lider “süper uygulaması” olma vizyonuyla dev adımlar atarak, Hepsimat ve Hepsijet gibi yeni dikeyler de dahil olmak üzere üstteki düzey hizmet kalitemizle çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin markamızı her gördüğünde “iyi ancak varsın Hepsiburada” demeleri için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

Emirdağ 2021'de atacakları adımları şöyle özetledi:

Hepsiburada olarak, 2021 yılında da tip deneyimini merkeze bölge bir felsefeyle, hizmet kalitemizi daha da ileriye taşıyan ürün ve hizmetler ilerletmek için yeni yatırımlarımlar ve işbirlikleriyle, sektörün ilklerine imza atmaya devam edeceğiz. 

Hepsiburada olarak, Silikon Vadisi ile Kapalı Çarşı kültürünü birleştiren, data ile tecrübeyi harmanlayan ekibimizle, tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışmaya devam ediyoruz. Bayan girişimcilere ve kobilere çözümler getireceğiz. 

Hedefimiz; bu topraklardan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir başarı hikâyesi çıkararak ülkemizi gururlandırmak.

Aras Kargo 2020'yi yüzde 65'in üzerinde çoğaltma ile kapattı

Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ise  aras kargonun 2020'yi %65'in üzerinde artma ile kapattığını açıkladık. 2021'de benzer oranla çoğalma  beklediklerini belirtirken, operasyonlarında güven, sürat ve kapasite artışı yaşanacağını açıklama etti. 2021'de alternatif iş modelleri geliştireceklerini ve Avrupa'da da gördüğümüz üzere "her şey dahil" prensibiyle alternatif yayılma modelleriyle ilerleyeceklerini açıkladı.

Kargo sektöründe kilitli dolap dönemi başlıyor 

Aynı şekilde optimizasyon planlamasına yük vereceklerini duyuran Ayyarkın: "İstanbuldaki Hub operasyonunu bitmiş tasarlıyoruz." dedi.  Devlet göre sunulan yardım ve katkıları da aktaran Ayyarkın yeni regülasyonlarla ile kilitli dolapların kullanılmaya başlanacağını ve 7/24 teslimat ve iadelerin esnek bir yapıya kavuşacağını da açıkladı. 

2021 için 1 milyar TL'nin üzerinde yatırım paketi beklediklerini bildiren Ayyarkın 2021 planlarını açıkladı:

"Biz bir operasyon şirketiyiz lakin hepimiz veriyi yönetiyoruz. Kuryelerin hayatını ve yolculuğunu merkezden yönetmek, zamanlama ve teslimat açısından yeni köprüler hazırlamak kayda değer. 2021'de Aras Kargo'yu milletlerarası arenada göreceksiniz."

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/02/17/e-ticarette-2021-beklentileri/
Anahtar Kelimeler:
Aras Kargo
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.