İslam’da Aile ve Akrabalık İlişkileri
banner121

Rebiülevvel ayının özellikleri nelerdir? Rebiülevvel ayının önemi ve fazileti nedir? Dr. Ahmet Hamdi Şimşek açıklıyor.

REBİÜLEVVEL AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Rebiülevvel, Hicrî yılın üçüncü ayıdır. Kamerî yılın saferden sonra gelen üçüncü ayına rebîü’l-evvel (birinci rebî‘), dördüncü ayına da rebîü’l-âhir (sonuncu rebî‘) veya rebîü’s-sânî (ikinci rebî‘) denir. Sözlükte “bahar, bahar yağmuru, bereket ve bolluk” gibi anlamlara gelen rebî‘ Arapça’da hem ay keza de mevsim adı olarak kullanılır. Araplar iki öbür mevsim için de rebî‘ kelimesini kullanmışlar, çiçeklerin açıp mantarların bittiği bahar mevsimine Rebîülevvel, meyvelerin yetişip olgunlaştığı sonbahar mevsimine de Rebîüssânî adını vermişlerdir.

İslâm tarihinde rebîülevvel ayının önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.v.) genel kabule göre Rebîülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiş ve bugünün kutlanması Müslüman toplumlarda bir mevlid geleneği oluşturmuştur (bk. MEVLİD). İslâm tarihinde bir dönüm noktası sayılan hicret de rebîülevvel ayında gerçekleşmiştir.

Safer ayının sonlarında Hz. Ebûbekir’le (r.a.) birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebîülevvel’de buradan ayrılıp Medine’ye doğru yola meydana çıkan Resûl-i Ekrem (s.a.v.) 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kubâ’ya varmış ve burada Kubâ Mescidi’ni inşa etmiştir. 12 Rebîülevvel’de Medine’ye hareket etmiş, Rânûnâ vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra benzer gün Medine’ye ulaşmıştır. Bu ayın içinde Mescid-i Nebevî’nin inşasına başlanmıştır.

Hz. Peygamber’in (s.a.v.) âhirete irtihalinin de Rebîülevvel ayında olduğu konusunda görünüm birliği vardır. Ünlü olan rivayete kadar Resûl-i Ekrem 12 Rebîülevvel Pazartesi günü vefat etmiştir. Hz. Peygamber’in (s.a.v.) doğum, hicret ve vefatının Rebîülevvel ayında ve pazartesi gününde olması bazı araştırmacılarca, Rebîülevvel ayının Araplar’da bereket ve bolluk ayı sayılması ve eski medeniyetlerde pazartesi gününün ayın yaratıldığı gün kabul edilmesiyle irtibatlandırılarak İslâm’da ibadet vakitlerinin belirlenmesi bakımından ayın önemli bir yeri olduğu, hilâlin Müslümanlar için sembolik bir kasıt taşıdığı ve bunun evrenle insanın kaderi arasındaki ilişkiye dikkat çekici ettiği açıklama edilmiştir. (Ahmad Hassan al-Zayat, XXXII 1961, s. 1)

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/rebiulevvel-ayinin-onemi-nedir.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.