170 milyon liraya ihale edilen Çamlıca Kulesi'nin maliyeti 1.1 Milyarı aştı
banner121

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan göre resmi açılışı yapılacağı açıklanan Çamlıca Tv-Radyo Kulesi 2014 yılında 170 milyon liraya ihale edildi. 2017’de bitmesi öngörülen kule 4 yıl gecikti, fatura da sürpriz ihalelerle katlandı.

Yapımı yılan hikayesine dönen Çamlıca Kulesi'nin devlete ait açılışının Cumartesi günü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirileceği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin derhal yanı başında konumlanan Çamlıca Tv-Radyo Kulesi, Çamlıca Tepesi'ndeki onlarca antenin oluşturduğu kirliliği sona erdirerek, Büyük Çamlıca Camii silüetini ortaya çıkardı. Kulenin yapımı planlanandan 4 yıl daha uzun sürmesinin yanında maliyeti, planlananın yaklaşık 6 katına çıktı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evinin de bulunduğu Çamlıca’da görüş kirliliğini önleyecek ve yaptırdığı caminin silüetini güçlendirecek kule projesiyle birincil günden beri özel olarak ilgilendi.

MALİYETİ 1.1 MİLYARI AŞTI

7 yıldır kulenin maliyetiyle ilgili çelişkili bilgiler verildi. TBMM'de soru önergelerine konu oldu. Ancak bir zihin edinebilmek için kaba bir hesapla ihale tarihlerindeki kurla hesaplandığında maliyet 1 milyar lirayı buluyor.

4 BAKAN ESKİTTİ SÜREKLİ ERTELENDİ

7 yıldır devam eden Çamlıca Kulesi projesi bugüne dek 4 ulaştırma bakanı eskitti. Kule inşaatı, öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan edinmek üzere bakanlar Lütfi Elvan, Mustafa Arslan, Cahit Turhan ve Adil Karaismailoğlu kadar yakından takip edildi.

Bakanların her ziyaretinde bir taraftan bitiş tarihi ertelendi, bir taraftan işin maliyeti yükseldi. Işlem kısaca şöyle yaşandı: 

Kasım 2014- AÇIK İHALEYE 27 FİRMA BAŞVURDU, İPTAL EDİLDİ
Kule için birincil ihale ilanı 2014'te yayınlandı. 27 işyeri başvurdu oysa nedensiz iptal edildi. 

Aralık 2014-1. İHALE 

İHALE USULÜ DEĞİŞTİRİLDİ, GİZLİ İHALE YAPILDI

Derhal yeni bir ihale açıldı. Bu kere usül değiştirildi. Kanunun yer sarsıntısı, sel gibi öngörülemeyen olağanüstü haller için düzenlediği ancak AKP iktidarında alışılmış ülkü gelen 21b maddesi devreye sokuldu. Sadece istenilen şirketler çağrıldı. Kapılar kapandı. “Küçük Çamlıca Tv-Radyo Kulesi İnşaatı” İhalesi yılın son günü 31 Aralık 2014'te Sarıdağlar İnşaat'a verildi. 

Ağustos 2016-ESAS ATILDI

Sözleşmedeki tarihten takriben 400 gün sonradan 20 Ağustos 2016 günü temel atıldı. Bakan, “170 milyon liraya mal olacak kulenin, 2017 yılının Haziran ayında açılmasını hedefliyoruz” dedi.

Kasım 2016-BAKAN ARSLAN: “YÜZDE 25 TAMAMLANDI”

Bakan Ahmet Arslan: “Zor birim bitti. İnşaatın yüzde 25'i tamamlandı. Önümüzdeki yıl Haziran başı açmayı hedefliyoruz” dedi.   

Şubat 2017- BİNALİ YILDIRIM: “25 HAZİRAN 2017'DE AÇIYORUZ. 

Başbakan Binali Yıldırım, “Ramazanın bayramından önce (25 Haziran) açmayı hedefliyoruz” dedi. 

8 Mart 2017- BAKANLAR KURULU’NDAN YÜZDE 39 İŞ ARTIŞI

Bakanlar Kurulu sürpriz bir kararla yüzde 39 iş artışı yaptı. Bunun anlamı yüklenici müteahhit firma Sarıdağlar İnşaat’a 67.9 milyon lira daha aktarmaktı…

Haziran 2017-BAKAN ARSLAN: “BETON IŞLENMIŞ LALE GİYDİRECEĞİZ” 

Bakan Arslan,“221 metrelik beton aksamı iyice bitirdik. Beton aksamın civarda Osmanlı’dan bugüne gelen, İstanbul’un sembolü olan lale motifli bir giydirme yapacağız. O da 15 parçadan müteşekkil, her biri 3 kat yüksekliğinde, takriben 13,5 metre yüksekliğinde 15 parçayı da dışarıdan yukarıya giydirerek kuleyi tamamlamış olacağız.”

Şubat 2018- Bakan Arslan: Hedefimiz bu yıl inşallah burayı son vermek.”

8 Mart 2018- 2. İHALE

Kulenin güvenlik, peyzaj ve ışıklandırma işleri için öbür bir ihale açıldı. “Ufak Çamlıca TV Radyo Kulesi İlave Emniyet, Peyzaj ve Yakma İşleri” FM-SRD İnşaat’a verildi. İhale bedeli 2018 rakamıyla 40.5 milyon liraydı.

Haziran-Kasım 2018- BAKAN TURHAN: “TEMMUZ 2019'DA AÇMAYI PLANLIYORUZ” 

5 Haziran 2018 günü dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Hemen inşaat olarak (barbar inşaatı kastediyor) tamamı bitti ve 387 metrenin tamamı her tarafta durumda. Hemen dış giydirmeyi yapıyoruz” dedi.

Bakan Turhan Kasım ayında da, “Anten ve vericiler ile seyir ve restoran katlarının bulunduğu ve 7 bloktan oluşan çelik imalatların 2 bloğunun montajı tamamlandı. Atölye imalatları devam ediyor. Kuleyi temmuz ayı gibi hizmete açmayı planlıyoruz.” diye konuştu. 

 Fakat bu açıklamadan yaklaşık 8 ay daha sonra dış giydirme işi için yeni bir ihale açıldı. 

29 Mart 2019

 3. İHALE- SÜRPRİZ İHALEYLE AYNI FİRMAYA 91.5 MİLYON DAHA  

Herkes inşaatın bitmesini beklerken açılan bu “sürpriz” ihale yine 21-b özel ağırlama usulüyle kapalı kapılar ardında Sarıdağlar'a verildi.

29 Mart 2019 günü gerçekleşen “Ufak Çamlıca Tv-Radyo Kulesi İlave Çelik Yapı, Cephe Kaplama ve Yangın Güvenliği İnşaat İşleri” adlı ihaleyle Sarıdağlar'a aktarılan ek rakam bu kere 91.5 milyon lira oldu.

29 Mart 2019
4. İHALE-AYNI GÜN BİR İHALE DAHA


Tekrar 29 Mart 2019 günü “Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi FM Anten ve Verici Sistemi Ekipmanı Alımı İşi” ihalesi de yapıldı. İhaleyi Nickelodeon Intermedia 13.1 milyon liraya aldı.

Haziran 2019
Bakan Turhan, “Şu asıl değin yüzde 85'lik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Hedefimiz ise bu sene sonunda Çamlıca TV Kulesi’nde deneme çalışmalarına açtırmak” dedi. 

Eylül 2020
Kulenin sahiden hizmete açıldığı duyuruldu. 

29 Mayıs 2021
Devlete Ait açılış

Yusuf Demir/Sözcü

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/170-milyon-liraya-ihale-edilen-Camlica-Kulesi-nin-maliyeti-1-1-Milyari-asti/250885
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.