Siyahkalem Mühendislik yargıyı dinlemedi; güzelim ormanı beton denizine çevirdi
banner121

Danıştay’ın verdiği yürütmeyi askıya alma ve plan iptal kararları rant sevdasının önüne geçemedi. İstanbul’da yargının ‘devlet ormanı’ dediği alana TOKİ’nin iştiraki bin 167 konut yapı etti.

İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy'de daha önce 15. Hava Füze Üssü olarak kullanılan ve yüzde 61'i ormanlık olan 500 dönümlük askeri arazi 2010 yılında boşaltıldıktan sonradan TOKİ'ye devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2012 yılında üçüncü derece SİT alanında kalan arazi için 1/5000'lik ve 1/1000 plan hazırladı. 

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre TMMOB Kent Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 13 Mart 2012'de hazırlanan planların millet yararına tutarsız olduğunu, orman alanlarında yapılaşma baskısını artırıcı uygulamalar içerdiğini belirterek planın iptali istemiyle dava açtı.

Araziyi bölge TOKİ'nin iştiraki Emlak Konut GYO, projenin geliştirilmesi için 11 Mayıs 2012 tarihinde ihaleye çıktı. İhaleyi toplam 1 milyar 475 milyon lira + KDV gelir ve Emlak Konut'a bu gelirden yüzde 32.25 hasılat payı önerge eden Siyahkalem Mühendislik kazandı.

İmar planlarıyla ilgili dava sürerken, ihaleden sonradan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14 Ağustos 2013 tarihinde imar, yoğunluk, orman vasfı gibi hükümlerinde bir değiştirme yapmadan planları yeniledi. Yeni plana da Şehir Halkı Plancıları Odası dava açtı. Davada temyiz süreci sürüyor.

Köy Zekeriyaköy'de 1+1'den 7+1'e değin çeşitli tip ve büyüklüklerde konut seçenekleri mevcut. Müstakil, art arda, ikiz villalar ile apartmanların yer aldığı projede konut büyüklükleri 80 ile 533 metrekare arasında değişiyor.

DANIŞTAY DURDURMUŞTU

7 Temmuz 2014 tarihinde Danıştay 6. Dairesi birincil planlara açılan davaya ilişkin kararını verdi. 34 parsele ayrılıp orman dışarıda tutulan arazinin tek parselde birleştirilip Orman Genel Müdürlüğü'ne iade edilmesi gerektiğini gösteren Danıştay, yapılaşmayı olası kılan imar planlarının yürütmesini durdurdu.  İkinci planlarla ilgili yargı süreci devam ederken, arazideki ağaçların bir bölümü taşınarak 2015 yılında inşaat başladı. Arazi üstünde üç etapta toplam bin 167 ev ve 15 bin metrekarelik alışveriş alanından oluşan KÖY adlı projeyi geliştirildi.

DEVİR İŞLEMİNE DE FREN

GIDERKEN, TMMOB Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, söz konusu arazinin TOKİ'ye devrine ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. Mahkeme davanın reddine karar verirken, Orman Mühendisleri Odası kararı temyiz etti. Danıştay 10. Dairesi 24 Şubat 2016 tarihinde laf tayin işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Temyiz incelemesi ise sürüyor.

KARARLARIN HÜKMÜ YOK

Danıştay'ın imar planlarını iptal etmesi ve arazinin devrine ilişkin yürütmeyi durdurmasına karşın projede inşaat hiç durmadı ve bugün gelinen noktada yüksek yargının ‘devlet ormanı' dediği yerde milyonlarca lira değerinde konutlar yükseldi. Birinci etabın yapımını tamamlayan Siyahkalem Mühendislik Ocak 2020'de projeden çekildi ve öteki etaplar için Emlak Ev Şubat 2020'de Yıldızlar İnşaat ile 349 milyon 750 bin liralık ikmal inşaatı sözleşmesi imzaladı. Projenin kalan etaplarında inşaat tüm hızıyla devam ediyor.

HÜLLE YAPILIYOR

Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma ve plan iptal kararlarını devretmek için hülle yöntemine başvuruluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dava açılan planlarda küçük şansın dönmesi yaparak yenilerini hazırlıyor ve inşaatların devamı sağlanıyor. Eski plana açılan dava aleyhte sonuçlansa bile yeni plana açılan dava sonuçlanana kadar inşaatlar tamamlanıyor.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Siyahkalem-Muhendislik-yargiyi-dinlemedi-guzelim-ormani-beton-denizine-cevirdi/253200
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.