Experience Talks'un dördüncü bölümünde sürdürülebilirlik konuşuldu
banner121

Akbank'ın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz Experience Talks serisi ile birlikte pandemi ile birlikte kökünden değişen iş dünyasındaki deneyimlere ve bu deneyimlerin kısa süre içindeki değişimlerine yakından bakmaya devam ediyoruz. Experience Talks naklen yayın serimizin birincil üç bölümünü daha önce sizlere aktarmıştık

Konuşmacıları aralarında Akbank yatırımcı ilişkileri ve sürdürülebilirlik bölüm başkanı Ebru Güvenir ve UNDP Türkiye özel sektör program yöneticisi Hansın Doğan'ın yer aldığı dördüncü canlı yayınımız Webrazzi'nin içerikten sorumluluk sahibi genel müdür yardımcısı Ahmet Buğra Ferah moderatörlüğünde bugün gerçekleşti.

Experience Talks'un dördüncü bölümünde ise günümüzün en kayda değer konuları aralarında yer alan sürdürülebilirlik konuşuldu. Akbank'ın birincil günden beri tüm paydaşlarına değerinde yaratmak için çalıştığını dile getiren Akbank yatırımcı ilişkileri ve sürdürülebilirlik birim başkanı Ebru Güvenir, Türkiye'nin ekonomisinin geliştikçe ihtiyaçların da geliştiğini aktardı.

Türkiye'nin Paris anlaşmasının imzacısı olması ile ilgili haberlerin de ülkemizde bu konu ile ilgili köklü bir dönüşüm olacağının göstergesi olduğunu belirten Güvenir, önümüzdeki dönemde ESG faaliyetlerini önceliklendirecekleri 4 değer alanı belirlediklerini de paylaştı.

Akbank tarafından önceliklendirilen 4 değerinde alanı ise sürdürülebilir finansman, insan ve toplum, ekosistem yönetimi ve iklim değişikliği. Akbank, bu alanlardaki etkili odaklı çalışmaları ile gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya vazgeçmek için kendisine de ölçülebilir uzun vadeli hedefler koydu.

Sürdürülebilirliğin uzun vadeli bir seyahat olduğunu dile getiren Güvenir, tüm şirketlerin ve ekonominin önemli bir dönüşümden geçmesi gerektiğini de paylaştı. Güvenir kadar aktarılan bilgilere tarafından Akbank, 2030 yılına kadar bu konu için 200 milyar TL finansman sağlamayı da hedefliyor.

Paris anlaşmasının geleceğimiz için fazla önemli bir uzlaşma olduğunun altını çizen UNDP Türkiye özel sektör program yöneticisi Hansın Doğan, iklim krizinin ortak eylemlerle çözülebilecek bir mesele olduğunu da paylaştı. Türkiye'nin aldığı önlemlerin sürdürülebilirlik konusunda daha iyisini yapma yolunda olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekleyen Doğan, gelecek dönemde Türkiye'nin hedeflerini güncelleyebileceğini de belirtti.

Artık değişim için zaman kalmadığının bilincinde olduğumuzu paylaşan Doğan, çok seri bir şekilde cevap vermemiz gereken bir dönemde olduğumuzu paylaştı. Doğan kadar yapılan açıklamalara tarafından sürdürülebilirlik için yeni bir ekonomik sisteme geçiş için kollara sıvamak zorundayız.

Sürdürülebilirliğin bütün bankanın uzun dönemli olarak sahiplendiği bir taktik olduğunu paylaşan Güvenir, bu alanda kendilerine koydukları hedeflere ulaşmak fazla önemli takım çalışması gerektiğini de paylaştı. 100'ün üstünde aksiyon belirlendiğini de aktaran Güvenir, az kalsın tüm ekiplerin birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

Sürdürülebilirlik birimi olarak bankanın genelindeki çalışmaları bütünsel ve sistemli bir yaklaşımla koordine ettiklerini de aktaran Güvenir, sürdürülebilirlik komitesi kurduklarını da paylaştı. Yılda asgari 2 kere bir araya gelen kurul, bu alandaki gelişmeleri izliyor.

Günümüzde artık küresel rekabet oyununun kuralları çok değiştiğini ve küresel rekabetçi olmak için iyi politikalar gerektiğini bildiren Doğan, Türkiye'nin etkin bir iklim politikası yürütmesi halinde ulusal gelirinin yüzde 7 oranında artacağını varsayım ettiklerini de paylaştı.

Enerjide dışa bağımlı olmamızın esas nedeninin petrol, doğalgaz ve kömür olduğunu hatırlatan Doğan, ülkemizin güneş ve rüzgar gibi kaynaklar açısından varlıklı olduğunu da belirtti. Özendirme ve desteklerle pak enerji yatırımları ve mutasyon hamlelerinin aracısız büyümeyi destekleyeceğini de paylaşan Doğan, yeni düzene adapte olmanın bir takım fırsatları da beraberinde getireceğini ve Paris anlaşmasının bu sürece ivme kazandıracağını düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Karbon üçgenin taban olmayan kenarı izi azaltmanın Akbank'ın gündemindeki belli başlı maddelerden bir tanesi olduğunu belirten Güvenir, azaltım için dağıtılmış incelemeler yaptıklarını da paylaştı. Güvenir tarafından aktarılan bilgilere göre Akbank, 2025 yılına dek karbon nötr banka olmayı hedefliyor.

Bankanın elektriğinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasının çok önemli olduğunu bildiren Güvenir, Haziran itibarıyla kullandıkları elektriğin yüzde 60'ını rüzgardan sağladıklarını da sözlerine ekledi. çok büyük bir dönüşümün bizi beklediğini de paylaşan Güvenir, kredi portföylerinin iklim değişikliğine olan etkisini 2030 yılına değin azaltmayı hedeflediklerini de paylaştı.

2021 yılının birincil yarısında toplam 17 milyar TL sürdürülebilir finansman sağladıklarını da aktaran Güvenir, jeotermal, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji alanında incelemeler yapan projeleri desteklediklerini de belirtti.

Hedefler İçin İş Dünyası platformunu 2019 yılında 3 karşılıklı olarak başlattıklarını paylaşan Doğan, bu platformun amacının kurumsal sosyal mesuliyet kavramını bir adım öteye taşımak olduğunu da aktardı. Geçtiğimiz 2 sene içinde umduklarından daha pozitif yol kat ettiklerini de dile getiren Doğan, sürdürülebilirlik gündemi için meslek birlikleri gerektiğini ve kapılarının herkese açık olduğunu da dile getirdi.

İklim değişikliği ve çevre kirliliği konusundaki farkındalığın giderek arttığını gördüklerini belirten Güvenir, genç yatırımcıların sürdürülebilirlik temalı ürünlere daha da artı ilgi duyduklarını paylaştı. Sürdürülebilir yatırım kategorisine giren yatırım fonlarının bakiyesini 2030 yılına dek 15 milyar TL'ye çıkarmayı hedeflediklerini de aktaran Güvenir, AK Portföy'ün sürdürülebilirlik temalı fon büyüklüğü Haziran itibarıyla 700 milyon TL'ye ulaştığını da aktardı.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/10/07/experience-talksun-dorduncu-bolumunde-surdurulebilirlik-konusuldu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.