'Süper asker' savaşı kızışıyor! Hangi ülke ne durumda? Gelişmiş ülkeler biyolojik silahlar üzerindeki araştırmalarını hızlandırıyor. Birçok ülke, genom teknolojisini...
banner121

Birleşik Krallık hükümeti, Advanced Research and Invention Agency‘i (Aria) açıkladı. Aria’nın us sahibi İngiltere başbakanının eski baş danışmanı Dominic Cummings. ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı Darpa‘yı misal bölge kuruluş, kısmen genomik araştırmalara odaklanacak. 2019’da Darpa, genom düzenlemeyle askerleri ilerletmek istediklerini açıkladı. Hem, genom düzenleme teknolojilerinin güvenliğini ve doğruluğunu artırmak için 65 milyon ABD dolarının üzerinde yatırım yaptı. Bunlar aralarında, DNA’yı kesip yapıştırarak aranjör Crispr-Cas moleküler makas da yer alıyor. Oysa Crispr tabanlı teknolojilerin erişilebilirlik kolaylığı ve düşük maliyeti risk taşıyor. Çünkü potansiyel askeri genetik düzenleme ve virüslerin ya da bakterilerin silah haline getirilmesi konusunda üzüntü veriyor. Bunlar çiçek hastalığı ya da verem gibi yıkıcı hastalıklar.

ABD, askeri genom teknolojisi arayışında yalnız değil. Rusya ve Çin, askeri yetenekleri için genomik teknolojiyi kullanmakla ve biyoloji ile ilgili silah araştırmakla suçlanıyor.

Darpa, süper askerler için çalışıyor

Universal Soldier ve Captain America, süper asker kavramını keşfeden Hollywood filmlerinden sadece birkaçı. Bilim kurgu olmasına rağmen, birçok ülke potansiyelini keşfetmeye çalışıyor. Darpa, askerleri kimyasal ya da biyolojik saldırılara aleyhinde dayanıklı ışık halkası getirmek istiyor. Ajans, askerleri “antikor fabrikalarına” dönüştürmek için gen düzenlemeyi inceliyor.

Paris’te 2019 Bastille Günü askeri geçit töreni sırasında uçaksavar silahları taşıyan Fransız Ordusu askerleri. Fransa, biyolojik silahlar ve süper askerler üzerinde araştırma yapıyor. (Fotoğraf: Reuters/Charles Platiau).

Aralık 2020’de, o zamanki ABD ulusal istihbarat müdürü John Ratcliffe, Çin hakkında bir iddia ortaya attı. Çin ordusunun askerleri biyoloji ile ilgili olarak desteklemek amacıyla insan deneyleri yaptığına dair kanıtlar olduğunu söyledi. Bunu, Jamestown politika akıl kuruluşunun Crispr’in “askerlerin savaş etkinliğini artırmak” için Çin’de kilit bir teknoloji oluşturacağını öne süren raporlar peşine düşüp takip etti. Oysa daha fazla detaylar vermediler.

Tüm ülkeler süper askerler, biyoloji ile ilgili silahlar ve hatta genomik teknolojiyi kullanmaya hazır değil. Fransız askeri ahlak komitesi, “beyin kapasitesini büyüten” implantlara yönelik araştırmayı yakın zamanda onayladı. Ama komite, genom düzenleme ya da öjenik (sağlığa zararlı ceninleri dağıtmak) dahil edinmek üzere bazı kırmızı çizgilerin aşılamayacağını vurguladı. Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly’nin ifadesine tarafından bu, “Ironman‘e evet, Örümcek Adam‘a hayır” anlamına geliyordu. Çünkü, Ironman süper güçlerini giysisinden alırken, Örümcek Adam’ı radyoaktif bir örümcek ısırdı.

Rusya’da ordu, personeli için genetik pasaportlar uygulamak istiyor. Bu da, mesela gerginlik toleransı için kalıtımsal yatkınlıkları ve biyobelirteçleri değerlendirmesini sağlıyor. Bu, askerleri deniz filosu, hava kuvvetleri vb. gibi yerinde askeri hatlara yerleştirmeye asistan öğe. Kalıtımsal proje aynı zamanda askerlerin stresli durumlara ayrıca maddi keza de zihinsel olarak nasıl tepki verdiklerini anlamayı amaçlıyor.

Birleşmiş Krallık askeri genom düzenleme için ne yapıyor?

Birleşik Krallık’ın genetik savunma araştırmalarında öteki çoğu ülkeden daha gözü kara ve daha eksik sorumlu olacağına dair işaretler var. Mesela, Darpa’nın aksine Aria bilgi özgürlüğü taleplerine alt olmayacak. Hem Birleşmiş Krallık, üç ebeveynli bebekler gibi askeri olmayan genom teknolojisine öncülük eden anlaşmazlığa neden olan araştırmalarda da liderdi. Birleşmiş Krallık’ta savunma ve güvenlik alanında genom teknolojisinin önemini vurgulayan hükümet raporlarında herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

1992 yapımı Universal Soldier filminden bir sahne. Süper askerler ve biyolojik silahlar uzun zamandır askeri teknolojilerin ilgisini çekiyor.

2015 yılında, Birleşik Krallık ulusal savunma incelemesi, kalıtımsal mühendisliğindeki ilerlemelerin “güvenlik ve rahat” etkisinin altını çizdi. Son 2021 Emniyet, Savunma, Yeniden Yapılanma ve Dış Politika incelemesinde Birleşmiş Krallık hükümeti, “savunma ve ulusal güvenlik” açısından önemini bir kere daha vurguladı.

Aria’nın hesap verebilirlik eksikliği, hükümetin genom teknolojisinin emniyet ve savunma uygulamalarına genişletilmesine yönelik genel misyonuyla birleştiğinde, bir tartışma alanı oluşturacaktır. Son yıllarda İngiliz bilim insanları, sivrisinekler veya kemirgenler gibi istilacı türlerin genetik neslinin tükenmesi gibi tartışmalı genomik incelemeler için Darpa’ya fon sağladı. Fakat bu koşul, yiyecek güvenliği ve geniş ekosistemler için korkutma özelliğinde.

Genom teknolojisinin evrensel, ahlak ve bilimsel açıdan sağlam bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Yoksa, yeni bir silahlanma yarışı potansiyeli sadece daha radikal ve tehlikeli sonuçlar doğuracak. Birçok uzman, süper askerler ile birlikte daha büyük savaşların yaşanacağını öngörüyor. Aria’nın askeri alanda genom araştırmalarına nasıl yardımcı olacağına dair çoğu cevaplanmamış soru var. Birleşmiş Krallık’ın seçtiği yolun, kamusal alanda genom teknolojisini nasıl algıladığımız üstünde daimi sonuçları olacaktır.

Kaynak: shiftdelete.net URL: https://shiftdelete.net/super-askerler-geliyor-deneyler-ne-durumda
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.