Büyükçekmece'de göl havzasını imarlı arazi diye sattılar!
banner121

İstanbul'un en önemli su kaynaklarından biri olan Büyükçekmece\'de pandemiyi fırsat bilen dolandırıcılar, vatandaşlara imarlı arazi diyerek göl havzasını sattı.

Bölgenin imara kapalı olduğunu söyleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün, “Göl havzasına konut gerçekleştirmek için ücretsiz dahi arsa verseler almayın, çünkü tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz” dedi.

Dolandırıcılar; İstanbul’un su ihtiyacı için büyük öneme sahip Büyükçekmece göl havzasında yer al bölgeleri "imarlı" diyerek satmaya başladı. Ancak vatandaşlar belediyeye başvurduklarında aldıkları arsaların imara kapalı olduğunu öğrendi.

Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Bu bölgeden arazi alacağınız zaman öncelikle belediyeye geleceksiniz" ifadelerini kullandı.

'İstanbul’a yılda sıradan 100 milyon metreküp su gönderiyor'

Büyükçekmece göl havzasının İstanbul'un manâlı bir su kaynağı olduğuna dikkat çeken Akgün, şu açıklamalarda bulundu:

"Büyükçekmece göl havzası İstanbul’a yılda sıradan 100 milyon metreküp su gönderiyor. Yani bu, Büyükçekmece göl havzası İstanbul’un can damarlarından bir tanesi aramak. Göl havzası yüzde 5 civarında yapılaşmaya açıktır. Bu yapılaşma bir ya da iki katlı yapılardan oluşur. 2 bin - 2 bin 500 metre karelik arsalarda bahçeli konut yapma imkanı vardır. Oysa bu yapılaşma orta ve uzaktan koruma alanlarında yapılıyor. Fakat şimdi bulunduğumuz Eskice mevkii gibi alanlarda bir imar alanı olmadığı için ya da daha doğrusu olamayacağı için bu bölgelerde oysa sebzecilik yapabilirsiniz.

'Her hafta 5 tane 10 tane firari inşa yıkıyoruz'

Denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiğini ve kaçak yapılara göz yumulmayacağını açıklayan Akgün, şunları söyledi:

2019 tercih sathında seçimden önce 57 tane, seçimden daha sonra ise 110 tane olmak üzere toplamda 167 tane irili ufaklı firari yapı yıktık bölgede ve yıkımlara da devam ediyoruz.

Bu bölgelerde ‘imar olmamasına karşın nasıl arsa satılıyor’ diye soracaksınız. Koşul şöyle oysa; tapu idareleri bölgede yer alan tarlalardan hisse satıyor. Bu şekilde koruma bölgelerinde arsa satışları hisseli satılmaya devam ettikçe biz kaçak yapılaşma ile baskı baş edeceğiz.

Bize sormadan satmak yapıyorlar her hafta 5 tane 10 tane firari inşa yıkıyoruz, belediyenin zabıtası ve polis vatandaşla silahlı olarak karşı karşıya geliyor. Peki, bunun çözümü nedir? Tapu idarelerinin belediyelere sormadan bu tarz bölgelerde arsa satışı yapmamasıdır” diye konuştu.

'Tavuk kümesi zeka olsa yıkıyoruz'

Göl havzası bölgesinde çevre kirliliğiyle mücadelede istikrarlı olduklarını belirten Akgün, şu ifadeleri kullandı:

"Pandemi sürecinde İstanbul halkı Büyükçekmece’ye, Silivri’ye, Çatalca’ya akın etti. Bu akından ise en çok Büyükçekmece etkilendi. Bu durum bazı olaylarda hoş netice verse de bu gibi durumlarda kötü sonuçlar doğurdu. İstanbul’dan gelen vatandaş su birleştirme havzasında 150 metrekare, 200 metrekare hisse satışı alıyor ve hemencecik etrafını çevirip oraya bir konteyner koymaya kalkıyor. Koşul böyle olunca bölgeye nüfus geliyor. Nüfus gelince ne oluyor; bölgede çevre kirliliği oluyor. Biz de çevre kirliliğine dur çağrıda bulunmak için konteyner değil tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz".

'Kimseye bir tırnak deha çaktırmayız'

Vatandaşların bölgeden alacakları arazi konusunda daha özenli olması gerektiğini ve belediye ile koordineli hareket etmesi gerektiğini söyleyen Akgün, "Bu bölgeden arazi alacağınız vakit ilk önce belediyeye geleceksiniz. Diyeceksiniz ki ‘ Şu emlakçı beni çağırdı ve şu pafta, parsel sayılı yerden 200 metrekare yer satacağını söyledi. Bana bu konuda takviye eder misiniz’? Ve size imar müdürü diyecek fakat ‘ Sakın alma, burada 200 metrekare yer olmaz’. Çünkü bu bölgede imara açık arsa 2 bin metre karenin altında olmaz. Bin 999 metrekare zeka olmaz. Eğer burada 2 bin metrekareden az bir arsa alırsanız ve arsanın etrafına tel çekerseniz ya da içine konteyner koyarsanız ve içinde yaşarsanız olmaz. Bu duruma müdahale ederiz. Büyükçekmece göl havzasının imara kapalı olan mutlak koruma sahası ve kısa mesafeli koruma sahasında arsanıza dört tane yelken direği dikersiniz, üstüne de bir çadır çekersiniz sonra da sırası gelmişken toplarsınız. bunun dışında hiçbir şey yaptırmayız. Kimseye bir tırnak deha çaktırmayız" diye konuştu.

'Pandemiden daha sonra 24 saat nöbet uygulamasına başladık'

Bu bölgenin birkaç kişiyi yok tüm İstanbul’u ilgilendirdiğini açıklayan Akgün, şunları ekledi:

"Bölgenin denetlenmesi için Eskice mevkiine zabıta gözetim alanı kurduk. Burada günün 24 saati nöbet tutuyoruz. Pandemiden sonradan 24 saat nöbet uygulamasına başladık. Bütün bu bölgeyi drone ekibimiz ile denetliyoruz. Acilen havadan helikopterle denetimlere de başlayacağız onunda çalışmalarını yapıyoruz. Yani artık bölgede kuş deha uçurtmayacağız. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Çünkü bu dava Hasan Akgün’ün davası değil, Büyükçekmece Belediyesinin yok, 16 milyon İstanbullunun davasıdır."

'Göl havzalarının korunması için bize yardım sağlasınlar'

Göl havzasını korumak için her türlü desteğe açık olduklarını bildiren Akgün, şöyle konuştu:

"Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan ricam; göl havzalarının korunması için bize destek sağlasınlar. Tapu idarelerine verecekleri talimat ile su birleştirme havzalarında kısa, orta ve mutlak koruma sahalarında hisseli satışı engellerlerse ve belediyeden arazinin imara açık olup olmadığına dair yazı alınmasını durum koşarsa bizim işimizi fazla daha basit ışık halkası getirir."

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Buyukcekmece-de-gol-havzasini-imarli-arazi-diye-sattilar/250036
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.