En pahalı boşanma! Melinda Gates kaç milyar dolar alacak?
banner121

Bill ve Melinda Gates çifti, 34 takvim birliktelik ve 27 takvim evliliğin arkasında bugün boşanacaklarını duyurdu. Peki bu "misal çift" boşanma noktasına nasıl geldi? Bundan sonradan neler yaşanacak?

Takvimler 1987 yılını gösteriyordu. Melinda French isimli genç kadın Microsoft'ta multimedya ürünleri geliştiriyordu.

Bir gün şirketin otoparkında Microsoft'un kurucularından Bill Gates yanına yaklaştı. Flörtöz bir sohbetin gerisinde Bill'in sorusu geldi: "İki hafta sonra benimle çıkmak ister misin?"

Melinda teklifi hiç hesapsızca geri çevirdi ve ekledi: "Benim için yeterince kendiliğinden yok. O gün yaklaşınca her tarafta sorarsın."

Birkaç saat sonra Melinda'nın telefonu çaldı. Bill Gates arıyordu. "Bu akşam dışarı çıkalım mı? Senin için yeterince kendiliğinden mi bu?" diye sordu. Melinda'nın cevabı bu kez "Evet" oldu...

PERİ MASALI GİBİ BİR HİKAYE Mİ?

Amerikan romantik komedilerini aratmayan bu tatlı tanışma hikayesinin ardından "O günden beri de birlikte mutlu mesut yaşadılar..." cümlesinin gelmesini bekleyenler, Melinda ve Bill Gates'in Twitter'dan açıkladıkları boşanma kararına oldukça şaşırdı.

Zira 1994 yılında Hawaai'ye bağlı adalardan Lanai'de bir golf sahasında evlenen ve üç çocukları olan çift, kamuoyunda dengelenmiş ve ideal bir birlikteliğin örneği gibi görülüyordu. Bill ve Melinda Gates tabi yandan verdikleri fotoğraflarda oldukça mutlu bir tablo çiziyordu.

Fakat geçmiş yıllarda özellikle Melinda Gates, zaman zaman yaptığı açıklamalarda evliliklerinin oldukça baskı zamanlar geçirdiğine dair önemli işaretleri kamuoyuyla paylaştı.

Özellikle Bill Gates'in günde 16 saat çalışması ve ailesine adeta hiç vakit ayıramamasının çiftin ilişkisinde önemli bir sorun kaynağı olduğu Melinda Gates kadar dile getiriliyordu.

Mesela 2019 yılında çiftin 25'inci evlilik yıldönümü vesilesiyle Sunday Times'ın gerçekleştirdiği röportajda Melinda Gates, "İnanın bana, bazı günler evliliğimiz böylece zordu ki kendi kendinize 'Bunu yapabilir miyim?' diye düşünüyordunuz" diye konuşuyordu.

EVLİLİK KARARINI TAHTAYA YAZARAK ALMIŞLAR

Aslına bakılırsa çift 7 takvim beraberlikten sonradan gelen evlilik kararını da kolay kolay almamıştı. Bu konuda uzun süre tartışan Bill ve Melinda, bir beyaz tahta üzerinde artılar/eksiler listesi bile yapmıştı.

Melinda o dönemi, "Evlenme kararını almakta zorlanırken bunun benimle ilgili olmadığı konusunda fazla netti. 'İş ve aile hayatı arasındaki dürüst dengeyi kurabilir miyim?' diye düşünüyordu" sözleriyle anlattı.

Melinda Gates'in evliliğindeki baskı günlerle ilgili en kapsamlı açıklamaları ise Nisan 2019'da yayımlanan "The Moment of Lift" isimli hatıra kitabı oldu. O dönemde ABD'de büyük ses getiren kitapta, Melinda Gates nasıl bir feminist haline geldiğini ve kendi hikayesinden yola çıkarak ABD'deki meslek yerlerinin nasıl bir değişime uğraması gerektiğini anlatıyordu.

New York Times köşe yazarlarından Nicholas Kristof, o dönemde kitapla ilgili bir yazı kaleme aldı. Kristof yazıda kitaptan alıntılarla çiftin meslek ilişkisi kadar evliliğine dair detaylara da ışık tuttu.

'BİRBİRİMİZİ ÖLDÜRECEĞİMİZİ DÜŞÜNDÜM'

Kitapta bahsedilen olaylardan bir parça başına Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın üyelere ve bağışçılara gönderdiği takvim mektubuyla ilgiliydi. Her ikisi de vakfa benzeşen başkanlık ediyorlardı ama mektubu hep Bill Gates yazıyordu. Melinda Gates 2013 yılında mektbu birlikte yazmak istediğini söyledi. Bu durum Bill Gates'i epeyce sinirlendirdi. Mektubu senelerdir o yazıyordu ve sistem sorunsuz işliyordu. O zaman düzeni neden değiştireceklerdi fakat?

Kristof'un aktardığına kadar Melinda Gates kavgayı kitabında şöyle anlattı: "İkimiz de sinirlendik. Birbirimizi öldüreceğimizi düşündüm. 'Bu meslek, evliliği burada bitirir' diye hissediyordum."

Fakat böylece olmadı. 2013'te Bill Gates mektubu yine kendi yazdı lakin Melinda'ya bir kısım ayırdı. 2014'te çoğunluğunu Bill'in yazdığı ortak bir mektup kaleme aldılar. 2015'te ise ikisinin de görüşlerini yansıtan tamamen dengelenmiş bir mektup haline geldi ve pek de devam etti.

EN PAHALI BOŞANMA MI OLACAK?

Mektup krizi çiftin evliliğini bitirmedi ama sadece 8 sene daha sonra "bir çift olarak daha pozitif büyüyemeyeceklerine inandıkları için" ayrılma kararı aldıklarını açıkladılar.

Magazin sitesi TMZ, Melinda Gates'in mahkemeye sunduğu boşanma dilekçesinin ayrıntılarını yayınladı. Buna tarafından çift bir ayrılık sözleşmesi imzalarken, Melinda Gates nafaka istemedi.

gerçi yorumcular Gates'lerin "en pahalı boşanma" olarak tarihe geçebileceğini ve bir öteki teknoloji zengini olan Jeff Bezos ile Mackenzie Scott'ın takriben 2 sene önceki ayrılığını geride bırakabileceğini düşünüyor.

Forbes’un düzenlediği listeye tarafından 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en varlıklı dördüncü ismi. Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

NLAR DA BİRER SEATTLE SAKİNİ

Tıpkı Bezos ve Scott çifti gibi, Gates'ler de Washington eyaletinin Seattle şehrinde belirtilen ABD vatandaşları ve Telegraph'ın aktardığına göre, Washington eyaletinin boşanma yasaları, izdivaç süresince edinilen varlıkların eşdeğer bölüşümünü öngörüyor. Dolayısıyla çiftler arasında paralellikler kurmak mümkün. Fakat manâlı farklar da var.

25 yıldır evli olan Bezos-Scott çifti, evlendiklerinde henüz Amazon bir zihin olarak bile besbelli yoktu. Bir diğer deyişle Bezos'u bugün dünyanın en varlıklı kişisi haline getiren servetin oluşumunda sürecinde Scott her zaman yanındaydı.

Boşanma esnasında Scott, Bezos'a Washington Post gazetesi ile uzay şirketi Blue Origin'deki haklarının tamamını devretti. Bezos Amazon'un yüzde 75 hissesiyle bütün oy haklarını aldı. Scott'a kalan ise değeri o dönemde 38 milyar dolar olarak hesaplanan yüzde 4'lük Amazon hissesi oldu.

BILL GATES EVLENMEDEN ÖNCE DE ZENGİNDİ

Gates'lerde ise koşul biraz daha ayrı. Her ne dek Bill Gates'in kariyerinde ve başarısında Melinda Gates'in rolünü yadsımak olası olmasa da, çift evlendiğinde Bill Gates zaten varlıklı bir insandı. 1975'te kurulan Microsoft 1986'da halka açılmıştı. Windows'un dünyanın her yerindeki ev ve büro bilgisayarlarında en yaygın işletim sistemi olmasıyla serveti 9,4 milyar dolara ulaşan ve ABD'nin en zengin insanı unvanını elde eden Bill Gates, bu esnada balayından yeni dönmüştü.

Dolayısıyla Gates'lerin 131 milyar dolarlık serveti eşdeğer bölüşmeleri beklenmiyor lakin paylaşımın ayrıntıları merak ediliyor.

Bill Gates, seneler önce 35,8 milyar dolar değerindeki Microsoft hissesini Bill ve Melinda Gates Vakfı'na bağışlamıştı. Bu varlıkların tekrar vakıfta kalacağı ve boşanmadan etkilenmeyeceği varsayım ediliyor. Vakıf yönetiminden yapılan açıklamada da Bill ve Melinda Gates'in benzer başkanlık görevlerini sürdürecekleri ve vakıf çalışmalarının boşanmadan etkilenmeyeceği vurgulandı.

bunun dışında kalan ticari varlıklar söz konusu olduğunda ise Bill Gates Bezos'un izinden yürürse, Melinda Gates, Bill Gates'in sahip olduğu 103,4 milyon Microsoft hissesinin yüzde 25'ine sahip olabilir. Bu da 6,5 milyar dolar anlamına geliyor. Ama iş bununla bitmiyor.

ABD'NİN EN BÜYÜK TOPRAK AĞASI

Bir diğer manâlı ayrım Gates'in servetinin farklı kaynaklardan geliyor olması. Bezos'un az kalsın tüm varlığının kaynağı Amazon'daki yüzde 11'lik hissesi oysa Gates'in Microsoft'taki yüzde 1'lik hissesi, 26,1 milyar dolar layık ve tüm servetinin beşte biri bile etmiyor.

Gates, 1995 yılında kurduğu ve bugünkü net değeri 49-51 milyar dolar aralarında hesaplanan Cascade Investment ile fazla ayrı alanlarda yatırımlar yapıyor.  Örneğin satın aldığı tarım arazileriyle ABD'nin en büyük toprak ağası haline gelen Gates'in Beyond Meat ve ResearchGate gibi başlangıç-up'larda, traktör üreticisi John Deere, çöp mutasyon şirketi Republic Services, Kanada Milli Demiryolları, İsviçreli parfüm üreticisi Givaudan ve Four Seasons oteller zincirinde manâlı yatırımları bulunuyor. Bloomberg ailenin keza 58,7 milyar dolarlık nakdi olduğunu öngörüyor.

bunun dışında çok değerli emlak varlıkları (131 milyon dolarlık bir çiftlik, 37 milyon dolarlık bir hara ve Belize'de 25 milyon dolarlık bir ada) bulunan Bill Gates'in iki özel jeti, bir Porsche koleksiyonu ve arasında Leonardo da Vinci gibi ünlü sanatçıların imzasını taşıyan sanat eserleri de var.

ÇOCUKLARINA NE KALACAK?

Bunca kişisel serveti olan Bill Gates, varlığını çocuklarına bırakmaktan yana da yok. 2016'da ITV'de This Morning programına davetli olan Gates, "Bu para kendi yollarını çizmelerine engel olabilir. Bu para en fakirlere yardımcı olmak için ayrıldı. Bunu biliyorlar, bundan gurur duyuyorlar. Bizimle birlikte paranın nereye harcandığını görmek için yolculuklara çıkıyorlar" diye konuşmuştu.

Ama bazı uzmanlar Gates'in ve öteki zenginlerin servetlerinin insani meselelerin çözümünde çok pozitif etkisi olmasını da eleştiriyor. "Winners Take All" kitabının yazarı Anand Gridharadas, Reuters'a yaptığı açıklamada, Gateslerin boşanmasından dersler çıkarılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Gates'lerin boşanmasının ailenin hayatını başaşağı etmekten fazla daha fazla etkisi olacak. İş, eğitim, millet sağlığı, sivil toplum, iyilikseverlik alemlerini ve hatta ötesini de etkileyecek. Çünkü toplum olarak zenginlere özel vatandaşlar olarak güya hükümet gibi davranma şansı verme hatasında bulunduk."

Hürriyet

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/En-pahali-bosanma-Melinda-Gates-kac-milyar-dolar-alacak/249947
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.