Katıldığı Kursta Azmiyle 76 Yaşında Okuma Yazmayı Öğrendi
banner121

Şevval nedir? Şevval orucu hangi günlerde nasıl tutulur? Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi? Şevval ayında kaç gün oruç tutulur? Şevval ayı orucu peş peşe mi tutulmalıdır? Şevval orucuyla ilgili bilinmesi gerenler.

Şevval ayında altı gün oruç yakalamak müstehaptır. Ramazan bayramının anında arkasından ara verilmeden tutulması daha faziletli sanılan Şevval orucuyla ilgili bilinmesi gerenler.

ŞEVVAL ORUCU NE SÜRE TUTULUR?

Hz. Peygamber’in, “Ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilâve eden kimse bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur” meâlindeki hadisi (Müslim, “Ṣıyâm”, 204) dikkate alınarak bu ayda altı gün oruç tutmanın müstehap olduğu kabul edilmiştir. Bu orucun bayramın hemencecik arkasından ara verilmeden tutulması daha erdemli sayılmakla birlikte aralıklarla tutulması da mümkündür.

ŞEVVAL AYINDA NELER OLMUŞTUR?

Şevval aynı zamanda hac aylarının ilkidir. İslâm tarihinde Şevval ayında meydana gelen bazı olaylar şunlardır: Beni Kaynuka Gazvesi (2/624), Uhud Gazvesi (3/625), Huneyn Gazvesi (8/630), Tâif Gazvesi (8/630), bir rivayete tarafından Hz. Peygamber’in oğlu İbrâhim’in vefatı (10/632). gibi olaylar olmuştur.

Diğer yandan bu ayda Osmanlı Devleti’nde memurların tayinleri (tevcîhat) Tanzimat’tan önce Şevval ayında yapıldığı için bu tayinler “Şevval tevcîhatı” diye de isimlendirilirdi. “Mükerrem” sıfatıyla da anılan Şevval, Osmanlı belgelerinde "ل" kısaltmasıyla gösterilmiştir.

RAMAZAN’DA TUTULAMAYAN ORUÇLAR ŞEVVAL ORUCU NİYETİYLE TUTULABİLİR Mİ?

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların hem kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza keza de beyhude yerine maksat edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyeti olmak gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına gaye edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN BAŞLAR NE ZAMAN BİTER?

2022 Ahali aralarında 6 gün orucu olarak da tanıdık Şevval ayı orucu 2022 yılında 3-30 Mayıs tarihleri arasında tutulabilecek.

Kaynak: Diyanet Haber

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/sevval-ayi-orucu-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.