Gürcistan’ın en büyük, Azerbaycan’ın ise ikinci en büyük ticari ortağıyız
banner121

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19’un ihracattaki etkilerini eksilmek hedefiyle oluşturduğu Sanal Ticaret Heyeti programlarına Azerbaycan ve Gürcistan ile devam ediyor. İki ülkeye yapılan sanal sonuç, TİM ve İhracatçı Birlikleri’nin gerçekleştirdiği, 71’inci Sanal Ticaret Heyeti oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) de, ihracat ve ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine ulaşmak için çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda TİM, Azerbaycan ve Gürcistan’a karşın iştirakçi firmalara yeni meslek birlikleri ve satışlar için fırsatlar doğuracak; ihracat rakamlarını iki ülkede artıracak Sanal Ticaret Heyeti programı düzenledi. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM organizasyonuyla gerçekleşen programın açılışını; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan ve TİM Başkanı İsmail Gülle yaptı. Azerbaycan-Gürcistan Sanal Ticaret Heyeti, TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak gerçekleştirilen, 71’inci Sanal Ticaret Heyeti oldu.

“Bu yıl, inşallah 200 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz”

Programın açılışında yaptığı konuşmada Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, özellikle yakın coğrafyadaki ülkelerle, komşularla olan ikili ticareti büyük ağırlık verdiklerine aksan yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Çünkü, dünyada bundan böyle küreselleşme yerine, bölgeselleşme eğilimi artan bir şekilde ağırlık kazanıyor. Bu durumu bildiren en belirgin örnek, geçtiğimiz sene kasım ayında, dünya’nın en büyük ticaret ortaklığının imzalanması oldu. Pek oysa, bu uzlaşma ile beraber, dünya nüfusunun ve gayr-i safi yurtiçi hasılasının  yüzde 30’unun, tek bir çatı aşağı buluştuğunu görüyoruz. Bizler de, yakın coğrafyamızda gerçekleştireceğimiz meslek birlikleri ile, yöresel kalkınmayı sağlamalıyız. Fakat bu şekilde, tedarik zincirlerinde yaşanan dönüşümden, hedeflediğimiz payı alabiliriz. Artık her alanda normalleşmeyi konuşuyor, aşının da etkisiyle, önümüzdeki aylarda her alanda kısıtlamaların kalkacağını öngörüyoruz. İnşallah, sene içerisinde bedensel heyetlerimize de başlayacağız. Heyetlerimize keza fiziksel ayrıca dijital olarak devam edeceğiz. Bu dönemde kazandığımız tecrübeler, attığımız yenilikçi adımlarla bu yıl, inşallah hedefimizin de üstünde bir rakama ulaşarak 200 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz” dedi.

“Ülkemiz meslek insanlarının iki ülkede yaklaşık 4 bin şirketi var”

Türkiye’nin Azerbaycan ve Gürcistan’la köklü bir geçmişe ve her alanda köklü ilişkilere sahip olduğuna uyarı çeken Gülle, “İki ülkenin toplam nüfusu 14 milyon seviyesinde olsa da, bu ülkelerin geniş bir pazara erişim imkanı sağladığını biliyoruz. Hem, 3 ülke aralarında yalnızca kimlikle seyahat edilebilmesi, pazarı uygun gözlemleyebilmemiz için manâlı bir fırsat. Ülkemiz meslek insanlarının iki ülkede  takriben 4 bin şirketi bulunuyor. Bu epeyce önemli bir sayı. Söz konusu firmalarımız, üç ülkenin de ekonomisine önemli katkılar sunuyor.  Önümüzdeki dönemde, her iki ülkeyle kurulan meslek birliğinin, güçlenerek devam edeceğine içten gelen inanıyorum” diye konuştu.

Gürcistan’ın en büyük, Azerbaycan’ın ise ikinci en büyük ticari ortağıyız

Son 20 yılda iki ülkeye yapılan ihracatın, manâlı oranda arttığını dile getiren Gülle, şunları söyledi: “Azerbaycan’a ihracatımız, 2000 yılında 230 milyon dolarken yüzde 805 artışla 2020 yılında 2 milyar doları aştı. Gürcistan’a ise; 2000 yılında ihracatımız 132 milyon dolarken, yüzde 1007 artışla 2020’de 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkemiz, Gürcistan’ın en büyük,  Azerbaycan’ın ise ikinci en büyük ticari ortağı. Ülkemizin Azerbaycan’a ihracatında, demir/çelik inşaat ve aksamı,  temizlik malzemeleri,  radyo/televizyon yayını için verici cihazlar öne çıkıyor. Sektörel anlamda ise, Azerbaycan’a ihracatımızda, 2020 yılında, yüzde 24,4 artışla 401 milyon dolarla Kimyevi Maddeler, yüzde 194,1 artışla 261 milyon dolarla Savunma ve Havacılık, yüzde 0,6 düşüşle 170 milyon dolarla Elektrik-Elektronik sektörleri ilk 3 sırada yer aldı”

Azerbaycan’a Savunma Sanayi ihracatındaki büyüme dikkat çekti

Türkiye’nin son yıllarda Savunma Sanayisinde büyük yol kat ettiğini ve insansız hava araçları da dahil ulusal imkanlarla üretilen çoğu ürünün dünyaya ihracatını yaptıklarını kaydeden Gülle, “Dünya; milli imkanlarla ürettiğimiz ürünlerimizi kullanıyor. Savunma Sanayisindeki başarılarımız, ülkemizin gücüne zorlama katarak, jeopolitik anlamda oyun kurucu rolümüzü her geçen sene daha da güçlendiriyor. Bu da ihracat rakamlarımıza da yansıyor. Azerbaycan’a ihracatımızın en fazla arttığı sektörlerin başında, yüzde 194 artışla 261 milyon dolara ulaşan Savunma ve Havacılık sektörü geliyor. Bu yılın ilk 4 ayında ise bu sektörümüzün ihracatı geçtiğimiz yılın benzer dönemine tarafından yüzde 1233,8 artışla 117,3 milyon dolara ulaştı” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’a en çok ihraç edilen ürünler

Geçtiğimiz sene Azerbaycan’a en dikkat çekici artışların Savunma ve Havacılık sektörü dıştan, yüzde 55 artışla 26 milyon dolarla Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ve yüzde 33 artışla 41 milyon dolarla Tekstil ve Hammaddeleri sektörlerinin olduğunun altını çizen Gülle, “Gürcistan’a ise ihracatımızda ise; elektrikli makina ve cihazlar, izole edilmiş tel, kablo, elektrik iletkeni,  metallerden nihai ürünler,  demir ya da çelik inşaat, giyim eşyası ve aksesuarları ürünleri ön planda bulunuyor. Gürcistan’a ihracatımızda ise, yüzde 14,8 düşüşle 279 milyon dolarla Kimyevi Maddeler, yüzde 1,2 düşüşle 124 milyon dolarla Çelik, yüzde 22,5 düşüşle 122 milyon dolarla Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri sektörleri birincil üç sırada yer aldı” şeklinde konuştu.

Gürcistan’a otomotiv ihracatı 100 milyon doları geçti

Gülle, 2020’de, Gürcistan’a 2020 yılında yapılan ihracatta en işaret artışların, yüzde 28,3’lük artışla 31 milyon dolarla Yaş Meyve ve Sebze, yüzde 20,5 artışla 116 milyon dolarla Alet ve Aksamları,  yüzde 11,8 artışla 104 milyon dolarla Otomotiv sektörlerinde gerçekleştiğini söyledi.

 

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Gurcistan-in-en-buyuk-Azerbaycan-in-ise-ikinci-en-buyuk-ticari-ortagiyiz/250686
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.