Markalarla yayıncıları bir araya getiren canlı yayın reklam teknolojisi: LIVAD

LIVAD, markalarla yayıncıları bir araya getiren bir naklen yayın reklam teknolojisi olarak faaliyet gösteriyor. Geliştirdiği isim server, anlaştığı markaların reklam görsellerini partner yayıncılarının naklen yayın ekranlarında konumlandırıyor, eş zamanlı olarak da chat üzerinden izleyicilerle kampanya linkini paylaşıyor. Görüntülenme, tıklanma, satın alma gibi metrikler reel zamanlı olarak ölçülüp markaya raporlanıyor. Bu metrikler doğrultusunda da reklam gösterimleri durmadan optimize ediliyor. Teşebbüs kendini "Ad Network for Livestreams" olarak tanımlıyor.

100'den artı yayıncının ekranında 3 milyondan fazla görüntülenme

LIVAD, ilk müşterisini edindiği 2020 Ağustos ayından beri 20'den fazla müşteriyle 40'tan pozitif kampanya gerçekleştirdi. Bu kampanyalarda 100'den artı yayıncının ekranında 3 milyondan artı görüntülenme verirken, sektör ortalamasının epeyce üstünde olan yüzde 4.11'lik bir sıradan tıklanma oranı elde etti.

LIVAD, reklamlarını yayını bölmeden, kitleye yerinde bir mesajla izleyici karşısına çıkardığı için izleyicilerde de daha artı bir seziş oluştuğunu görüyor. Bunu fark eden markalar da girişimle çalışıp hem operasyonel yükünü hafifletmek hem de kitlede dinç bir sezgi oluşturmak istiyor. Bugüne dek Yemeksepeti, Gamer Arena, Schneider Electric, Philips, Steelseries, Hell Enerji İçeceği, Oynasana gibi çoğu markanın yanı sıra CARAT, PublishMe gibi ajanslarla da çalışma fırsatı bulan LIVAD ekibi, aldığı geri dönüşlerin kendilerini mutlu ettiğini belirtiyor.

Gelir modeli: Pazar yeri ve kurul

LIVAD'ın gelir modelini pazar yeri ve komite olarak tanımlayabiliriz. Burada fiilen markaları ve yayıncıları tamamen otomatik olarak bir araya getiren bir pazar yeri oluşturuluyor. Reklam aktiviteleri için markalardan ve ajanslardan kampanya bazlı bütçe alınıyor. Bir Takım durumlarda ilgili marka ve ajanslarla daha uzun vadeli anlaşmalar da yapılabiliyor. Bu bütçenin bir kısmı yayıncıya gidiyor, bir kısmı da LIVAD'a geliyor. Çoğu kampanya için bu oran yaklaşık yüzde 50-yüzde 50 oluyor. LIVAD, teknolojik altyapısı geliştikçe fiyatlandırmayı enerjik modellere doğru çekmek ve reklam envanterinin adaletli ve saydam bir şekilde dağıtıldığı, yayıncıların gelirinin optimize edildiği, markaların da harcadıkları paradan en fazla bedel elde ettiği bir dünyaya doğru yol almayı hedefliyor.

LIVAD, teknoloji tarafını daha da hız yapmak için ekibini büyütme arayışı içerisinde

2020 Haziran ayında, Arda Genç, Hasan Bera Aksay ve Akın Sert göre kurulan LIVAD, acilen 6 kişilik ekibiyle etkinlik gösteriyor. Teknolojiyi hazır bir altyapılar kullanmadan sıfırda kendi geliştiren LIVAD ekibi, MVP halini geliştirmelerinin takriben 2-3 ay kadar sürdüğünü söylüyor. LIVAD, MVP ile piyasaya çıktığı günden beri de yoğun bir şekilde varolan özelliklerini geliştirip üzerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Marka brief toplantılarına girip onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamanın teknoloji rol haritasını şekil verme konusunda önemli rol oynadığını bildiren LIVAD, şimdi de teknoloji tarafını daha da süratli gitmek için ekibi büyütme arayışı içerisinde olduklarının altını çiziyor.

LIVAD'ın InStreamly, Fluuid, PowerSpike, Athlane, WeHype gibi rakipleri bulunuyor. Fakat girişim, çok yeni bir alanda olduklarını ve olasılıkların kendilerini heyecanlandırdığını söylüyor.

Şu esas değin yatırım almayan LIVAD, bootstrapping ile ilerledi. Takım önümüzdeki aylarda seri bir globale ölçeklenme planlıyor; bu yüzden de yakın zamanda bir yatırım turuna çıktıklarını belirtiyorlar. Teşebbüs, önümüzdeki 1-2 ay içerisinde turu başarıyla kapatıp şipşak büyümeye devam etmeyi hedefliyor.

Çoğalan ekibiyle globale açılmayı planlıyor

LIVAD ekibi, yayıncıların sevdikleri işi yaparak kararlı bir şekilde para kazandığı; markaların reklam yatırımlarını şeffaf bir şekilde peşine düşüp takip edip en iyi geri dönüşü aldığı; izleyicilerinse interaktif, cazibeli, zevkle tasarlanmış reklamlarla karşılaştığı bir dünya yaratmak istiyor. Bu misyonu gerçekleştirdiğinde de dünyada Livestream Advertising dendiğinde akla gelen ilk ad olmayı umuyor. Fiziksel olarak önümüzdeki aylarda yatırım turunu kapatıp büyüyen ekibiyle globale açılmayı planlıyor.

LIVAD'ın hedefi, 2021'de İngilizce ve İspanyolca konuşulan pazarlarda iyi bir penetrasyon yetişmek ve keza marka hem de yayıncı taraflarında büyümesini devam etmek. 2022 itibarıyla da Bilgisayar Görüşü, Artırılmış Realite (AR) gibi teknolojileri reklam ağına entegre edip AdTech dünyasında heyecanlandırıcı gelişmelere öncülük etmeyi hedefliyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/04/08/markalarla-yayincilari-bir-araya-getiren-canli-yayin-reklam-teknolojisi-livad
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.