Ahirette Uzuvların Şahitliği İle İlgili Ayetler
banner121

Ahirette uzuvlarımızın yani el, bacak, ağız, göz ve kulaklarımızın hakkımızda iyi veya kötü olarak yapacakları şahitliği haber veren ayetler...

Ahiretteki mükâfat da cezâ da bu dünyada kendi yaptıklarımızın karşılıklarıdır. Cenâb-ı Hakk’ın bizim hiçbir iyiliğimize ihtiyacı olmadığı gibi, hiçbir kötülüğümüzden de O’nun şân-ı ulûhiyyetine zerre dek ziyan gelmez. Kul, yapıp ettikleriyle fakat kendi saâdet ya da felâketini hazırlamış olur.

AHİRETTE UZUVLARIN ŞAHİTLİĞİ İLE İLGİLİ AYETLER

Fussilet / 20. Ayet

"Nihâyet ateşin karşısına geldiklerinde kendi kulakları, gözleri ve derileri, bir zamanlar işledikleri tüm kötülükleri söyleyip onların karşısında şâhitlik edecekler."

(Tefsirini okumak için tıklayınız...)

Fussilet / 22. Ayet

"Ama siz, bir zamanlar günahlara dalarken kulaklarınızın, gözlerinizin ve derilerinizin bir gün aleyhinizde şâhitlik yapacağından çekinmiyordunuz. Bundan Başka yaptıklarınızın çoğunu Allah’ın bilmediğini sanıyordunuz."

(Tefsirini okumak için tıklayınız...)

Yasin / 65. Ayet

“O gün, onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını Biz’e elleri anlatır, ayakları da şâhitlik eder.”

(Tefsirini okumak için tıklayınız...)

AHİRETTE ŞAHİTLİK EDECEK ORGANLAR

Abdülkâdir Geylânî Hazretleri buyurur:

“Amelleriniz, hakkınızdaki en hoş şâhitlerinizdir. Allah, kullara aslâ zulmedici değildir. Azıcık iyi amele, fazla mükâfat verir. Fena huylardan sâlim-berî olan birine aslâ fâsid demez. Sâdık, içten, içten birisini de aslâ yalancılıkla isimlendirmez…”

Kişinin ilâhî hesap günü, lehinde ve karşı en büyük şâhidi, yeniden kendisi olacaktır. Âyet-i kerîmede:

“O gün, onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını Biz’e elleri anlatır, ayakları da şâhitlik eder.” (Yâsîn, 65) buyrulmaktadır.

Yani âhiretteki mükâfat da cezâ da bu dünyada kendi yaptıklarımızın karşılıklarıdır. Cenâb-ı Hakk’ın bizim hiçbir iyiliğimize ihtiyacı olmadığı gibi, hiçbir kötülüğümüzden de O’nun şân-ı ulûhiyyetine zerre değin ziyan gelmez. Kul, yapıp ettikleriyle ancak kendi saâdet veya felâketini hazırlamış olur. Nitekim âyet-i kerîmelerde buyrulur:

“İyilik ederseniz kendinize iyilik etmiş olursunuz, kötülük yaparsanız yeniden kendinize yapmış olursunuz…” (el-İsrâ, 7)

“O gün hiç kimse en küçük bir haksızlığa uğramaz. Siz orada oysa yaptıklarınızın karşılığını alırsınız.” (Yâsîn, 54)

“Şüphesiz Ki Allah, insanlara hiçbir şekilde zulmetmez, ama halk müziği kendilerine zulmederler.” (Yûnus, 44)]

Rabbimiz, özellikle şu mübârek üç aylarda takvâ zırhına bürünerek her türlü günahtan özenle sakınabilmeyi, sâlih amellere büyük bir iştiyakla koşabilmeyi ve gönül dünyamızı Ramazân-ı Şerîf’e uygunca hazırlayabilmeyi, cümlemize nasip ve müyesser eylesin. Âmîn! ( Osman Nuri Topbaş,Altınoluk Dergisi, 2019 – Nisan, Sayı: 398, Sayfa: 032)

Kemâle Ermiş Mü'minlerin Beş Vasfı

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/ahirette-uzuvlarin-sahitligi-ile-ilgili-ayetler.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.