Koç Holding'den üç ayda 57.3 Milyarlık gelir
banner121

Koç Holding, 2021 yılının birincil çeyreğinde konsolide bazda toplam 57,3 milyar TL gelir elde ederken, 2,6 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi.

Koç Holding, 2021 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 57,3 milyar TL kazanç elde ederken, 2,6 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi.

2021 yılı birincil çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, “Pandemi ile mücadelede bir yılı geride bırakırken, salgının küresel çaptaki etkilerini çoğu alanda hissetmeye devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu engebeli sürece karşın 2021'in ilk çeyreğinde başarılı sonuçlar elde ettik. Koç Topluluğu olarak çalışma arkadaşlarımızın üstün gayretleri, çevik idare anlayışımız, sağlam bilançomuz, dengeli portföy yapımız, adaleli bayi teşkilatımız, elastik arz zincirimiz, dijital yetkinliklerimiz ve çevresel, sosyal ve kurumsal idare performansımızla üretmeye ve bedel yaratmaya devam ediyoruz” dedi.  Sabancı Holding birincil çeyrekte net karını yüzde 47 artırdı

“DINÇ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK”

Topluluk olarak faaliyet gösterdikleri bütün sektörlerde 2021 yılına enerjik bir antre yaptıklarının altını çizen Levent Çakıroğlu, şunları söyledi; 

*Belirsizliklerin hâkim olduğu 2020 yılında pekiştirdiğimiz dinç konumumuzu 2021 yılının ilk çeyreğinde de sürdürdük. Yılın bu döneminde özellikle dayanıklı tüketim ve otomotiv sektörlerinde geçtiğimiz yıldan gelen güçlü iç talebin devam ettiğini gözlemledik.

*Yurt içi pazardaki dinç talebin yanı sıra ihracat rakamlarında da ivme yakalayan Arçelik, tüm ürün gruplarında önemli bir satış performansı sergileyerek konsolide net gelirlerini geçen yılın benzer dönemine tarafından yüzde 67 artırdı ve 13 milyar TL'ye çıkardı. Otomotiv sektöründe yurt içi pazardaki satışlarda yüzde 61'lik bir artma gözlemledik. Egea model ailesini yenileyen ve Egea Cross'u mahsul ailesine katan Tofaş, geçtiğimiz 2 yılda olduğu gibi bu dönemde de Fiat markasıyla pazar liderliğini sürdürdü.

*14 yıldır kesintisiz şekilde sektörün lider üreticisi olan TürkTraktör ise traktör piyasasındaki dinç performansını devam ettirdi. Yurt içi traktör satmak adetleri 2021 yılının birincil üç ayında 2020 yılının ilk üç ayına kadar yüzde 126 çoğalma gösterdi. Traktör satışlarındaki başarılı performansın yılın geri kalanında da sürmesini bekliyoruz.

*2020 yılında önemli ihracat anlaşmalarına imza atan Otokar ise ilk çeyrekte ihracatını yüzde 44, gelirlerini yüzde 91 artırarak global bir oyuncu olma hedefine ulaşmak için gözü kara adımlarla yoluna devam ediyor.

*Türkiye'nin en büyük rafineri şirketi Tüpraş ise pandemi koşullarına rağmen ülkemizin akaryakıt talebini karşılama görevini başarılı bir şekilde yerine getirmeye devam etti.

Finans sektöründeki gelişmeleri de değerlendiren Levent Çakıroğlu, “Yapı Kredi, ülke ekonomimize ve toplumumuza sağladığı desteğini 421,5 milyar TL'lik kaynakla artırarak sürdürdü. Pandeminin yarattığı tüm belirsizliklere rağmen, aktif büyüklüğünü bir önceki yılın benzer dönemine göre yüzde 23 büyüterek 534,7 milyar TL'ye yükselten Yapı Kredi, içsel anapara yaratımı odağını ve sağlam likiditesini koruyarak ihtiyatlı duruşunu devam ettirdi” dedi.

“YATIRIMLARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ” 

Koç Holding'in 2021'in ilk çeyreğinde yatırımlarını aralıksız sürdürerek, 2,6 milyar TL'lik kombine yatırım gerçekleştirdiğini ve bu nedenle toplam yatırımların son 5 yılda 43,3 milyar TL'ye ulaştığını belirten Levent Çakıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Ford Otosan, Avrupa'nın en büyük ticari vasıta üretim üssü olan Kocaeli Fabrikaları'nda elektrikli ve benzer yeni nesil ticari vasıta projelerinin hayata geçirileceği ve 2026'ya kadar sürecek olan 20,5 milyar TL'lik yeni yatırımının en önemli fazını duyurdu.

*Otomotiv sanayisinin en büyük yatırımı dahilinde Kocaeli Fabrikaları'nda ‘Yeni Tür Transit Custom' ailesinin dizel ve çok miktar edilebilir, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile bütün elektrikli birincil versiyonunun yanı sıra Ford Motor Company ve Volkswagen AG’nin stratejik iş birliği çerçevesinde yeni tür Volkswagen 1 tonluk ticari vasıta modeli de Ford Otosan kadar üretilecek.

*Bu yatırımla ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünü önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz. Aygaz ise Bangladeş pazarına karşın olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konusundaki ve AyKargo ile kargo sektöründeki faaliyetlerini üzere 2021 yılında yatırımlarına yük verecek. Entegre ve öncü bir enerji piyasası oyuncusu olmayı hedefleyen Entek ise yenilenebilir enerji kaynaklarına karşın yatırımlarına ve reformcu teknolojileri uygulamak için çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Koc-Holding-den-uc-ayda-57-3-Milyarlik-gelir/250065
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.