Kâria Suresi 11. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Kâria Suresi 11. ayeti ne anlatıyor? Kâria Suresi 11. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Kâria Suresi 11. Ayetinin Arapçası:

نَارٌ حَامِيَةٌ

Kâria Suresi 11. Ayetinin Meali (Anlamı):

O, son derece dargın bir ateştir!

Kâria Suresi 11. Ayetinin Tefsiri:

Mahşer günü adâlet terazileri konur. Terazinin bir kefesine sevaplar, öteki kefesine ise günahlar yerleştirilir. Böylece her insanın ameli o hassas terazide tartılır. Âyet-i kerîmelerde buyrulur:

“Hakiki siklet o gün olacaktır. Artık kimin iyilikleri tartıda ağır gelirse, işte onlar nihâî galibiyet ve kurtuluşa erenlerin ta kendileridir. Kimin de iyilikleri tartıda hafif gelirse, işte onlar, ayetlerimize karşısında çıkmaları yüzünden kendilerini ziyan edenlerdir.” (A‘râf  7/8-9)

“Kıyâmet günü biz adâlet terâzilerini kuracağız da hiç kimseye en ufak bir adaletsizlik yapılmayacak. Yapılan iş hardal parça başına kadar bile olsa, biz onu getirip mizana koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz!” (Enbiyâ’ 21/47)

Siklet neticesinde sevapları artı gelen cennete girer. Orada memnun ve mutlu olacağı bir hayata erişir. Sevapları hafif gelen ise cehenneme girer. Bir annenin çocuğunu kucaklayıp göğsüne basması gibi, onu cehennem göğsüne basar. Burada cehennemin bir ismi olarak هَاوِيَةٌ (Hâviye) geçer. Hâviye, kâfir ve günahkârların içine yuvarlandıkları derin çukur demektir. Peşinden gelen âyetler bunun “çok kavgalı ateş” olduğunu izah eder. Ateş zaten dargın iken, onun hem حَامِيَةٌ (hâmiyeh) biçiminde “kavgalı” sıfatıyla sıfatlanması, cehennem ateşinin çok kavgalı olduğunu, ona nispetle dünya ateşinin soğuk bir şey gibi kalacağını bildirir. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s.) bir gün:

“- Sizin şu dünyada yaktığınız ateş, cehennem ateşinin yetmiş parçasından bir parçadır” buyurunca sahâbe-i kirâm:

“- Yâ Rasûlallah! Cezalandırmak için dünya ateşi nasıl olursa olsun yeterlidir” dediler. Bunun üstüne Allah Resûlü (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“- Cehennem ateşi dünya ateşlerinin üstüne altmış dokuz kat daha artı kılındı. Bunlardan her birinin sıcaklığı, dünyadaki tüm ateşlerin sıcaklığı gibidir.” (Buhârî, Bed’u’l-insanlar 10; Müslim, Cennet 30)

Efendimiz (s.a.s.) bir diğer hadis-i şerifte şöyle buyurur:

“Cehennem;

«- Yâ Rabbi! Ben kendi kendimi yedim. Bir nefes almama müsade ver» diye şikayette bulundu. Bunun üstüne Allah Teâlâ, biri kışın diğeri yazın almak üzere onun iki defa nefes almasına izin verdi. Kışın hissettiğiniz en acı soğuk ile, yazın hissettiğiniz en aşırı sıcak onun alıp verdiği bu nefes yüzündendir.” (Buhârî, Bed’u’l-halk 10; Müslim, Mesâcid 185-187)

Acilen, kıyâmetin dehşetli hallerinden ve cehenemin o son derece yakıcı ateşinden kurtulabilmek için neler yapılıp nelere dikkat edilmesi sorusuna cevap tahsis etmek üzere Tekâsür sûresi gelecektir: 

Kâria Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Kâria Suresi 11. ayetinin meal karşılaştırması ve diğer ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/karia-suresi-11-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.