Fahri Sarrafoğlu ile İstanbul'un Sırları | Gazanfer Ağa Medresesi
banner121

Erkam Tv youtube kanalından yayınlanan kıymetli bir seri başlıyor. Fahri Sarrafoğlu ile İstanbul'un Sırları programı "Gazanfer Ağa Medresesi" ile başladı. İşte Fahri Sarrafoğlu'nun anlatımı ile ilk birim...

Gazanfer Ağa Medresesi, Fatih ilçesi Kırkçeşme Mahallesi’nde, Unkapanı ile Kadınlar Pazarı arasında, Atatürk Bulvarı üstünde yer alır. Bozdoğan Su Kemerinin anında bitişiğinde bulunan medrese, 1596 tarihli vakfiyesine göre, Davut Ağanın mimarbaşılığı zamanında 16. yüzyılın sonlarında yapı edilmiştir.

Banisi, III Mehmet’in (1595-1603) kapı ağalarından ve Has Odabaşısı Gazanfer Ağadır Medrese, türbe ve sebilden meydana gelen külliyeye, zamanla minik bundan başka hazire eklenmiştir. Girişteki ön avlunun karşısına medrese hücreleri, kuzeydoğu köşesine Gazanfer Ağa’nın türbesi, güneydoğu köşesine de dışarıya taşkın biçimde sebil yerleştirilmiştir. Avlu duvarı ile türbenin aralarında ise hazireyer alır.

Gazanfer Ağa Medresesi Külliyesi, 16 yüzyılın sonlarında başlayan ve 17 yüzyılda sıkça görülen mimari programları küçültülmüş medrese ağırlıklı külliyelerin erken örneklerinden biridir Ön avlunun batısında bulunan medresenin avlusu, kare planlıdır. Kesme köfeki taşı ile yapı edilmiş yapının, batı yönündeki duvarları taş ve tuğla dizilerinden oluşturulmuştur. Medresenin doğu cephesinin ortasındaki kapı, basık kemerlidir. Baklava başlıklı on iki sütunun taşıdığı revaklar, pandantiflerle geçilen on altı kubbe ile örtülmüştür. Revakların arkasındaki giriş dışarıda, medrese U biçiminde on dört hücreden meydana gelmiştir. Güneybatı köşesine ise bir oda daha eklenmiştir.

Kare planlı, kubbeli hücrelerde de, kubbeye geçiş pandantiflerle sağlanmıştır. Bu odalar, birer kapı ve pencere ile avluya açılırlar. Avlunun kuzey ve güneyindeki odalar, ikişer üst pencere ile aydınlatılmıştır. Odaların içerisinde birer ocak nişi ile onun iki yanına da birer dolap nişi yer alır. Zeminden 0.50 m. yükseklikte ve dışarıya taşkın olarak üretilmiş olan kare planlı dershane-mescit,  avluya iki renkli bir yay kemerle açılmaktadır. Dershanenin üzeri tromplu bir kubbe ile örtülmüştür. İkisi altta, üçü de tepede olmak üzere revaklara, altlı üstlü beşer pencere ile de arkadaki iç avluya açılmıştır. Dershanenin içerisinde biri mihrap nişi elde etmek üzere müşterek iki niş yer alır. Bu nişlerin yanına hem birer dolap nişi de bulunur.

1782 yangınında yıkım olan medrese, muhtelif zamanlarda yapılan onarımlar sonucu günümüze iyi bir şekilde gelebilmiştir. 1943–1944 yılları aralarında geçirdiği onarımından sonra Belediye Müzesi olarak kullanılan inşa, 1989’da Büyükşehir Belediyesi göre Karikatürcüler Derneği’ne kiralanmıştır. 2014 ‘ten Günümüze Eğitim ve Kültür Merkezi olarak hizmet veren Gazanfer Ağa Medresesi, Aziz Mahmut Hüdayi vakfı bünyesinde Yükseköğrenim Öğrencilerine karşın Eğitim ve Kültür hizmeti sunmaktadır.

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/fahri-sarrafoglu-ile-istanbulun-sirlari-gazanfer-aga-medresesi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.