Mevlid Kandili İdrak Edildi
banner121

Türkiye genelinde Mevlid Kandili dolayısıyla çoğu camide Kur’an-ı Kerim tilavetinin gerisinde Mevlid-i Şerif okundu ve dualar edildi.

Hazret-i Muhammed’in (s.a.v.) dünyaya geldiği gün olarak sezgi edilen Mevlid Kandili dolayısıyla vatandaşlar, Taksim, Büyük Çamlıca ve Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ilk önce almak üzere camileri doldurdu.

İstanbul

Mevlid Kandili dolayısıyla Taksim Camisi’nde düzenlenen programa, İstanbul Müftü Vekili Mustafa Yavuz ve vatandaşlar katıldı. Kur’lahza-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Mevlid-i Şerif okunması ve dua edilmesinin peşinde kılınan yatsı namazıyla sona erdi.

Mevlid Kandili dolayısıyla vatandaşlar Fatih, Süleymaniye, Sultanahmet, Eyüp Sultan’ın da aralarında bulunduğu camilerde düzenlenen programlara alaka gösterdi. Büyük Çamlıca Camisi’nde düzenlenen gaz lambası programına da yoğun katılım oldu.

Kayseri

Kayseri’de Mevlid Kandili nedeniyle program gerçekleştirildi.

Kayseri İl Müftülüğü kadar tarihi Hunat Camisi’nde maske ve uzaklık kurallarına uyularak düzenlenen kandil programı, cami imam hatibi Metin Yalçınkaya’nın Kur’lahza-ı Kerim tilavetiyle başladı. Duaların edildiği programda, Kayseri İl Müftü Yardımcısı Dursun Sarı da vaaz verdi. Program sonunda vatandaşlara lokum ikram edildi.

Batman

Batman’da Şevket Başak Camisi’ndeki programda Kur’lahza-ı Kerim ve mevlit okundu, dua edildi.

Vaazında Hazreti Muhammed’in hayatından kesitler anlatan İl Müftüsü Turgut Erhan, Mevlit Kandili’nin İslam dünyasının önemli gün ve geceleri aralarında yer aldığını anımsattı. Programın arkasından cemaate lokma ikram edildi.

Siirt

Siirt’te Mevlit Kandili tarihi camilerde dualarla kavrama edildi. Kur’lahza-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Hazret-i Muhammed’in hayatını anlatan vaiz verildi. Cemaat namaz kıldı, dua etti ve okunan mevlidi dinledi. Cami çıkışında cemaate ikramda bulunuldu.

Adana

Adana’da Sabancı Merkez Camisi’ne gelen vatandaşlar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri zarfında maske takıp uzaklık kurallarına uyarak saf tuttu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Mevlid Kandili’nin önemi ve Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayatıyla ilgili vaaz verildi. Yatsı namazının kılınmasının arkasından dua edildi, ilahiler okundu.

Mersin

Mersin’de de Mevlid Kandili, kentteki camilerde dualarla idrak edildi.

Türkiye’nin en büyük camilerinden olan merkez Yenişehir ilçesindeki 6 minareli Muğdat Camisi’nde yatsı namazı öncesi kandil programı düzenlendi. Kur’lahza-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Hazret-i Muhammed’in (s.a.v.) hayatını anlatan vaaz verildi.

Vatandaşlar namaz kıldı, dua etti, okunan ilahileri dinledi. Kovid-19 tedbirlerinin uygulandığı program, Yasin-i Şerif’in arkasından sona erdi. Cami çıkışında vatandaşlara kandil simidi, lokum ve şeker ikram edildi.

Hatay

Hatay’da Anadolu’da inşa edilen birincil cami olma özelliğini içeren Habib-i Neccar Camisi’nde Hazret-i Muhammed’in (s.a.v.) dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlid Kandili, dualarla algılama edildi.

Mevlit Kandili dolayısıyla İl Müftülüğünce camide düzenlenen program kapsamında Hatay İl Müftüsü Ömer Faruk Akıllı, vaiz verdi, Kuran-ı Kerim tilaveti, mevlid okundu ve dualar edildi. Caminin dolması üstüne çok sayıda yurttaş, avluya serilen halılar üstünde namaz kıldı. Cami çıkışında Hatay Büyükşehir Belediyesi kadar vatandaşlara gaz lambası simidi dağıtıldı.

Osmaniye

Osmaniye’de tarihi Envar-ül Hamit Camisi’ne gelen vatandaşlar, Kovid-19 tedbirleri zarfında maske ve mesafe kurallarına uyarak saf tuttu.

İl Müftüsü Ali Anlayışlı Olmak’ın vaazının peşinde Kur’lahza-ı Kerim okundu, dua edildi. Cami çıkışı vatandaşlara kandil simidi ikram edildi.

Edirne

Edirne’de Selimiye ilk kez almak üzere camileri dolduran vatandaşlar Mevlit Kandili’ni dualarla algı edip, namaz kıldı.

Edirneliler, son ilahi din İslam’ın tebliğcisi son Peygamber Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12’nci günü algılama edilen Mevlid Kandili vesilesiyle ilk kez Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camiler olmak üzere kentteki çoğu camiyi doldurdu.

Selimiye Camisi’nde düzenlenen programa katılan vatandaşlar maske ve sosyal uzaklık kurallarına uygun olarak saf tuttu. Kur’an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu program İl Müftüsü Alettin Bozkurt’un ettirdiği dua ile son buldu.

Sakarya

Sakarya şehir merkezindeki Orhan Gazi Camisi’ndeki program, Kur’lahza-ı Kerim tilavetiyle başladı. Dua edilen ve sohbet etkinliği yapılan programda, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu.

Kocaeli

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde vatandaşlar, kandili kavramak için Fevziye, Yeni Cuma ve Orhan camilerine az daha akın etti.

Düzenlenen programlarda, Mevlid-i Şerif ve ilahiler dinleyen vatandaşlar kandilin manevi atmosferini yaşadı. Vatandaşlar, Mevlid Kandili dolayısıyla Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce ve Bolu’daki tarihi camilere yoğun alaka gösterdi.

Akşam ezanından itibaren camilere gelen vatandaşlar, Kur’lahza-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif dinleyerek kandilin manevi atmosferini yaşadı. Bazı camilerde cemaate ikramda da bulunuldu.

Gaziantep

Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki Ulu Cami’nde gaz lambası dolayısıyla düzenlenen programa akın eden vatandaşlar, Kur’lahza-ı Kerim okudu, dua etti. Programın arkasından cemaate meyan şerbeti ikram edildi.

Şanlıurfa

“Peygamberler şehri” olarak adlandırılan Şanlıurfa’daki vatandaşlar ise gaz lambası dolayısıyla tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki camilerde ibadeti seçim etti.

Akşam ezanından itibaren yerleşkeye gelenler, camilerde namaz kıldı, Kur’an-ı Kerim okudu. Yatsı namazının arkasında Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi’nde mevlit okutuldu. Vatandaşlar, Hazret-i İbrahim’in (a.s.) doğduğu söylenti edilen makam ile Hazret-i Eyüp’ün hastalığında elem çektiği belirli makamı ziyaret etti. Kentteki öteki camilerde de düzenlenen programlarda cemaate değişik ikramlarda bulunuldu.

Malatya

Malatya İl Müftülüğünce kandil dolayısıyla Kernek Karagözlülüler Camisi’nde program düzenlendi. Camiyi dolduran vatandaşlara şeker ve gül suyu ikram edildi. Kur’lahza-ı Kerim ve mevlidin okunmasının gerisinde İl Müftüsü Veysel Işıldar göre namaz kıldırıldı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’taki Abdulhamithan Camisi’nde yatsı namazının arkasında düzenlenen programda ise Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Programın ardından cemaate değişik ikramlar verildi.

Adıyaman

Adıyaman’da yatsı namazının peşinde Ulu Cami’nde düzenlenen programda, Kur’lahza-ı Kerim okundu, dualar yapıldı. Program sonrası Adıyaman Belediyesince vatandaşlara gaz lambası simidi dağıtıldı.

Kilis

Kilis’te İl Müftülüğünce kandil sebebiyle Hacı Cümbüş Camisi’nde düzenlenen program İl Müftüsü Abdurrahman Şahin’in vaazıyla başladı.

Vaazın ardındaki Kur’an-ı Kerim ve mevlid okundu.

Kaynak: AA

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mevlid-kandili-idrak-edildi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.