Doğu Karadeniz Girişim Hızlandırma Programı 22 Demoday'de sunum yapan 12 girişimci
banner121

Kalkınma Ajansı desteğiyle ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Tatbik ve Araştırma Merkezi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Proje Pazarı'nın peşinde, başarılı olan girişimciler için Yeniden Yapılanma Ajansı ve KTÜ TTM meslek birliğinde bir hızlandırma programı başlatıldı. in4startups tarafından organize edilen  hızlandırma programı, akademisyen girişimciler için özel olarak tasarlandı.Program, 7 Haziran'da başladı. 

Hızlandırma programının detayları

Hızlandırma programı boyunca, programa kabul edilen 20 girişimci, 7 farklı başlıkta eğitim aldı. Programın her haftasında bölgede girişimcilik kültürünün gelişmesi için 8 seminer düzenlendi. Program boyunca 20 saat girişim analizi yapıldı. Girişim analizinde ortaya çıkan mevcut ve yeni müşteri kitlesi ile girişimciler bir araya getirildi. Girişimciler, potansiyel müşterilerle görüşme yaparken, pazardaki ihtiyaçları keşfetme, ürünlerini ve projelerini test etme ve degeri bildirimleri birleştirme imkanı buldu.

Programa kimyadan denizciliğe, metal sanayiden sağlık durumu teknolojilerine, gıdadan yazılım sektörüne değin öbür alanlarda 35 öbür mentor destek verdi. Bu sayede girişimciler toplam 54 saat mentorluk desteği aldı. Girişimciler, programın bu modülünde ürün-pazar doğrulaması, herif beslemesi, numune gönderimi ve satış imkanlarını da program içinde gerçekleştirmiş oldular.

Demoday'e katılan yatırım ağları

Programın son 2 haftasında ise girişimciler,  sunum çalışmaları üstüne yoğunlaştı ve ön değerlendirmeye tabi tutuldu. Ön değerlendirme sonrasında demoday'e katılma hakkı elde eden 11 teşebbüs, sunum günü etkinliğinde 10 öbür yatırımcı ve yatırım ağı'na sunum yapma fırsatı yakaladı.

17 Ağustos tarihinde gerçekleşen Demoday'e, APY'den Doğukan Çetin, Fonbulucu'dan Alperen Şarlayan, Kültepe Yatırım'dan Abdurrahman Çam, Kalyon VC'den Şeyma Çiçek, Fonkolay'dan Kenan Altun, Tarvenn'den Buğra Metin, TT Ventures'dan Bilgehan Yalçınkayalar, Melek yatırımcı Orkun Beyaz ve İrem Atay ile in4startups'tan Şerafettin Özsoy ve Ahmet Sefa Bir katıldı. 

Hem program yürütücüsü kurumlardan KTÜ TTM modül 5 koordinatörü Eren Yılmaz ve Güler Tuğba Gültekin ile yeniden yapılanma ajansından Mehmet Bozdoğan ve Oğuzhan Şatır'da programda yer alarak, girişimcileri dinlediler.

Program finalinde yatırımcılara sunum yapan girişimciler

Dursun Murat SEKBAN - Gemi İnşaatı Panel Hattında Birleştirmek Yöntemi Olarak Sürtünme Karıştırma Kaynağının Kullanılması:

Panel hatlarında plakaların alın kaynağını yapacak robotize bir sürtme karıştırma kaynak makinesinin üretilmektedir. Kaynak işlemleri otomasyon biçiminde yapılacağından kaynak kalitesindeki emekçi becerisi faktörü ortadan kalkacak ve kaynak sırasında bir elektrod ya da ek metal kullanılmadığından toplam maliyetler ve gemi ağırlıkları ve buna yan olarak da seyir yakacak maliyetleri azalacaktır.

Bilge YILMAZ - Çam Reçinesinden Fuzel Yağı Modifikasyonu ile Biyopolimer Üretimi

Doğal çam reçinesi ürünü olan kolofanın, şeker fabrikalarının atık ürünlerinden üretilen etil alkol'ün üretim hattı atığı olan fuzel yağı ile modifiye edilmesi ve üretilen modifiye kolofan ürünlerinin çeşitli sanayilerin (vernik, tutkal vb.) sertleştirici ihtiyaçlarının karşılanmasına dayanmaktadır.

Ömer Sinan ŞAHİN -Enerjik Trim ve Stabilite Denetleme Sistemi;

Yüksek çabuk teknelerde seyir halinde oluşan trim ve stabilite problemlerinden kaynaklanan yalpa, dönüşlerde savrulma, manevra ve operasyon kabiliyetinde düşüş, tekne baş tarafının havaya kalkmasından dolayı oluşan görüntü kaybı problemlerine çözüm üretmek nedeniyle bir dinamik trim ve stabilite kontrol sistemi geliştirip, cihazın tasarım ve prototip imalatı yapılmıştır.

Hayrettin ACAR - Binalardaki 3 Boyutlu Değişimlerin Otomatik Olarak Saptama Edilmesini Sağlayacak Bir Yazılımın Geliştirilmesi;

Binalardaki üç boyutlu değişimlerin otomatik olarak saptama edilmesini karşılayan bir yazılım.

Merve TÜRKMEN - Fosforesans katkılı kompozit filamentlerin geri dönüştürülmüş polimerden üretimi;

Elektrik kaynağına gereksinim duymadan uzun süreli ışıma sağlayan fosforesans katkılı kompozit filamentlerin üretimi ve satışı amaçlanmakta. 

Gizem ARSLAN - Enkaz Altı Arama Kurtarma Robotu;

Robotun üzerinde bulunan mikrofon ve hoparlörler sayesinde yıkıntıilginç altındaki kişiler ile birebir iletişime geçilebilecek. Sensörler sayesinde ise enkaz içindeki gaz kaçaklarının tespiti yapılacak. 

Yasin TÜLÜCE - Sedat KÖSTEKCI - Kanserleşmeye Sebep Olan Genlerin Susturulması;

Anti-RhoA özellikli siRNA'ların kitosan ile astarlı formülasyonunun geliştirilmesi ve bu nedenle hücreye girişi kolaylaştırılarak kanser hücresindeki kanserleşmeye neden olan genlerin susturulması amaçlanmakta. 

Temel TÜRKER - Fazla Kanallı Titreme Ölçüm Sistemi;

Yapı davranışların tespitinde, veriler istenilen dosya formatında kaydedilebilmekte, geliştirmeye açık kodlu yapısı baştan sona istenilen amaca karşın değişikliklere müsade verilmekte, yerli üretim, daha ucuz ve fonksiyonel bir kullanım sunulmaktadır.

Rasit SEZER - Dökümhanelerde Kullanılan Al-Sr Master Alaşımının Ekonomik Bir Proses ve Yerli Kaynaklar ile Üretimi;

Proje ile alüminyum döküm sektöründe kullanılan modifikatör master alaşımlar selestit cevherinden yeni bir yöntemle üretilecektir. Dökümhaneler (otomotiv, jant v.b.) için son derece manâlı, çevreci, düşük maliyetli ve basit adapte edilebilir bir yöntem.

Serhatcan Berk AKÇAY - Yeni Cins Elektrik Kontak Üretimi;

Elektroliz ile hurdadan geri kazanılan bakır tozlarının mekanik öğütme ile pulsu hale getirilmesi ve akımsız gümüş-nikel kaplanması sonucu elde edilen katmanlı tozlardan, kendini yenileyen tabakalara sahip EK'ler, külüstür kaybı oluşturmayan SLE yöntemiyle çabuk bir şekilde üretilebilecek. 

Sahin DIREKEL - Tez Bozulabilen Gıdaların Takibi İçin İndikatör Sistemi Geliştirilmesi;

Et, tavuk ve balık gibi basit bozulabilen gıdaların üretiminden tüketimine değin geçen depolama ve nakliye süreçlerinde, gıdaların biçimsizleşme durumlarını takip edebileceğimiz, metaloitler ile reaksiyona girerek renk değiştiren özel indikatör ve boyalar geliştirilecek.

Sunum günü etkinliği peşinde girişimciler programdan mezun oldular ve yakın zamanda yapılacak program ile programa katılım ve mezuniyet belgelerini alacaklar. Bu zaman içinde de yatırımcı geri dönüşlerine tarafından girişimlerini geliştirme ve eksiklerini bitirme imkanı bulacak girişimciler, yatırımcılardan gelecek yatırım talepleri doğrultusunda gelecek planlarına şekil verecekler.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/08/18/dogu-karadeniz-girisim-hizlandirma-programi-22-demoday-de-sunum-yapan-12-girisimci

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.