İşsizlik fonundaki 33.1 milyar lira nereye gitti?
banner121

Hükümetin, İşsizlik fonundan geri ödemek üzere alıp kullandığı itimat paranın bugünkü karşılığı 33.1 milyar lirayı, döviz karşılığı ise 58 milyar lirayı aşıyor.

Hükümetin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan 2008-2013 yılları aralarında geri ödemek üzere Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) için borç aldığı 11.5 milyar liradan 8 yıldır haber alınamıyor. İşsizin fonundan borç alınan paranın bugünkü karşılığı enflasyon kaybı üzerinden hesaplandığında 33.1 milyar lirayı aşıyor.

Ödenmesi gereken para, döviz kuru üzerinden güncellendiğinde ise 58 milyar 672 milyon lirayı buluyor. Ödeme için bugüne dek hiçbir plan açıklamayan hükümetin borcunu ödemesi halinde işsizlik fonunda pandemi için kullanılabilecek heybetli kaynak oluşacak.

GAP OLDU

2008 krizinde kaynak sıkıntısına giren hükümet, GAP yatırımlarını finanse edeceğini belirterek İşsizlik Sigortası Fonu'ndan 1.3 milyar lirayı alıp bütçeye aktardı. Oysa krizin etkisi 2009 yılında devam edince fondan 2.8 milyar lira da o yıl çekildi.

Hükümet, bütçe için hemen hemen ücretsiz nakit kaynağa dönüşen işsizlik fonundan 2010'da 2 milyar 985 milyon, 2011'de 2.6 milyar, 2012'de 1.1 milyar ve en son 2013'te de 685.5 milyon TL para çekti.

Böylece 6 yıllık dönemde fondan bütçeye aktarılan toplam miktar o günün parasıyla 11 milyar 511 milyon 523 bin liraya ulaştı. Hükümet bütçesinin kazanç cetvellerine yazılan bu paraların ne kadarının GAP için kullanıldığı, ne kadarının diğer giderlere aktarıldığı açıklanmadı.

33 İLE 58 MİLYAR TL

İşsizlik Sigortası Kanunu'na kadar, hükümetin harcadığı bu paranın yeniden fonun hesaplarına aktarılması, yani borcun ödenmesi gerekiyor. Ama aradan 8 yılı aşkın sürenin geçmiş olmasına karşın paranın iadesi hâlâ yapılmadı. Dahası bu zaman içerisinde kur ve enflasyon adeta patladığı için işsizin parası hemen hemen kuşa döndü.

Sözcü'nün yaptığı hesaplamalara göre, paraların çekildiği yılların (sene sonu) tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonu dikkate alındığında 11.5 milyar liranın bugünkü değeri 33 milyar 129 milyon liraya karşılık geliyor. Alınan para bugünkü döviz kuruna tarafından güncellendiğinde ise ödenmesi gereken miktar 58 milyar 672 milyon lirayı (7 milyar 26 milyon dolar) buluyor. Müteahhitlere döviz üzerinden ödeme yapan hükümetin işsizin parasını yıllar öncesinin TL tutarıyla ödemesi halinde büyük kayıp yaşanacak.

NASRETTİN ÖĞRETMEN FIKRASI GİBİ

GAP için alındığı söylenen milyarlarca liranın ödenmesi konusunda İşsizlik Sigortası Kanunu'na Nasrettin Hoca fıkrasını andıran bir yöntem yazıldı. Buna göre işsizin fonundan peşin peşin alınan peşin para paralar ‘GAP yatırımlarından elde edilecek getiriler ile varlık satışlarından elde edilecek gelirlerin Yüksek Tasarlama Kurulu'nca belirlenecek oranı' ile fona aktarılacak. O fıkrada, Öğretmen komşusundan ödünç para almış, oysa borcunu bir türlü ödeyememiş. Alacaklı bir gün kapıya gelince Öğretmen, “Buradan geçen koyunların yünleri bu çalılara takılacak. Onları toplayıp, eğirtip iplik yaptıracağım. İpliği satıp sana borcumu ödeyeceğim” demiş.

Erdoğan Süzer/Sözcü

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Issizlik-fonundaki-33-1-milyar-lira-nereye-gitti/250852
Anahtar Kelimeler:
Fonundaki33.1Gitti?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.