Play to Earn (P2E)’den sonra yepyeni bir akım: Move to Earn (M2E)
banner121

Geçtiğimiz haftalarda Play to Earn modelini benimseyen tanınmış oyun Axie Infınity'nin esas şirketi Sky Mavis'in “Ronin Bridge Hack”ini sizlere aktarmıştık. Hatırlarsanız atak kapsamında 73 bin 600 Ethereum ve 25.5 milyon USDC çalındı Bütün bu olumsuzluklara rağmen Dappradar 2022 birincil çeyrek raporuna kadar Play to Earn modeli ile ilerleyen oyunlar ilgi görmeye, hatta kripto endüstrisini domine etmeye devam ediyor. Axie Infinity, Pegaxy ve Alien Worlds gibi oyunlar, sadece son 30 jurnal rakamlara tarafından bile milyonlarca dolarlık ticaret hacmi oluşturmaya devam ediyor.

Move to Earn

Bu verilerin bazı P2E oyunlarının sürdürülebilir olduğu anlamına gelmediğini de belirtelim. Play to Earn piyasası kendi yağında kavruladursun, şimdi ‘Kazanmak için Hareket et' diye çevirebileceğimiz M2E (Move to Earn) adı verilen yepyeni bir trend, Play to Earn'ün tersine bedensel durağanlık yerine fiziksel hareketi ön plana çıkarıyor. Bu, vücuda hareket akıllara durgunluk veren yeni trend tamamen adından da anlaşılacağı gibi reel dünyadaki maddi aktiviteyi gerçek para ile ödüllendiriyor!

Sektörün bu yeni moda konsepti, gerçekte model olarak P2E modelini andırıyor. Ancak bu oyunlar sıhhat ve zindelik üzerine odaklanıyor. Bu ‘hareketin' öncüsü olan STEPN şu anda en fazla etkin kullanıcıyla bayrağı elinde tutan tatbik. Solana tabanlı STEPN'i oynamaya başlatmak için, kullanıcıların spor pabuç NFT'leri satın almaları gerekiyor. Solana'nın, en süratli blockchain ağlarından biri olarak 400'den artı DeFi, NFT ve Web3 projesine ev sahipliği yaptığını belirtelim. Son zamanlarda Solana tabanlı oyunlar, beraberinde gelen NFT'ler ve bu projelere ast kripto paralar epeyce popüler.

2021'in Aralık ayında STEPN Discord'unda bir yarışma düzenlendi. Buna kadar her saat başı meydana çıkan test sorularından birine ilk dürüst cevabı veren kişinin Solana cüzdanına bir pabuç kutusu yollanıyordu. Soruların, birincil katılımcıları mükâfatlandırmak nedeniyle kolaydan başlayıp zora dürüst gittiğini de belirtelim. Bu yarışma 10 bin NFT dağıtılana kadar devam etti. Aralık ayının sonlarına doğru Solana cüzdanlarından, cep telefonlarına yüklenen STEPN uygulamasına bu ayakkabı kutuları yollandığında içinden spor ayakkabılar çıkıyordu.

Sistem nasıl çalışıyor?

Kullanıcıların cep telefonlarındaki başvuru formu, GPS yoluyla oyuncuların hareketlerini peşine düşüp takip ediyor ve onları yürümeleri, jogging yapmaları veya koşmaları karşılığında güçlük derecesine orantılı olarak Green Satoshi Tokens (GST) adı bahşedilen uygulama içi tokenle ödüllendiriyor. Bu tokenler sonradan USD Coin (USDC) ya da Solana (SOL) ile takas edilebiliyor ve bu nedenle kullanıcıların kazançlarını gerçek paraya ya da yatırıma çevirmeleri sağlanıyor. Oyuncular isterlerse bu tokenlerle daha pozitif spor pabuç alabiliyor ya da sahip oldukları bu spor ayakkabı NFT'lerini yükselterek daha çok token kazanma şansına sahip oluyorlar.

İlgi Büyük

Jerry Huang ve Yawn Rong kadar kurulan ve grafikleri Ryan Turner kadar yapılan STEPN'e olan ilginin en açık kanıtı, projenin Twitter takipçilerinin inanılmaz bir tez, bir aylık bir süre içinde takriben 50 binden 250 bine ulaşmış olmasıdır diyebiliriz. Keza oylama yeteneğine sahip yönetişim tokeni Green Metaverse Token'in (GMT) Mart ayında Binance'te birincil listelendikten sonradan kısa vakit içinde yaptığı yüzde 40 bin .500'lük ATH de bunun bir başka göstergesi. Ocak ayında Sequoia Capital ve Solana Ventures'un dahil olduğu yatırımcılar da STEPN'e tohum yatırım yaparak 5 milyon dolarlık GMT satın aldı. Ama GMT'nin yükselişini, bir yönetişim tokeni olması açısından değerlendirmek gerekiyor. Yani bu yükseliş aracısız olarak doğruca kullanıcı sayısındaki süratli artışa bağlanabilir.

Kripto tabanlı teknolojilerin dijital ile sınırlı kalmayacağının ve maddesel hayatta da yer bulacağının sinyali olarak okunabilecek Move to Earn akımının yanı sıra, Meta'nın da kuruluşundan bu yanlamasına ilk önce geçtiğimiz günlerde somut bir mağaza açması, gözleri VR gözlüklerinin satış rakamlarına çeviriyor. Bugüne dek toplam 10 milyondan fazla VR gözlüğü satıldı. Meta (Facebook) ve Sony'nin (PlayStation) arkasında Pico ve Apple'ın da pazara girme hazırlığında olduğunu belirtelim. öte yandan Jon Goldman, 50 milyon dolarlık fonu Tower 26'nın ağırlıklı olarak sanal hakikat oyunları ile ilgileneceğini söylüyor.

Axie'nin hatalarından ders alınıyor mu?

Oyun ekonomisinin böylesine bir ilginin göbeğinde olması gerçekte piyasanın eski hatalardan ders almaya başladığı ve piyasaya daha tecrübeli oyun geliştiricilerinin girmeye başladığı inancı ile açıklanabilir. P2E tarzı oyunlara karşın eleştirilerin genelde, sadece en eski oyuncuların en yüksek kârı elde ettiği piramit şemalı ekonomi modelini oyunlarına entegre etmiş olmaları ve bu oyunların bütün odağını bu hatalı hesaplı modele çevirmesiyle ilgili olduğunu geniş bir çerçevede aktarmıştık. Yani, bu oyunların çoğu keza eğlenceli değil hem de durmadan yeni oyuncuların eski oyunculardan oyun varlıkları olarak NFT satın olmak zorunda olması arz talep dengesini bozuyor ve doğal olarak token ve NFT fiyatlarını düşürüyor.

STEPN, bu sorunları haberdar ve problemi token yakma aracılığıyla çözmeyi hedefliyor. Bir spor pabuç yükseltildiğinde, mint edildiğinde veya onarıldığında GST yakılıyor. Keza oyun, ekran başında durağan geçirilen saatlerin sorumlusu Axie Infinity gibi P2E oyunlarla taban tabana zıt bir yaklaşımla bedensel aktiviteyi özendirme ederek, sosyal faydalar sunuyor. STEPN gerçekte bu sosyal faydaları bir çatı aşağı toplayarak, tekrar nispeten yeni bir algı da atıfta bulunuyor: SocialFi! Bu Nedenle oyunun özünde bir hayat stili olduğunu vurguluyor. Bu hayat stili ise dinç ve enerjik bir hayat. İnsanların çoğunlukla müşterek alaka alanları ve hayat tarzları üzerinden sosyalleştiklerini düşünürsek SocialFi tanımı bu uygulamaya cuk oturuyor diyebiliriz. Keza bu yaklaşma, us sağlığını kaybetme noktasına gelen Axie Infinity oyuncularının “hayat tarzına” nazaran da ayrıntılarıyla ters bir yol izliyor.

Biz de oynayabilir miyiz?

Sahiden STEPN pek de ucuz bir oyun sayılmaz. NFT pazar yeri Magic Eden'de bir STEPN spor pabuç NFT'sinin taban fiyatı, bu yazı yazıldığı sırada 13.79 SOL ya da kabaca 1.250 dolardı. Axie Infinity ise uyguladığı yanlış ekonomik politikalar sonucu, bundan böyle eskisi dek fiyatı yüksek bir oyun değil. Zamanında, yani 2020'de bir Axie oyununa açtırmak için birkaç yüz dolar gerekirken acilen 20 dolara oyuna girebiliyorsunuz. Kısacası STEPN şu an için, popüler P2E oyunları ile karşılaştırıldığında birazcık fiyatı yüksek.

Ancak STEPN'in planları arasında NFT satın almaya lüzum duymadan, kâr paylaşımlı kiralama yoluyla (yüzde 70 / yüzde 30) yeni kullanıcıları bu yeni trende dahil etmek yer alıyor. Keza kripto ya da merkeziyetsiz sistemle hiçbir ilgisi olmayanların da bu bilgileri öğrenmesine gerek kalmadan para kazanmaya başlamalarının yolunun açılması da yeniden planlar aralarında. Tüm bunlar projenin kripto alanına yeni insanları çekmeye niyetli olduğu anlamına geliyor.

STEPN gelirini NFT alım satımından, spor ayakkabı kiralanmasından ve bunun gibi işlemlerden aldığı paydan elde ediyor. Bu kârın belirli bir bölümü ise iklim değişikliği ile savaşa ve karbon etap izini eksilmek için verilen mücadeleye gidiyor.

M2E Alternatifleri

STEPN bu kendi yarattığı yeni sektörde artık yalnız değil. Genopets, hâlâ beta aşamasında olsa da iddialı gelen bir diğer Solana tabanlı oyun. Bir rol yapma oyunu olan Genopets'te kullanıcıların oyunda ilerleyebilmesi ve Genopet NFT'lerini yükseltebilmeleri için fiziksel hareketin yanı sıra ahenkli uyku ve kan değerleri gibi verilerini de iyileştirmeleri gerekiyor. Oyunda evcil hayvanınız size bağlanıyor, yani bir anlamda ruhsal hayvanınız oluyor ve siz çalışma yaparak geliştikçe onu da geliştirmiş oluyorsunuz. AMA tokeni kazandıkça bunu isterseniz evcil hayvanınızı geliştirecek NFT'ler yaratmak için kullanabilir veya başka oyunculara satıp paraya çevirebilirsiniz.

Dustland Runner'da ise, oyuncular antrenman yaparak görevleri tamamlıyor ve karşılığında DOSE tokeni kazanıyor. İyi bir hikayesi olan bu oyun koşuyu merkezine alıyor ve oyundaki görevleri bitirmek için gerçek hayatta kıyasıya koşmak gerekiyor. Dustland'in bedava olarak oynanabildiğini belirtelim.

STEPN ve örneğini verdiğimiz oyunlar Axie Infinity'nin hatalarını tekrarlamamak için elinden gelen önlemleri almış görünüyor. Bu yöntemlerin uzun vadede sürdürülebilir olup olmayacağını bakmak için can atıyorum.

Bütün bunlar bir kenara, M2E size de Black Mirror dizisinden bir bölümü anımsatmadı mı? Acaba STEPN geliştiricilerini etkileyen bu bölüm müydü yahut diziden bağımsız olarak ortaya çıkan bir zihin miydi? Bu durumda Black Mirror, geleceğin şekillenmesinde ne derece rol oynamıştır veya oynayacaktır şayet de katiyen öğrenemeyeceğiz. Şayet de bu yalnızca garip bir tesadüftür.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/05/13/play-to-earn-p2eden-sonra-yepyeni-bir-akim-move-to-earn-m2e

Anahtar Kelimeler:
M2E Move To Earn
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.