Meâric Suresi 24. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Meâric Suresi 24. ayeti ne anlatıyor? Meâric Suresi 24. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Meâric Suresi 24. Ayetinin Arapçası:

وَالَّذ۪ينَ ف۪ٓي اَمْوَالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌۙ

Meâric Suresi 24. Ayetinin Meali (Anlamı):

Mallarında belirli bir pay vardır:

Meâric Suresi 24. Ayetinin Tefsiri:

O mü’minler, kazandıkları mallarda fakirin, dilencinin ve ihtiyaçlının hakkı olduğunu bilirler ve onu verirler. Burada kastedilen adalet, bilhassa zekât ve miktarı muhakkak sadakalardır. Ayette zikredilen اَلسَّٓائِلُ (sâil), hakkını isteyen kimsedir; اَلْمَحْرُومُ  (mahrum) ise, istemeyen, ihtiyacını dile getirmeyen dolayısıyla mahrum kalan kimsedir. Mallarda gereksinim sahiplerinin ve yoksulların hakkının olduğu düşüncesi, bir yana Allah’ın lütfuna yönelik duyguyu, öte taraftan insanlık bağlarının önemini yansıtır. Hırs ve cimriliğin boyunduruğundan kurtuluş da ama bu sayede mümkündür. Bu duygu bununla beraber bütün ümmetin dayanışması ve yardımlaşması için bir sosyal güvencedir. Mümin ruhun karakteristik özelliklerinden biri olarak bu tabloda çizilmesinin yanı sıra bu duygu, sûrede amaçlanan cimrilik ve mülk hırsına karşın tedavinin bir halkasını da oluşturur.

Bu konuda Ubeydullah Ahrar Hazretleri’nin hoş bir misal davranışı şöyledir:

Kendisi anlatıyor:

“Herat’ta bulunuyordum. Birgün pazara gitmiştim. Bir kişi yanıma geldi ve:

«- Açım, beni Allah rızâsı için doyurur musun!..» dedi.

O lahza, hiçbir imkâ­nım yoktu. Sadece eski bir sarığım vardı. Bir aşhâneye girip aşçıya:

«- Şu sarığımı al. Eski, lakin temizdir. Bulaşıklarını kurularsın. Oysa bu­nun mukâbilinde şu aç insanı doyurur musun?» dedim.

Aşçı, o fakire yemek yemek verdi; sarığımı da bana iâde etmek istedi. Tüm ısrarlarına karşın kabul etmedim. Kendim de aç olduğum hâlde o fakîr doyuncaya dek bekledim.” (el-Hadâiku’l-Verdiyye, s. 651)

Hz. Mevlâna şu öğüdü verir:

“Yoksul kişi nasıl cömertliğe, iyiliğe fakir ise, cömertlik de, iyilik de yoksul kişiye muh­taçtır. Güzeller, nasıl tozsuz, passız, aydınlık ayna ararlarsa, soylu davranış de değil­sulları, zayıfları o kadar aramaktadır. Güzellerin yüzleri ayna ile süslenir, güzelleşir. Ayna olmazsa çekicilik meydana çıkmaz, iyiliğin, cömertliğin yüzü de yoksula bakmakla görü­lür. Mademki fakir cömertliğin aynasıdır, sakın aynaya aleyhinde gönül kırıcı sözler söyleyerek aynayı buğulanma.” (Mevlânâ, Mesnevî, 2744-2748. beyitler)

Sıra hesap ve ceza gününü tasdikte:

Meâric Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Meâric Suresi 24. ayetinin meal karşılaştırması ve diğer ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mearic-suresi-24-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.