Blockchain tabanlı oyunlar geliştiren Sipher, 6,8 milyon dolar tohum yatırım aldı
banner121

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), paya ve borçlanmaya dayalı kitle fonlamasına ilişkin usul ve esasları hazırlamak amacıyla hazırladığı Kitle Fonlaması Tebliği, bugün yürürlüğe girdi. Yapılan açıklamada bu tebliğin paya dayalı kitle fonlaması ile ilgili olarak gerçekte ortaya meydana çıkan durumlar dikkate alınarak hazırlandığı belirtildi. Bununla Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği'nin yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi. 

Tebliğ ile ilk kez girişimci tanımı değiştirildi. Buna tarafından projesine paya ve/ya da borçlanmaya dayalı kitle fonlaması yoluyla kaynak arayan Türkiye'de oturmuş kişiler ile limited ya da anonim şirket türündeki tüzel kişileri kapsayacak şekilde güncellendi. Buna paralel olarak fonlanan şirket de tekrar tanımlandı. Buna kadar "girişimciler kadar kurulan anonim şirket veya emanet yetkilisi nezdindeki hesabına, bloke edilen fon tutarının aktarıldığı teşebbüs şirketi" oldu.

Kredi skoru hesaplama şartı

Platformların kuruluşuna ilişkin şartlar da düzenlendi. Borçlanmaya dayalı kitle fonlaması faaliyeti gösterecek platformlar için yatırım komitesi üyelerine ilişkin ek tecrübe ve lisans şartı aranacak. Yeni beyanat ile borçlanmaya dayalı kitle fonlamasına da düzenleme getirildi. Buna göre bu yolla fon toplayacak girişimciler, kredibilite raporu hazırlayacak ve yatırım komitesi de bu kredibilite raporunu değerlendirecek. Projeye ilişkin kredi skoru hesaplama şartı koşuldu.

Yatırımcı tarafında da yeni düzenlemeler yapıldı. Böylece kaliteli yatırımcı olmayan gerçek kişiler, bir takvim yılı içinde paya dayalı kitle fonlaması aracılığıyla azami 50 bin lira yatırım yapabilecek. Oysa bu sınır 200 bin lirayı aşmamak kaydıyla, yatırımcının platforma beyan ettiği takvim net gelirinin yüzde 10'u olarak uygulanabilecek.

Borçlanmaya dayalı kitle fonlamasında, borçlanma araçlarına ilişkin geri ödeme yükümlülükleri değiştirildi. Peşin Para yerine fonlanan şirketin payının verilmesi ya da veri formunda belirtilen şeklinde yerine getirilmesi imkanı tanındı. Keza bir girişim şirketi veya girişimci göre herhangi bir 12 aylık dönemde platformlar yoluyla paya dayalı olarak en fazla iki kampanya ile fon toplanabilecek. 

öte yandan borçlanmaya dayalı kitle fonlamasına ilişkin kampanya süreci tamamlanmadan aynı teşebbüs şirketi ya da girişimci tarafından paya veya borçlanmaya dayalı yeni bir kampanya süreci başlatılamayacak. Ancak borçlanmaya dayalı kampanya süreci sürekli proje için aynı anda paya dayalı kampanya yürütülmesinin mümkün olacak. 

Geleneksel finansman yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen kitle fonlaması; teknoloji, sermaye finansmanı ve kitlelerin gücünü birleştiriyor. Girişimcilerin teknolojiyi süratli bir şekilde kitlelere kendi projesini anlatarak çok sayıda yatırımcıdan fon sağlamasına olasılık veriyor. Dünyada temeli 19'uncu yüzyılın sonunda atılan usul, Türkiye'de 2000'li yılların başında projemefon' ismiyle faaliyet bildiren CrowdFON ile başladı. 5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan "7061 Sayılı Bazı Aidat Kanunları ile Öteki Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile yasalaşmıştı. 3 Ekim 2019'de ise Resmî Gazetede Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/10/27/paya-dayali-kitle-fonlamasi-tebligi-guncellendi

Anahtar Kelimeler:
Kitle Fonlaması
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.