Ramazan ve Doğruluk
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığı kadar hazırlanan bu haftaki cuma hutbesi “Ramazan ve Doğruluk” başlığıyla yayınlandı.

“Ramazan ve Doğruluk” başlığıyla yayınlanan bu haftaki cuma hutbesinde, ulu dinimizin söz ve davranışlarımızda dosdoğru olmamızı emrettiği, fıtratımızla bağdaşmayan ve istikametimizi bozan yalanı da yasakladığı ifade edildi.

Mümin kişinin özü sözünün dürüst; içi ve dışının aynı, niyeti ile davranışlarının sürekli olduğu belirtildi.

Hutbede, doğruluğu kuşanmak ve hayatımıza hâkim kılmak için Ramazan-ı Şerif’in bir fırsat olarak görülmesi gerektiği; doğruluğu kaybetmenin kişisel olarak iyiliği kaybetmek olduğu ve dünyalık üstünlük sağlayacağı düşünülen yalanlar ve haksızlıkların mutlaka kötülüğe götüreceği uyarısında bulunuldu.

CUMA HUTBESİ: “RAMAZAN VE DOĞRULUK

08.04.2022 tarihli cuma hutbesi.

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Şüphesiz ‘Rabbimiz Allah’tır’ deyip, sonradan doğrudan doğruya olanlar var ya, onların üstüne akın akın melekler iner ve derler ama: Korkmayın, üzülmeyin, size dünyada iken vaad edilen cennetle sevinin!”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Doğruluk insanı iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Birey aralıksız dürüst söyler ve doğruluktan ayrılmazsa Allah katında sıddîk olarak tescillenir…”[2]

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam, söz ve davranışlarımızda doğruca olmamızı emreder. Fıtratımızla bağdaşmayan ve istikametimizi bozan yalanı da yasaklar. Doğruluk, İslam’ın özü, ahlaklı ve erdemli bir toplumun en esas vasfıdır. Nitekim “Ey Allah’ın Resûlü! Bana İslâm hakkında öyle bir laf söyle oysa bu konuda hiç kimseye bir şey sorma ihtiyacı duymayayım” diyen bir sahabiye Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle cevap vermiştir: قُلْ آمَنْتُ بِاللّٰهِ فَاسْتَقِمْ  “Allah’a inandım de, sonra da doğrudan doğruya ol.”[3]

Kıymetli Müslümanlar!

Doğruluk, Allah’a gönülden itimat etmek, Resûlüllah’a gönülden bağlanmaktır. Bedenimizi ibadetle, ruhumuzu takvayla yoğurmaktır. Her daim yargı ve hakikatin yanında yer almaktır. Sözümüze vefalı kalmak, ahde vefa kullanmak, emanete riayet etmektir. Yalandan, gıybetten, iftiradan ve fena sözlerden kaçınmaktır.

Aziz Kardeşlerim!

Mümin, doğruluğu laf ve davranışlarına yansıtır. Özü sözü birdir müminin. İçi dışı benzer, niyeti ile davranışları tutarlıdır. Geliniz, yolumuz doğruluk, özümüz sözümüz bir olsun. Olsun ki dünyamız ma’mûr, akıbetimiz cennet olsun.

Müminin hayatında doğruluk önce ailede tesis edilir. Doğruluğun hâkim olduğu bir yuvada aile fertleri birbirine sadakatle bağlanır. Çocuklar, dürüstlüğü anne babanın hoş davranışlarından öğrenir. Ailenin güven veren ikliminde hayatın yükü birlikte omuzlanır. Geliniz, yolumuz doğruluk, ahlakımız güzel olsun. Olsun ki gönüllerimiz muhabbetle, hanelerimiz huzurla dolsun.

Mümin, ticaretinde dürüsttür; daha fazla kazanma arzusu ya da zarar etme korkusuyla doğruluktan ayrılmaz. Dünya hırsına kapılıp da harama bulaşmaz. O, bilir fakat اَلرِّزْقُ عَلَى اللّٰهِ “rızık Allah’tandır.” Yeniden bilir ancak Allah Resûlü (s.a.s), مَنْ غَشَّنَا فَلَيْسَ مِنَّا “Bizi aldatan bizden değildir.”[4] buyurmuştur.

Mümin, sanal âlemde de istikametini muhafaza eder, doğruluktan ayrılmaz. Yalan ve kötüleme ile insanların onur ve haysiyetini zedelemez. Kul ve ulus hakkını ihlal eden yalan yanlış paylaşımlarda bulunmaz. Geliniz, yolumuz doğruluk, niyetimiz iyilik olsun. Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle Allah’a ve öbür dünya gününe iman eden, ya hayır söylesin veya sussun.5

Kardeşlerim!

Resûl-i Ekrem (s.a.s) bizleri şöyle uyarmaktadır: “Yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı terk etmeyen kimsenin, yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.”6

O halde, doğruluğu kuşanmak ve hayatımıza hâkim kılmak için Ramazan-ı şerifi bir fırsat bilelim. Unutmayalım ancak doğruluğu kaybetmek bizzat iyiliği kaybetmektir. Dünyalık avantaj sağlayacağı düşünülen yalanlar ve haksızlıklar mutlaka kötülüğe götürür. Her işimizde ve her sözümüzde direkt olarak olmak ise iyiliğe, iyilik de cennete götürür.

Dipnotlar:

1 Fussilet, 41/30. 2 Buhârî, Edeb, 69. 3 Müslim, İman, 62. 4 Müslim, İman, 164. 5 Buhârî, Edeb, 3. 6 Buhari, Savm, 8.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/ramazan-ve-dogruluk.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.