YouTube'un 2020 trendlerinde öne çıkan 20 veri

Yılın içerik üreticileri için en hareketli dönemlerinden biri geldi. Bundan Böyle birçok şirket sene sonu verilerini açıklıyor, bütün yıl her tarafında öne meydana çıkan trendleri paylaşıyor. Tüm dünyanın en popüler video platformu YouTube'un verileri ise ola ki de en çok merak edilenlerdi. Her ne değin platformda günlük ve haftalık trendleri düzenli olarak peşine düşüp takip etmek mümkün olsa da yıl sonunda tüm verileri toplu olarak görmek de gözden kaçanları değerlendirmemize asistan oluyor. 

YouTube'un açıkladığı verilere tarafından pandemi gibi engebeli bir dönemde bile millet kendilerini geliştirmeye yöneldi. 

1- YouTube'da 2020'de satrançla ilgili 1 milyardan artı gösterme belirtildi. Bu konuda özellikle son dönemde öne meydana çıkan Netflix içeriklerinden The Queen's Gambit'in rolünün de büyük olduğunu söyleyebiliriz. Zira The Queen's Gambit'in başarısı, Chess.com'a günlük 100 bin yeni kullanıcı getirmişti. Benzer bir ivme hiç şüphesiz YouTube algoritmalarına da yansıdı.

2- Witchcraft 101 başlığına sahip videolar 3 milyondan fazla görüntülenme sayısına ulaştı. 

3- Ipsos MORI, YouTube namına Almanya'da 18-44 yaşları arasındaki 1830 kişiyle online bir anket gerçekleştirdi. Buna tarafından Almanya'daki insanların yüzde 66'sı yeni bir hobi ilerletmek için YouTube'u kullandı.

4- YouTube adına Ipsos MORI, Hindistan'da 18-44 yaşları arasındaki 1969 kişiyle online bir anket gerçekleştirdi. Buna göre Hindistan'da anket katılımcılarının yüzde 94'ü bir şeyler yapmayı öğrenmek için YouTube'u kullandı.

5- Brezilya'da yapılan ankete göre ise 2020'de, Brezilya'daki ankete katılanların yüzde 83'ü canlı etkinliklerin yerini alan etkinlikleri izlemek için YouTube'u kullandı.

6- YouTube'daki toplam jurnal canlı yayınlar ise 2020'nin birincil yarısında yüzde 45 arttı.

7- Ipsos MORI, YouTube adına ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Hindistan, Breziya ve Darı gibi ülkelerde, Kasım 2020'de 18-44 yaşları arasındaki bireylerle online bir anket gerçekleştirdi. Buna tarafından izleyicilerin yüzde 47'si kurgusal veya sanal içerik oluşturuculardan ya da karakterlerden içerik izlemeye açık olduklarını belirtti.

8- Ipsos MORI, YouTube namına ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Hindistan, Breziya ve Mısır gibi ülkelerde, Kasım 2020'de 18-44 yaşları arasındaki bireylerle online bir ankete göre insanların yüzde 58'i her yaştan içerik oluşturucu göre hazırlanan dijital içeriği izlemeye açık olduğunu söyledi.

9- Yapılan online ankete göre izleyicilerin yüzde 40'ı bir videoyu online izlerken benzer anda bir etkinliğe katıldıklarını söyledi. 

10- İnsanların yüzde 73'ü bu sene online video platformlarında oyun izlediklerini söyledi.

11- Canlı Yayın izleyicilerinin yüzde 58'i, naklen yayın izlemenin kendilerini daha büyük bir şeye ast hissetmelerine tezgâhtar olduğunu söyledi. Bu durumu aidiyet kavramı ile örneklendirmek de mümkün.

12- İnsanların yüzde 72'si 2020 boyunca alıştırma gerçekleştirmek ya da formda kalmak için YouTube'u kullandı.

13- Pandeminin ilk dönemlerinde adını çoğu kez duyduğumuz Chloe Ting, 2020'de 14 milyon yeni abone topladı.

14- Naklen Yayın izleyicileri arasında, insanların yüzde 56'sı canlı akışları izlemenin bir etkinlikte yüz yüze almak kadar iyi olabileceğine katıldığını belirtti.

15- Evde alıştırma videosu görüntülemeleri, özellikle nisan ayında zirveye ulaştı.YouTube, Ocak 2020'den Ekim 2020'ye dek başlığında "konut" veya "ekipmansız" yazan çalışma videoları için global YouTube görüntülemelerini baz aldı.

16- İnsanların yüzde 48'i kültürel konularda yeni görüntü açıları uygulamak için online videolara güveniyor.

17- Globalde kişilerin yüzde 82'si 2020 baştan başa bir şeyleri kendi başlarına yapmayı öğrenmek için YouTube'u kullandı.

18- İnsanların yüzde 54'ü, bu yıl online olarak gülünç içerik oluşturucularını veya içeriklerini izlemenin şiddet anlarla başa çıkmalarına muavin olduğunu kabul etti.

19- Başlıkta "beginner" varyasyonlarının yer aldığı videolar, 2020'de global olarak 9 milyardan fazla görüntüleme topladı.

20- Baby Shark ve Despacito ise gelmiş geçmiş en çok izlenen içerikler oldu.

YouTube'un paylaştığı istatistiklerden özellikle öne çıkanları sizler için paylaştık. Oysa tüm verilere buradan ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.

Kaynak: webrazzi.com
Anahtar Kelimeler:
2020
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.