İnşikak Suresi 19. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

İnşikak Suresi 19. ayeti ne anlatıyor? İnşikak Suresi 19. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

İnşikak Suresi 19. Ayetinin Arapçası:

لَتَرْكَبُنَّ طَبَقًا عَنْ طَبَقٍۜ

İnşikak Suresi 19. Ayetinin Meali (Anlamı):

Ey millet siz, tabakadan tabakaya binecek, biri diğeriyle bağlantılı halden hâle geçeceksiniz.

İnşikak Suresi 19. Ayetinin Tefsiri:

Allah Teâlâ burada şafağa, gece ve içindekilere, dolunay halindeki aya yemin eder. Şafak, güneş battıktan sonra ufuktaki kızıllığın adıdır. Bu kelimenin gündüz mânası da vardır. “Gecenin içindekiler”den gaye, “karanlık, gecede yapılan iyi veya kötü bütün işler, gecede meydana gelen olaylar”dır.

Şafak, gece ve dolunay, bu üç kelime aydınlıkla karanlığın bir arada bulunduğu zamanları ve basit ya da kuvvet, iyi ya da fena değişik halleri ifade eder. Bunlara yemin edilerek, insanların lüzum dünya hayatında gerekse kıyamet gününde birçok değişimler geçirecekleri, halden ayla geçecekleri vurgulanır. Görüldüğü gibi üzerine ant edilen varlık ve olaylarla insanın geçireceği başkalaşım arasında sağlam bir irtibat bulunmaktadır.

İnsanların tabakadan tabakaya binmesi, halden ayla geçmesi hakkında şu izahlar yapılabilir:

Başta insanın topraktan başlayıp devam eden yaratılışı katman katman, yani safha safhadır: Toprak, balçık, çamurdan bir öz, menî, nutfe, alaka, mudğa, kemik, et, ruhun üflenmesi, şekilsizlikten hoş bir şekle bürünüş ve öbür mükemmelikte bir yaratılış, bebeklik, çocukluk, erginlik, gençlik, olgunluk, ihtiyarlık ve vefat. (bk. Hac 22/5; Mü’minûn 23 12-14; Rûm 30/54; Mü’min 40/67) Dolayısıyla o defalarca gelişim ve değişim halindedir. Bir lahza bile benzer kararda durmamaktadır. Ölüm sonrası hayatı da böyledir. Kabir hayatı, dirilme, he­sap, ceza, cennet ya da cehennem. Orada da tekâmül yani cennette şımartma ve zevklerin derinleşmesi, nimetlerin daha da güzelleşmesi, Allah’a yakınlaşmanın artması ya da tedenni yani cehenemde azabın gün geçtikçe daha acı ve çekilmez ülkü gelmesi devam eder. Mamafîh âyette insanlığın tarih baştan başa geçirdiği medenî, kültürel, siyasî farklılaşmalara ve değişik safhalara da bir sinyâl bulunduğu söylenebilir. Tüm bunları yapan üstün kudret, şüphesiz Cenâb-ı Hakk’ın kudretidir. Dolayısıyla hem üzerine ant edilen varlık ve olaylar, ayrıca de insanın fert ve toplum olarak maddeten ve mânen geçirdiği safhalar, öldükten sonra dirilmenin olabileceğini ispatlayan açık delillerdir.

Durum bu dek açık ve ortada olduğu halde, hâla bir kısım ırk âhirete inanmamakta direnmektedirler:

İnşikak Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

İnşikak Suresi 19. ayetinin meal karşılaştırması ve diğer ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/insikak-suresi-19-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.