Meâric Suresi 7. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Meâric Suresi 7. ayeti ne anlatıyor? Meâric Suresi 7. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Meâric Suresi 7. Ayetinin Arapçası:

وَنَرٰيهُ قَر۪يبًاۜ

Meâric Suresi 7. Ayetinin Meali (Anlamı):

Fakat biz onu gerçekleşmesi belli ve pek yakın görüyoruz.

Meâric Suresi 7. Ayetinin Tefsiri:

Resûlullah (s.a.s.)’in davetine inanmayan, onun, iman etmedikleri takdirde başlarına büyük bir azabın geleceği yönündeki ikazını da alay ve eğlenceyle karşılayan müşrikler, kendilerine va’dedilen o azabın bir lahza önce gelmesini istiyorlardı. Rivayete tarafından Nadr b. Hâris: “Ey Allah! Eğer bu Kur’an, senin katından gelen hakiki bir kitap ise, hiç durma hemencecik üzerimize gökten taş yağdır veya bize çile verici bir azap gönder” (Enfâl 8/32) demişti. Bunun üstüne bu âyetler indi. (Fahreddin er-Râzî, Mefâtîhu’l-gayb, XXX, 107) Ebu Cehil’in “Haydi üzerimize göğü parça parça düşür!” (Şuarâ 26/187) demesi üzerine indiği de nakledilir.

Hakiki şu ki, lüzum dünyevî lüzum uhrevî olsun, Allah tarafından kâfirler için takdir edilen cefa vakti geldiğinde mutlaka vuku bulacak ve buna kimse mâni olamayacaktır. Kâfirlerin onu telaş istemesi yoksa onu alaya almaları, ilâhî takdiri değiştirmez. Varlıklar ve hâdiseler hakkında ilâhî plan nasıl karara bağlanmışsa o şekilde vuku bulur. Bu bakımdan Cenâb-ı Yargı zâtını ذُو الْمَعَارِجِ  (zi’l-meâric) olarak vasfeder. Meâric, ma‘rec kelimesinin çoğulu olup “çoğalma vasıtaları” demektir. Bu kelimeye:

  Meleklerin yükseldikleri gökler,

  Allah’ın yaratıklarına lütfettiği nimetlerin mertebeleri,

  Cennetteki dereceler,

  Manevî ve ruhânî mertebeler, gibi mânalar verilir.

Tüm bunları yaratan, ikram ve ihsan eden Yüce Rabbimizdir. Dolayısıyla bu açıklama, Cenâb-ı Hakk’ın en ulu ve en üstün varlık olduğunu bildirir. Onun huzuruna çıkmak için melekler ve Cebrâil, bizim saydığımız dünya yıllarına göre elli bin yıl olan bir günde peş peşe derecelerle yükselirler. Allah Teâlâ zamandan ve mekandan münezzeh olduğu, keza meleklerin yükseldiği derecelerin, merdivenlerin mâhiyetini bilemediğimiz için bu mevzûyu tamamen çakmak bize kapalıdır. Bunu böyle bilir ve inanırız. Fakat “elli bin yıl” ifadesi, meleklerin gerekli tâlimatları alıp vazifelerini yapmak için ilâhî huzurda kat ettikleri mesâfelerin, derecelerin ne değin çok ve ne kadar ulu olduğu hakkında insan tasavvuruna bir ufuk vermektedir. Bunun içindir fakat, Peygamberimiz (s.a.s.)’e ve onun şahsında her mü’mine, Allah yolunda vazifesini tam yapıp hoş bir şekilde sabretmesi ve Rabbinin tecelli ettireceği neticeleri beklemesi tavsiye olunmaktadır. Kâfirler kıyâmeti uzak görüp inkâr etseler de, Allah Teâlâ’ya tarafından o, henüz olacakmış gibi yakındır. Bu açıklama, kıyametin, kopması ne dek emin bir hadise olduğunu göstermeye kâfîdir.

Hemen seyredin o günde meydana gelecek dehşetli manzaraları:

Meâric Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Meâric Suresi 7. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mearic-suresi-7-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.