Turkcell Corporate & Ventures Day etkinliğinde girişimcilik ve yatırım ekosistemi bir araya geldi
banner121

Turkcell, sektöründe ve teknoloji odaklı alanlarda yeni girişimlerin büyümesine ve gelişmesine olanak karşılayan girişim sermayesi alanındaki faaliyetlerini, düzenlediği “Turkcell Corporate & Ventures Day” etkinliği ile daha geniş kamuoyuna taşıdı. Türkiye'de girişimcilik ekosisteminin önemli paydaşlarından Endeavor Türkiye meslek birliği ve Re-Pie Portföy, KPMG Türkiye ve Ünsal Avukatlık Ortaklığı'nın destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte; girişim ekosisteminin önde gelen isimleriyle Türkiye'de ve dünyada fintech, blockchain, siber emniyet, yapay akıl ve mobilite alanlarındaki aktüel trendler ve gelişmeler tartışılırken, özel sektörün yeni girişimlere sunabileceği destekler ve girişim sermayesi yatırım fonlarının rolü de ele alındı. 

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yaptığı başlangıç konuşmasında şunları aktardı:

“Teknoloji alanındaki gelişmeler ve geniş kitlelerin çabuk internete erişimi ile birlikte teknoloji odaklı girişimlerin sayısı da arttı. Ortaya meydana çıkan fonlama ihtiyacı ise belirli bir ölçüde kurucular göre karşılanabilse de daha büyük kaynak gerektiren işler için girişimler, finansmana erişim namına kurumsal şirketler ve fonlarla doğal bir etkileşime girdi. Ülkemizde de son zamanlarda yaşanan ivmelenmeyle birlikte bugün kurumsal girişim sermayesi yatırımları ön plana çıkmaya başladı. Nitelikli ve ölçeklenebilir teknoloji start-up'larının sayısının artması buraya olan yerli ve yabancı ilgisini de arttırdı. Çünkü yerli mühendislerimizin ve girişimcilerimizin problem çözme becerisi ve inovasyon kabiliyeti çok yüksek.

Biz bu ekosistemde kendimizi konumlandırmak için Re-Pie Portföy Yönetim Şirketi ile ‘Turkcell Yeni Teknolojiler Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu'nu kurduk. Öncelikli olarak büyüme potansiyeli yüksek, teknoloji odaklı girişimleri yerel ve global pazarlardaki hedeflerine ulaşmaları nedeniyle desteklerken, ayrı meslek birliği modelleriyle de grup şirketlerimizle bu girişimler aralarında sinerji yaratıyoruz. Bundan sonraki süreçte Turkcell olarak, suni akıl, sanal hakikat, nesnelerin interneti, mobilite ve mali teknolojiler gibi önemli fırsatlar barındıran teknolojilere odaklanacağız. Hem oyun sektörünü de özellikle NFT ve dijital varlıklarla temas kurduğu ölçüde çekici görüyoruz. Teknolojinin gelişimine liderlik eden Turkcell, teknoloji unsuru taşıyan ölçeklenebilir seviyedeki girişimlerle olan meslek birliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam edecek.”

Etkinlikte global telekom ve yatırım grubu e& (Etisalat) göre kurulan girişim sermayesi şirketi e& Capital yokuş yöneticisi Kushal Shah ve Togg CEO'su Gürcan Karakaş da başlıca konuşmacılar olarak yer aldı. Kushal Shah, konuşmasında bölgemizde ve dünyadaki reformcu teknolojilere değinerek girişim sermayesi ekosistemindeki gelişmelerden bahsetti ve kurumsal şirketlerin girişimciliğe sağlayabileceği katkılar üstüne görüşlerini aktardı.

Togg CEO'su Gürcan Karakaş ise “Zeki Cihaz” ekseninde ele aldığı mobiliteyi, etrafında şekillenen teknoloji ve yaratacağı ekosistem zarfında değerlendirdi. Etkinlikte fintech, blockchain, siber güvenlik, ilk önce suni akıl ve mobilite almak üzere yeni teknolojiler, dünyada yatırım ekosistemi ve teşebbüs sermayesi yatırım fonları başlıklarında düzenlenen panellerde ekosistemin önde gelen isimleri aktüel konu başlıklarına dair görüşlerini paylaştı. Küresel yatırım ekosistemindeki gelişmelerin tartışıldığı panelde bulunan Re-Pie Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Ergin, “Bu yılı 50 milyon dolar yatırım ile kapatmayı, önümüzdeki yıl ise 60 milyon dolara kadar yatırım yapmayı planlıyoruz. Kurumsal teşebbüs sermayelerinin önemi çok büyük, mesela Turkcell hizmet aldığı girişimlere girişim sermayesi yatırım fonu üzerinden yatırım yaparken hem onları büyütüyor ayrıca de bu büyümeden faydalanıyor. Kurumsal şirketlerin ve holdinglerin kendi ekosisteminde büyütebileceği girişim sermayeleri kıymetli olacaktır” diye konuştu. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/11/25/turkcell-corporate-ventures-day-etkinligi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.