Uydu görüntüleri ve makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak tarım alanları için analizler sunan platform: Agcurate

Tarım iş zekası platformu Agcurate, uydu görüntüleri ve cihaz öğrenmesi algoritmaları kullanarak yıl boyunca tarım alanlarını gözlemliyor, tarlalarda ekili ürünü ve ürünün verimini saptama ediyor. Platform, bu bilgileri ilçe, il, ülke gibi bambaşka detaylarda ve kolay anlaşılması mümkün bir şekilde sunuyor.

Ekilen ürünlerin gelişimleri tespit ediliyor

Platform tarlaların sadece bugününü yok, geçmiş yılların ekilen ürünlerini ve gelişim durumlarını da tespit ederken, geleceğini ise tahmin etmeyi hedefliyor. Bu sayede tohum, gübre gibi tarımsal girdi kuruluşlarının; yem, yağ ve gıda kuruluşlarının üretim, lojistik ve arz süreçlerini dayandırabileceği ve optimize edebileceği güvenilir ve aktüel bilgiler oluşturuyor. Agcurate, geliştirdiği API yoluyla ise tarım finansmanı ve sigortası için uydu analizlerine dayanan tarımsal yapılabilirlik skorlaması sunuluyor.

B2B SaaS veya API tabanlı partnerlik ile kazanç

Temmuz 2020'de Metin Emenullahi ve Agrovisio girişiminden tanıdığımız Osman Baytaroğlu kadar ODTÜ Teknokent'te kurulan tarım teknolojileri girişimi Agcurate, tarım ve yiyecek kuruluşlarına alıngan, aktüel ve zengin kırsal tarım iş zekası sunacak web platformunu 17 Aralık itibarıyla yayına aldı. Agcurate, şimdi 4 şahsiyet ekibiyle hizmet veriyor ve iş alımlarına açık olduğunu belirtiyor. Agcurate, ücreti istenilen bölgeye ve analize kadar değişen takvim abonelik ile B2B SaaS ya da API tabanlı partnerlik ile gelir elde ediyor.

Bayer'in düzenlediği Grants 4 Apps Hızlandırma programından mezun olan Agcurate, derhal ise Avrupa Birliği destekli PARSEC Accelerator ve İsrail merkezli OKO Finance isimli tarım sigortası girişimi ile bir ortaklık kurarak 50 bin euro hibe almış durumda. Agcurate ve OKO Finance partnerliği, gelişmekte olan ülkelerde tarım sigortasına erişimi bulunmayan yüz milyonlarca çiftçiye kolay erişilebilir ve uydu analizleri ile takip edilen bir tarım sigortası sunmak için çalışıyor. Projenin 2021'de Parasal ve Uganda'da devreye alınacak pilot aşamasında sigortalamayı üstlenecek bir öteki ortağı ise Allianz Sigorta.

Agcurate'in toplam fonu: 100 bin euro

Uluslararası varlığını desteklemek isteyen Agcurate, Kasım ayı içerisinde yine Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı göre organize edilen Copernicus Incubator programından 50 bin euro hibe daha alarak toplam fonunu 100 bin euroya çıkarmış durumda.

İlk müşterisi İngiltere merkezli Kynetec

Agcurate'in birincil müşterisi ise İngiltere merkezli milletlerarası lider tarımsal pazar araştırma firması Kynetec oldu. bununla beraber çok sayıda öbür ülkede hizmet sunmak için tarım ve gıda kuruluşları ile görüşmelerini sürdüren şirket, 2021 yılında öncelikle Türkiye, İtalya ve Avustralya olmak üzere minimum 5 bambaşka ülkede darı, pamuk, ayçiçeği, kanola ve şeker pancarında hizmet vermeyi hedefliyor. 2024 yılına değin ise hedeflenen, kapsamı tüm dünyaya genişletirken 40+ üründe hizmet sunabilmek.

Agcurate'in kapalı beta olarak kullanıma sunduğu platformunu ücretsiz olarak deneyebilir, Türkiye'de bir birincil olan bütün Türkiye çapında mısır ekili tarlaların sınıflandırılmış sonuçlarını harita üzerinde inceleyebilirsiniz. 

Tarımsal arz tahminlerinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Osman Baytaroğlu, özellikle son yıllarda yiyecek fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların Covid-19 krizi gibi krizlerin, gıda ve tarım şirketlerinin satış, lojistik, arz, üretim gibi departmanlarının operasyon yönetiminde tarımsal arz tahminlerinin önemini günden güne artırdığını söylüyor. Aktüel bilgi ve analizler ise yeterince detaylı bilgiler sunmuyor, yalnızca kısıtlı zaman dilimlerinde bilgi üretiyor, bu bilgiler üretildiğinde birçok karar şimdiden verilmiş oluyor ve bu bilgiler çoğu vakit kolay ve kullanılabilir bir şekilde sunulmuyor. Baytaroğlu, Agcurate olarak bu sorunu dinmek üzere teknolojilerini geliştirmeye odaklandıklarını söylüyor.

4 ayda 100 bin euroluk fon elde ettiklerine değinen Metin Emenullahi, kısa sürede uluslararası fonlar, kuvvetli meslek ortaklıkları ve müşterilerle hareket etme şansı yakaladıklarını; bundan sonraki süreçte ise aldıkları yatırımlarla ölçeklenerek uluslararası pazarlarda daha kuvvetli olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Kaynak: webrazzi.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.