İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştiren girişim: Yolda.com

Günümüz iş ortamının ihtiyaçları ve pandemi sonrası oluşan yeni beklentiler lojistik ve miktar zinciri yönetiminde yenilikçi yaklaşımlara ihtiyacı ortaya çıkardı. Özellikle ülkemizde bir firma sevkiyat ihtiyacını karşılamak için hala onlarca telefon görüşmesi yapıyor, birçok kağıt, doküman ve belge işi ile uğraşıyor. Ayrıca bütün tırı ya da kamyonu dolduracak dek ürünü yoksa sevkiyat süreci epeyce maliyetli ışık halkası dönüşüyor.

Lojistik işlem süreçlerini dijitalleştiriyor

İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştiren Yolda.com, sektörün ihtiyaçlarını tespit ederek parsiyel taşımacılığa ve paylaşım ekonomisine odaklanıyor. Yolda.com, parsiyel taşımacılığın ve dijitalleşmenin ülkemizde göz ardı edilmemesi gerektiğini; yurt içinde ve yurt haricen fırsatın bu alanda olduğunu söylüyor. Şirket, parsiyel taşımacılıkta ilk olarak KOBİ'ler edinmek üzere tüm şirketlerin çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

Volkan Özkan ve C. Murad Özsert

Yolda.com, Volkan Özkan ve C. Murad Özsert tarafından Şubat 2020'de kuruldu; 1 Nisan 2020'de operasyonlarına başladı. Volkan Özkan lojistik sektöründe ayrıca yurt dışarıda keza yurt içinde deneyime sahip, Murad Özsert ise aileden gelen lojistik deneyiminin yanı sıra teknoloji konusunda uzman. Yolda.com, hemen 21 şahsiyet ekibiyle etkinlik gösteriyor.

Yolda.com teknolojisi MVP olarak 6 ayda geliştirildi ve müşterilere sunuldu. şu anda müşterilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda bununla birlikte pazarın ihtiyaçları düşünülerek ek özellikler geliştirilmeye devam ediliyor. 2021 yılını ürün geliştirme senesi olarak gördüklerini söyleyen Yolda.com, geliştireceği çözümler ile dünyada ses getirmeyi hedefliyor.

Türkiye'nin 81 ili ve 922 ilçesinde nakliyecilik hizmeti sunuyor

Henüz dokuz aylık bir girişim olan Yolda.com, şimdi Türkiye'nin 81 ili ve 922 ilçesinde nakliyecilik hizmeti sunuyor. DSV ile yaptığı anlaşma tamamen de öncelikle ihracatçı KOBİ'ler elde etmek tüm işletmelerin Avrupa'ya (16 ülke) ulaşmalarına takviye oluyor. 300'ün üzerinde kurumsal ve KOBİ müşterisi bulunan şirket, 2021 sonu için 1000 faal müşteriye ulaşmayı hedefliyor. Aylık bazda yüzde 50 çoğaltma kaydeden Yolda.com, 2021 sonuna kadar ekibini 60 kişiye çıkarmayı planlıyor.

Yolda.com'un kazanç modeli

Yolda.com, tüm lojistik tarafların operasyonlarını gerçekleştirmeleri ve yönetmeleri için tek bir kontrol paneli sunuyor. Nakliye ihtiyacı olan müşteriler Yolda.com'a aza olarak hemencecik nakliye taleplerini sisteme girerek, üç farklı gönderim tipinde fiyat teklifinden birini seçebiliyor. Taşımalarına tasdik vermenin ardından aynı kontrol paneli üzerinden gönderilerinin son durumlarını takip edebiliyor ve raporlayabiliyor. Yeniden sistem üzerinden gereksinim duydukları teslim evraklarına ulaşabiliyor. Tüm bu sürecin ardındaki Yolda.com'un lojistik uzmanlardan oluşan operasyon ekibi, tüm taşıyıcı ve depolayıcı meslek ortaklarıyla lojistik operasyonunun sorunsuz, vaktinde ve bereketli olmasını sağlıyor.

Collective Spark liderliğinde 830 bin dolar yatırım aldı

Yolda.com, kuruluş sürecini takiben ilk yatırım turunu 830 bin dolar ile tamamladı. Collective Spark liderliğindeki yatırım turuna yurt dışından ve Türkiye'den birçok meşhur melek yatırımcı katıldı. Yatırımcıları arasında iyzico kurucusu Barbaros Özbuğutu, Runtastic kurucusu Florian Gschwandtner, N26 ve iyzico yatırımcılarından Marcus Mosen, SumUp ve Payworks gibi başarılı startup'lara yatırım yapan Stefan Kalteis gibi isimler bulunuyor.

Yolda.com'un gelecek hedefleri

Yolda.com, ekibini yeni yeteneklerle büyütmeyi, yeni nesil teknolojiler geliştirerek otomasyon ve operasyonel verimliliği arttırmayı hedefliyor. Geliştirdiği teknoloji ve çözümler ile yalnızca müşterilerinin nezdinde değil, sektörde de dijitalleşmeye öncü olmayı amaçlıyor. Şirketin başlıca hedefi ise taşıma talebinin oluşturulmasından teslimat sonrasına kadar bütün otomasyon karşılamak. Önümüzdeki dönemde tedarikçileri için bir yönetim uygulaması geliştiriyor. Şirket, ayrıca FTL kaslarını da geliştirip taşımacılıkta orta vadede tüm servisleri kapsayacağını belirtiyor.

Yolda.com'un hedeflerinden biri de ihracat yapan KOBİ segmentinde ve ihracat odaklı e-ticaret sektöründe gelişmek. Şirket, ülkemiz için çok kritik olan ihracat yönlü üretim ve bunun ulaştırılmasını çok kayda değer görüyor. Oysa sektörün bugününe baktığımızda, özellikle KOBİ'lerin yerinde fiyata güvenilir ve spot yurtdışı lojistik operasyonlarına ulaşmakta zorluk çektiğini söylüyor. Uzun anlaşma süreçleri, finansal bariyerler operasyonları yasaklayıcı nitelikle sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Yolda.com, bu noktada esnek, yerinde fiyatlı ve hızlı müşteri kabul süreçleriyle ülkemiz ihracatçılarına katkı sağlamayı hedefliyor. Yurt dışı ihracatçısı e ticaret firmalarına ise süratli, uygun fiyatlı ve profesyonel bir lojistik hizmeti sunuyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/02/22/isletmelere-parsiyel-tasima-hizmeti-sunan-ve-lojistik-operasyon-sureclerini-dijitallestiren-girisim-yoldacom/
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.