İkindi Namazının Sünneti ile İlgili Hadisler
banner121

Peygamber Efendimiz ikindi namazının sünnetini nasıl kılardı? İkindi namazının sünneti kaç rekattır? İkindi namazının sünneti hakkında hadis-i şerifler.

Ali İbni Ebû Tâlib radıyallahu anh şöyle dedi:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ikindi namazının farzından önce dört rekat namaz kılardı. İkinci rekatın tahiyyatında Allah Teâlâ’ya en yakın meleklere ve onların yolunca giden Müslüman ve mü’min kimselere selâm ederdi. (Tirmizî, Mevâkît 201, Cuma 66. Ayrıca. bk. Nesâî, İmâmet 5; İbni Mâce, İkâmet 109)

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’nın rivayetine tarafından Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İkindi namazının farzından önce dört rekat namaz kılan kimseye, Allah rahmetini ihsân etsin.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu 8; Tirmizî, Salât 201.)

Ali İbni Ebû Tâlib radıyallahu anh’den söylenti edildiğine tarafından Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ikindi namazının farzından önce iki rekat namaz kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu 8)

Hadisleri Nasıl Anlamalıyız?

Resûlullah Efendimiz’in ikindi namazının sünnetini bazan iki, bazan da dört rekat olarak kıldığı yukarıdaki rivayetlerden anlaşılmaktadır. Bu rivayetlerin ikincisinde, ikindinin sünnetini dört rekat olarak kılana Allah Teâlâ’nın rahmet etmesi için dua ettiği görülmektedir.

PEYGAMBERİMİZ İKİNDİ NAMAZININ SÜNNETİNİ KAÇ REKAT KILARDI?

Hz. Peygamber’in, ikindinin sünnetini dört rekat kıldığı zaman, ikinci rekatın tahiyyatında meleklere ve Müslümanlara selâm etmesi sözünü, aralarında Hanefîler’in de bulunduğu bazı âlimler, Resûl-i Ekrem’in “es-Selâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhi’s-sâlihîn” (Selâm bize ve Allah’ın sâlih kullarına olsun) diye dua etmesi, sonradan üçüncü rekate kalkması biçiminde yorumlamışlardır. İmam Şâfi ve Ahmed İbni Hanbel ise bunu, ikinci rekattan sonra selâm devretmek, yani o dört rekatı birbirinden ayrı ikişer rekat olarak kılmak biçiminde anlamışlardır.

Peygamber Efendimiz’in bu sünneti bazan iki, bazan da dört rekat olarak kılması, keza Hanefîler’in keza de diğer âlimlerin uygulamasının dürüst olduğunu göstermektedir. Hiçbir vakit unutulmamalıdır ki, âlimlerimizin bu nevi uygulamalarda bambaşka düşünüyor gibi görünmesi, daha sevap olanı tesbit etme gayretinden diğer bir şey değildir. Allah hepsinden razı olsun. Meymûne vâlidemizin belirttiğine kadar Resûl-i Ekrem Efendimiz, kıldığı bir namazı veya yaptığı bahtı açık bir işi sürekli surette yerine getirmek isterdi. Bir defasında devlet işleriyle meşgulken, ikindi namazından önce kıldığı iki rekat namazı kılamamıştı. İkindi namazını kıldırdıktan sonra evine geldi ve kılamadığı o sünneti ikindinin farzından sonradan kıldı. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 334-335) Bu namazın, yeniden bir meşgale sebebiyle kılamadığı öğlenin son sünneti olduğu da rivayet edilmektedir. Âlimlerimiz ikindiden sonradan Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in kıldığı namazları araştırmışlar, o çeşitli sebeplerle kılmış olsa bile, ümmetine olan şefkati sebebiyle, ikindinin farzından sonradan onların herhangi bir sünnet kılmalarını istemediği ve buna müsade vermediği sonucuna varmışlardır.

Hz. Ömer’in “Peygamber aleyhisselâm ikindi namazından daha sonra, gün batıncaya değin namaz kılmayı yasakladı” (Buhârî, Mevâkît 30, 31) diye rivayet etmesi, bu yasağa karşın ikindiden sonradan namaz kılmaya kalkanlara engel olması, ikindiden sonra sünnet kılınmayacağını göstermektedir. Burada bir hususu daha belirtmekte üstünlük var: İslâm âlimleri ikindi namazının sünnetine dair rivayetlere bakarak bu namazın sünnet-i müekkede olmadığını söylemişlerdir. Buna kadar ikindi namazının sünneti, bazan kılınıp bazan terkedilebilecek bir sünnet yani müstehap bir namazdır. Hal böyle olunca, vakti müsait olan kimseler bu sünneti kılmalı ve hadiste müjdelenen ilâhî rahmeti kazanmaya bakmalıdırlar.

 Hadislerden Öğrendiklerimiz

Resûl-i Ekrem Efendimiz ikindi namazının sünnetini bazan iki bazan da dört rekat olarak kılmıştır. Allah’ın Resûlü, ikindinin farzından önce dört rekat sünneti sürekli olarak kılanlara dua etmiştir. İkindi namazının sünneti, sünnet-i müekkede (Efendimiz’in aralıksız surette kıldığı bir namaz) olmamakla beraber, bu sünneti kılanlar büyük sevap kazanırlar.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

İKİNDİ NAMAZININ FAZİLETİ

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/ikindi-namazinin-sunneti-ile-ilgili-hadisler.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.