Basın Kartı yönetmeliği Erdoğan’ın imzasıyla değişti
banner121

Basın Kartı Yönetmeliği değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeyle basın kartı verme ve iptal şartları baştan belirlendi.

Cumhurbaşkanı va AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Basın Kartı Yönetmeliği değişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı uzun süredir basın kartı verilmesi ve süresinin uzatılması konusunda keyfi davranmakla eleştiriliyordu.

Yönetmelikte yapılan düzenlemelerde netlik olmaması benzer eleştirilerin devam edeceğine sinyâl etti.

Yeni düzenlemeyle, “Basın Kartı” verilecek kişilerde aranan şartlara, “suç derin etki bırakmak nedeniyle örgüt ayarlamak, üyesi almak ya da yardımcı olmak” ibaresi eklendi.

Düzenlemede, yoruma açık bir takım değişiklikler şöyle:

Taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek usul ve tutumlar kanıtlamak suretiyle basın meslek onurunu zedeleyecek şekilde faaliyette bulunması,

Zor ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması,

Suça kışkırtma ya da teşvik edecek ve kabahat ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması hallerinde komite göre yapılacak inceleme ve değerleme sonucunda, bu kişilerin aralıksız nitelikte basın kartlarının iptaline karar verilebilir. Komite tarafından bahşedilen iptal kararları Başkanın onayı ile anında uygulanır.

6’ncı maddenin birinci fıkrasının (c), (ç), (d), (e) ve (f) bentlerine aykırılığın oluşması halinde kesintisiz nitelikte basın kartı, Başkanlığın teklifi üstüne Komisyonca iptal edilir.

İşte Devlete Ait Gazete’de yayımlanan düzenlemenin tam metni şöyle: 

Ekli “Basın Kartı Yönetmeliğinde Değiştirme Yapılmasına Dair Mevzuat”in yürürlüğe konulmasına, 14 sayılı İletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (h), (ı) ve (k) bentleri ile 19’uncu maddesi uyarınca karar verildiği belirtildi.

Basın kartı yönetmeliğinde değiştirme yapılmasına dair yönetmelik

Madde 1- 13/12/2018 tarihli ve 465 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Basın Kartı Yönetmeliğinin 3’üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “(i) bendine” ibaresi “(h), (ı) ve (k) bentleri ile 19’uncu maddesine” biçiminde değiştirilmiştir.

Madde 2- Benzer yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendine “edimin ifasına fesat karıştırma suçları” ibaresinden sonra gelmek üzere “kabahat dağlamak nedeniyle örgüt düzenlemek, üyesi almak veya yardım etmek” ibaresi eklenmiş, (d) bendine “işlenen suçlardan” ibaresinden başarıya ulaşmak üzere “ya da 6’ncı maddede açıklanmış suçlardan” ibaresi eklenmiş ve (g) bendinde bulunan “ve sigorta primlerinin alıştırma mevzuatı esaslarına uygun olarak yatırılmış olması” ibaresi “olması ve mücbir sebepler açık havada bir aydan pozitif olmamak üzere ara vermeden çalışması” şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 3- Aynı yönetmeliğinin 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “2,25” ibaresi “1,50” şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 4- Benzer Yönetmeliğinin 10’uncu maddesine ikinci fıkrasından yerine geçmek üzere aşağıdaki üçüncü fıkra eklenmiştir. “(3) ekli listelerde yer alan unvanlara ilişkin, basın-yayın kuruluşlarının mevzuatında yapılan düzenlemeler sonucu ad değişikliği olduğu takdirde, yapılan işin mahiyetinde değişiklik olmaması şartıyla, ikinci fıkra gereğince işlem yapılıncaya kadar mevcut unvan ile basın kartı başvurusunda bulunulabilir.”

Madde 5- Benzer yönetmeliğinin 13’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “Kamuoyu Yayınlama Araştırma ve Ölçme Dairesi Başkanına, İzleme ve Değer Biçme Dairesi Başkanına, Milletlerarası İlişkiler Dairesi Başkanına” ibaresi “basın başdanışmanına, daire başkanlarına, daire başkan yardımcılarına ve üstteki komite uzmanlarına” biçiminde değiştirilmiştir.

Madde 6- Benzer yönetmeliğinin 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde, (g) bendinde yer alan “halk kurum ve kuruluştan ile millet kurumu niteliğindeki meslek kuruluştan temsilcilerine” ibaresi “kurum ve kuruluşların delege ve çalışanlarına” biçiminde değiştirilmiş ve aynı fıkraya (ğ) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (h) bendi eklenmiştir.

a) Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatında basım-yayınlama faaliyeti yürüten kişiler ile Cumhurbaşkanlığına ast Başkanlıklarda ve Ofislerde Basın ve Halkla İlişkiler Birimi amirine ve bu birimde basım-yayınlama faaliyeti yürüten personele,
b) Bakanlıklarda, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ile bu birimde basın-yayınlama faaliyeti yürüten azami iki personele,

h) Basın yayınlama kuruluşlarının çalışanlarınca sabit ve basın kartlı en çok üyeye sahip olan sendikada; genel başkan ve genel başkan yardımcıları ile yöneticilik müdürüne,
Madde 7- Aynı yönetmeliğinin 15’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine “daire başkanları,” ibaresinden başarıya ulaşmak üzere “özel kalem müdürü,” ibaresi eklenmiş ve aynı fıkranın (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatı birimlerinde devlet enformasyon hizmetlerinde aslında tayin yapan personele,”

Madde 8- Aynı yönetmeliğinin 16’ncı maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki tümce eklenmiştir. “Tatbik sırasında tatbik sistemine biyometrik resim yüklemesi zorunludur.”

Madde 9- Aynı yönetmeliğinin 17’nci maddesinin yedinci fıkrasının (a) bendinde bulunan “ve 13’üncü maddelerin birinci fıkralarının (a) bentlerinde” ibaresi “maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde, 13’üncü” şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 10- Aynı Yönetmeliğinin 25 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Madde 25- (1) Aralıksız nitelikte basın kartı sahibinin;

a) Taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlar gösterilmek suretiyle basın iş onurunu zedeleyecek şekilde faaliyette bulunması,

b) 6 saydı Ulusal Emniyet Kurulu Genel Sekreterliğinin Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesinde çerçevesi belirli ulusal güvenliğe ve kamu düzenine açık açık tutarsız faaliyetlerde bulunması ya da bu faaliyetlere açık açık destek vermesi,

c) Güç ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması,

ç) Suça tahrik ya da özendirme edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması hallerinde komisyon tarafından yapılacak analiz ve değer biçme sonucunda, bu kişilerin sürekli nitelikte basın kartlarının iptaline karar verilebilir. Komisyon kadar bahşedilen iptal kararları Başkanın onayı ile hemencecik uygulanır.

(2) 6’ncı maddenin birinci fıkrasının (c), (ç), (d), (e) ve (f) bentlerine aykırılığın oluşması halinde aralıksız nitelikte basın kartı, Başkanlığın teklifi üzerine Komisyonca iptal edilir.

Madde 11- Benzer yönetmeliğinin 29’uncu maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendi aşağıdaki şekilde değişmiş ve benzer fıkranın (h) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

ğ) 25 inci maddenin birinci fıkrasında bulunan eylem ve faaliyetlerde bulunduğunun başkanlıkça yapılan analiz üzerine tespiti,

Madde 12- Benzer yönetmeliğinin 30’uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde, aynı maddenin üçüncü fıkrasında yer alan “bentleri ile 29 uncu maddesinin (h) bendine tutarsız duruma düşenlere bir daha” ibaresi “bentlerine tutarsız duruma düşenlere, 25/05/2005 tarihli ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 12’nci ve/veya 13/A maddeleri uyarınca işlem tesis edildiğine dair mahkeme karan takdim edilmedikçe” biçiminde değiştirilmiştir.

d) 25’inci maddenin birinci fıkrasında bulunan eylem ve faaliyetlerde bulunması nedeni ile 29’uncu maddenin (ğ) bendi gereğince Başkanlıkça iptali halinde, iptal tarihinden itibaren 5 yıl

Madde 13- Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 14- Bu yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Basin-Karti-yonetmeligi-Erdogan-in-imzasiyla-degisti/250661
Anahtar Kelimeler:
Basın Kartı Yönetmeliği
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.