Perakende sektörünün dinamikleri aralıksız değişiyor. Fark yaratan değişimlerin yaşandığı gelişmelerin büyük bir kısmı ise lojistik, otomasyon ve idare alanları ile ilgili. Toplum bu gelişmelerden haberdar olmasa da tip deneyimini iyileştirmek ve otomasyon ile yönetilen mağazaların kullanımı gibi alanlar, medyanın alaka odağı haline geldi.

Sektördeki en proaktif yenilikçiler arasında yer alan Żabka Group, 9 binden artı brick and mortar mağazasının yanı sıra 10 milyondan artı indirilme ve 6 milyondan pozitif kullanıcıya sahip olan uygulaması ile Polonya'nın en üst seviyedeki perakende ekosistemi olarak yerini alıyor.

Sahip olduğu 50'den pozitif Żabka Nano mağazası ile Żabka Group, bununla birlikte Avrupa'nın en büyük otonom mağaza zinciri ve otonom kolaylıklar sunma konusunda lider olan Amazon'u geçme yolunda ilerliyor.

Żabka Group'un hedefi ise geleceğin nihai perakende ekosistemini geliştirmek ve küresel çapta lider bir perakendeci elde etmek. Bu hedef, Żabka Group'u girişim dünyasında en ön sıralara taşıdı. Bu doğrultuda, Venture Studio ve mevcut durumda başvuruların kabul edildiği başlıca programı Żabka Future Lab'in 2. versiyonu da dahil edinmek üzere değişik hızlandırıcı programları yoluyla ortaya çıkan yeniliklerden yararlanmayı amaçlıyor.

Girişim - kurumsal meslek birliğinin esas örneği

Son teknolojileri göstermek bundan böyle perakende sektöründe rekabet avantajı elde etmek için beceriksiz kalıyor. Bunun yerine, sınırları sıkıştırmak ve artan bir teknoloji sahnesinin ödüllerini alan birincil market zinciri edinmek için Żabka Group gibi şirketler en parlak fikirleri alarak geliştirme aşamasına kadarki süreçte bu fikirlere yardım oluyor.

Mesela Omniaz girişimini ele alalım. Omniaz, online ve yüz yüze alışveriş deneyimini birleştirme için AR kullanan perakende sektöründe uçtan uca bir artırılmış gerçeklik deneyimi sunuyor. Żabka Group için Omniaz ile niyetlenmek, Żabka Nano otonom mağazalarındaki alıcı deneyimini, artırılmış realite doğruca telefonlarından para toplamak gibi kişiselleştirilmiş mağaza içi oyun deneyimleri arzetmek yoluyla ilerletmek için bir fırsat.

öte yandan Omniaz için gelişmekte olan bir trendin ön saflarında yer alma fırsatı paha biçilmezdir. Otonom mağazaların sayısı yavaş da olsa artan bir şekilde artıyor ve bu alandaki bir liderle iş birliği yaparak, Żabka Group Lab programı ile teknolojileri için benzersiz ve heyecan verici bir başvuru formu alanı buldular. Her iki şirket de birincil pilot çalışmalarını 2022'de gerçekleştirdi ve bu da yüzde 90'lık bir NPS ile sonuçlandı. 2023'te daha büyük bir alıcı kitlesi ile birlikte ikinci pilot çalışmaları ile çalışmalarına devam edecekler.

“Żabka, en son perakende çözümlerini sunmak ve bunları bir mağazada gerçeğe dönüştürmek için olağanüstü bir ortaktır. İş birliği, deneme sürecinden bir mağaza entegrasyonuna kadar geçen süreyi 10 kat hızlandırmıştır. 2021 sonbaharındaki hızlandırma programının bir parçası olarak, Żabka bizi müşterek olarak seçti ve başlangıçtan itibaren TPG göstergesi ve mahsul vizyonumuz doğrultusunda uzun vadeli bir iş birliği için bizimle birlikte çalıştı. Venture Studio'daki ekip hem uygulamalı olarak hem de karar vermeniz için sizin seçimler yapmanızı sağlayarak, istediğiniz yazılımı nasıl destekleyeceğinizi ve şekillendireceğinizi iyice seçmenize imkan sağlıyor.” diyor Omniaz CEO'su ve Kurucusu Łukasz Piotrowski.

Kurumsal bir ortakla çalışmak, bilhassa en büyük endişesi girişim fikirlerini doğrulamak ve bunu yerine getirmek için fon sağlamak olan yolun başındaki girişimciler için birçok kapının kilidini açar. Kurumsal hızlandırıcı programları, endüstri uzmanlarına kitlesel erişim ve olanak sunarak, girişimcilerin ürün geliştirmedeki daha zorunlu kısımların hızlı bir şekilde peşine düşüp takip edilmesini sağlayarak, işlerini kurumsal olmayan hızlandırıcı programların nadiren sunabildiğinin aksine aslında hızlandırabilmelerini sağlıyor.

Kurumsal hızlandırıcı programları, endüstri uzmanlarına kitlesel erişim ve olasılık sunarak, girişimcilerin mahsul geliştirmedeki daha mecburi kısımlarının seri bir şekilde peşine düşüp takip edilmesini sağlayarak, işlerini kurumsal olmayan hızlandırıcı programlarının nadiren sunabildiğinin tersine aslında hızlandırabilmelerini sağlıyor.

Żabka Future Lab başvuruları kabul etmeye devam ediyor

Żabka Future Lab, şirketin küresel hedeflerine katkıda bulunabilecek yenilikçi teknoloji şirketleri arayan Żabka Group'un amiral gemisi kabul ettiği gelişim programıdır.

Geliştirici programın 2. versiyonu beş ana odak alanına sahiptir: perakende sektöründe lojistik ve tedarik zinciri, işin geleceği, Żabka Group'u dünya çapında bir perakendeciye dönüştürülmesi, yarının tüketicisine erişmek ve fazla kanallı perakende deneyimi temin etmek. Bu alanlarda çözümleri olan gösterişli ekipler 15 Mart 2023'e kadar başvuruda bulunmaya davet ediliyor ve bunu yaparken program hakkında daha pozitif data edinebilmelerini sağlıyor.

Değerlendirmeye yargı kazanmak için, girişiminizden beklenenler:

Çalışan bir prototipin bulunması Teknolojinizi ve işinizi doğrulamaya hazır olmanız Avrupa ya da Orta Doğu'da yer alan bir ekibe sahip olmanız Żabka Grubunun ortaklarıyla ahenkli, tanımlanmış bir alıcı niyet grubuna sahip olmanız

Özellikle, ürününüz için mevcut bir kullanıcı kitlesine sahip olmanız, bir ön koşul değildir.

Özellikle, ürününüz için mevcut bir kullanıcı kitlesine sahip olmanız, bir ön durum değildir. Uzmanlar, sonradan Nisan ayında başlayacak olan ve iki buçuk ay süren hızlandırıcı programına girmek için en yüksek potansiyele sahip beş fikri seçecekler.

Sürekli bir buluş arayışında

Żabka Group'un inovasyon arayışındaki asıl arabulucu olan Venture Studio, durmadan grubun perakende ekosistemini genişletmeye katkıda bulunabilecek öteki girişimleri ve teknoloji şirketlerini bulgu arayışı içerisindedir. Operasyonları optimize etmek veya tüketicilere sunulan hizmetleri gibi hedefler için kurulacak ortaklıklar sadece grubun hızlandırıcı programlarıyla sınırlı değildir.

“Perakende sektörüne yenilikçi çözümler getirmek için startuplar ile yakın çalışıyoruz. E-ticaret, q-ticaret ve D2C için alışılmadık çözümler tasarlayan şirketleri destekliyoruz. Genç girişimcilerin fikirlerini deneme etmelerine, başarısızlık riskini azaltmalarına ve ürünlerini pazara sunmalarına yardımcı olmak için uzmanlığımızı paylaşıyoruz. Venture Studio'nun tüm amacı girişimcileri desteklemek, yeni iş fırsatları seslenmek ve startup topluluğu içinde ilişkiler kurmaktır. Żabka Group'un sürdürülebilir artış stratejisine katkıda bulunmayı ve perakendede inovasyonu teşvik etmeyi hedefliyoruz." dedi Karol Gajewicz, Venture Studio Başkanı

Diğer Taraftan, inovasyonlar söz konusu olduğunda, market zincirinin 2019'da piyasaya sürdüğü mobil uygulaması Zappka'nın da kanıtladığı gibi fırsatlar sonsuzdur. Fazla yönlü özellikleri – uyumlu müşteriler için programlar, kişiselleştirilmiş teklifler, dahili bir ödeme sistemi, parsel yönetimi, tamagotchi sözde bir kurbağa doğru marka ile etkileşimin oyunlaştırılması ve daha nicesi – hepsi şirketin nihai perakende ekosistemine sahip olma unvanını almak ve yenilikçi ruhunun bir kanıtı olarak hizmet etme kararlılığına muhabere ediyor.

Söyleneceklerin tümü bu dek – eğer perakende sektörünü ilerletmek için fikri olan bir girişimci ya da teknoloji geliştiricisi iseniz, Żabka Group sizi açık kollarla karşılayacaktır.

Żabka Future Lab hızlandırıcı programına katılma fırsatını kaçırmayın – 15 Mart 2023 'e dek buradan başvurabilirsiniz.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/03/13/zebka-future-labs/