Vücut Geliştirme Yapmak Caiz mi?
banner121

Ayet bizleri inkarcılar ile ilgili hangi konuda uyarıyor? Peygamber Efendimiz (s.a.v) dünya hayatını neye benzetiyor?

Mekke devrinde zâlim müşrikler göre müslümanlara böylece çok zulmedildi ama, bir takım müslümanlar şu vesveseye kapıldılar:

‒Allâh’ın indirdiğini inkâr edenler; sere serpe yaşıyor, refah içinde belde belde dolaşıyorlar. Bizler ise; Allâh’a kul olduğumuz hâlde, her türlü ızdırap ve cefânın içinde acınacak halde vaziyetteyiz. Allâh’ın düşmanları, dünya bolluğu içinde yüzerlerken; biz, neredeyse istek ve sıkıntıdan öleceğiz. (Hâlbuki, onlar haksız, biz ise hak üzere değil miyiz?)

İNKARCILAR SENİ ALDATMASIN!

Bunun üstüne şu âyet nâzil oldu:

“İnkârcıların (refah içinde) diyar diyar dolaşması, sakın seni aldatmasın!

Hemen Hemen Hiç bir menfaattir o. Sonradan onların varacakları yer cehennemdir. O ne kötü varış yeridir!” (Âl-i İmrân, 196-197) (Vâhıdî, Esbâbu’n-Nüzûl, s. 98; Râzî, Mefâtîhu’l-Ğayb, IX,132)

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurur:

“Âhirete kadar dünya, sizden birinizin parmağını denize daldırmasına benzer. O birey parmağının (denizden) ne kadarcık su ile döndüğüne bir baksın.” (Müslim, Cennet, 55)

Dünyanın bir damla, âhiretin ise bir deryâ olduğu idrâk edilirse; gaflet ehlinin geçici olarak sahip olduğu dünyevî debdebe ve şâşaanın katiyen gıpta edilecek bir şey olmadığı anlaşılır.

Bu hakikatin en güzel ifadelerinden biri de şu rivâyettir:

Musa -aleyhisselâm- ya da peygamberlerden biri sordu:

“–Yâ Rabbî; bu nasıl oluyor, yeryüzünde Sen’in dostların özlem ve nefret edilen şey içinde yaşıyor ve öldürülüyorlar, bir şeyler istiyorlar kendilerine verilmiyor; düşmanların ise dilediklerini yiyor, dilediklerini içiyorlar ve buna benzer durumlar oluyor?”

(Bütün zamanların sahibi olan) Allah Teâlâ, (istikbali ân hâline getirerek) meleklerine;

“–Kuluma cenneti gösterin!” buyurdu.

Kul orada daha önce benzerini görmediği nimetler fark etti; fazla hoş dizilmiş kıymetli kadehlere, sıra sıra yastıklara, serilmiş abartılı yaygılara, hoş gözlü hûrîlere, çeşitli meyvelere, kabuğunda gizli inciler gibi dizilmiş hizmetçilere baktı.

Allah Teâlâ;

“– Neticede gelecekleri yer burası olduktan daha sonra, dünyada çektikleri sıkıntılar dostlarıma ne hasar verir oysa?” buyurdu.

Sonra;

“–Kuluma cehennemi gösterin!” buyurdu.

Onu cehenneme yaklaştırdıklarında, oradan büyük bir boyun şeklinde bir alevin yükseldiğini gördü ve bayıldı. Ayılınca Allah Teâlâ;

“–Sonunda gelecekleri yer burası olduktan sonra, düşmanlarıma verdiğim şeylerin onlara ne faydası olur fakat?” buyurdu.

Kul da;

“–Hiçbir faydası olmaz ya Rabbî!” dedi. (İbn-i Ebî Şeybe, Musannef, VII, 35/34008)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2021 Ay: Nisan, Rakam: 194

Dünya Hayatına Aldanmaktan Kaçınmak Lüzum

Peygamber Efendimiz'in Dünya Ve Ahiret Hayatına Bakışı

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/inkarcilar-sakin-seni-aldatmasin.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.